ARMASTUSEGA SAAREMAALT! Piloot Saaremaa lennuliinidelt: Kui Eestis tööd pakuti, ei kahelnud ma hetkegi ja vastasin kohe: “Jah!”

Piloot Erwin Jonker lennutab kindla käega maismaa ja Saaremaa vahel lennukit, mis viib kohale nii kohalikud, suvised puhkajad kui ka golfimängijad Saaremaa väljakutele.

Piloodiunistus lapsepõlvest

Hollandist pärit piloot Erwin oli lennukitest vaimustuses juba lapsepõlvest saadik. “Käisin lennukeid oma vanavanematega kohalikus lennujaamas vaatamas,” meenutab ta. “Pärast keskkooli unistasin piloodiks saamisest ja tänu õnnele sain 2008. aastal alustada lennuõpet AIS lennuakadeemias Lelystadis.”

2010. aastal lõpetas ta väljaõppe ning sai pakkumise Eesti lennukooli 2012. aastal. “Lendasime Hiiumaale Kärdlasse ja Rootsi Trobysse, Svegist Stockholmi ja kaugemalegi põhja väikelinna nimega Pajala,” räägib Erwin, kuidas töötas kolm aastat nendel lendudel kaaspiloodina.

Pärast kolme aastat lõpetas ettevõte tegevuse ja Erwin läks tööle Portugali Madeirasse, kus teda nakatas ka golfipisik.

Kuid kui talle pakuti jälle 2016. aastal tööd Eestis, ei kahelnud ta hetkegi ja vastas kohe: “Jah!”

“Me alustasime vaid kolme piloodiga, nii et me pidime kiirelt uusi piloote palkama,” meenutab ta, kuidas ta ülempiloodiks sai ning siiani tegeleb kõigi vajalike uute pilootide koolitustega. “Ma olen sellega nüüd üle kolme aasta tegelenud ja naudin seda tööd endiselt iga päev! Loodan, et jätkan sellega veel kaua.”

Laiuvad vaated lennukiaknast ja golfiväljakud

Erwin sõnab, et kaunil Portugali saarel Porto Santol mängis ta tihtipeale golfi koos kolleegidega. “Tahaksin veel mõnel kaunil suvepäeval golfi mängida,” räägib ta. Kahjuks Saaremaa golfiväljakule ta veel jõudnud ei ole, ent Golfi toimetuse liige Nete Tiitsaar, kes tihtipeale Saaremaalt pealinna tööle sõidab, on üritanud teda veenda ning Erwin on öelnud, et plaanib kindlasti vabal ajal ka Saaremaal golfi mängima minna.

Seni naudib ta aga kauneid vaateid lennukist ning ütleb, et ükski sihtpunkt ei ole tema jaoks igav. Eriti huvitavad on tema jaoks entusiastlikud lendajad, kes pardal hea atmosfääri loovad. “Näiteks inimesed, kes juba kell 8.50 on heas meeleolus, sest lähevad saarele puhkama!” räägib ta, et Saaremaa on kaunis ja suviti soe saar, kuhu puhkama suunduda. Unistuseks peab ta aga pikemaid reise, näiteks Boeing Dreamlineri or Airbus A350 või 777 pardal kaugele lennata!

Piloot aitab lennuhirmu leevendada

Lennuhirm on üsna levinud, seda ka lühematel sisemaareisidel. “Kui mõni reisija kardab, pakun neile, et nad võiksid istuda ees, et näha, mida me teeme, siis on inimene rahulikum,” räägib piloot.

Tema sõnul tuleb hirm vahel sellest, et inimene ütleb, et lennuk on vana. Piloodi sõnul ei tähenda see aga kindlasti seda, et ka mootorid või muud lennukijupid on vanad. “Lennukid on hästi hooldatud ning nendega on turvaline lennata,” selgitab ta. “Meie meeskond ning piloodid on kogenud ning see armas väike lennuk on väga turvaline, muidu ma sellega ju ei lendaks!”

Lennukis on kaks pilooti, kes vastavalt regulatsioonidele õhusõidukit juhivad. Ettevõttes on aga neli kaptenit ning kaks kaaspilooti, seetõttu näevad reisijad tihtipeale lennukis tuttavaid nägusid.

Piloodinali

Tihtipeale tehakse puhkusele minnes nalja, et võta mind kohvriga kaasa. Erwin jagab humoorikat anekdooti.

Ärimees ukerdab oma suure kohvriga, et see lennukisse saada. Stjuardess aitab teda ning lõpuks saavad nad kahepeale kohvri pea kohale. “Kas te tassite alati nii raskeid kohvreid kaasas?” küsib stjuardess. “Enam mitte,” vastab mees. “Järgmine kord sõidan mina kohvriga ja mu partner võib pileti osta!”

Tekst: Nete Tiitsaar, Merje Miller

*Artikkel ilmus ajakirja Golf 2/2020 numbris.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga