Golfi on kõige parem mängida soojal aastaajal ilusa päikesepaistelise ilmaga, kuid siis on vaja ka silmi päikese ja tuule eest kaitsta. Prillidel on väljakul suurem tähtsus kui pelgalt päikesekaitse. Õiged päikeseprillid saab aidata leida asjatundja Pere Optikast, mis on kõige laiema kandepinnaga prillipoodide kett Eestis. Ka golfaritel on alati soov tunda ennast mugavalt, oma silmi kaitsta ja paremini näha. Pere Optika aitab täita golfimängija soovi, sobivad lahendused leitakse maailma parimate läätsetootjate valikust nagu Essilor, Zeiss, Unika ja teised. Sellest, mida peaks üks golfar prillidest ja nende valikust teadma, räägivad Pere Optika ja Stock Optika juht ja omanik Jaan Põrk ning Essilor tootespetsialist Margo Tinno.
Eesti golfimängijal tuleb väljakule minnes arvestada ilmastikumuutustega, mis võivad mängides nägemise keerulisemaks muuta. Millest peab golfimängija lähtuma, et leida sobivad päikeseprillid golfirajale?
Margo Tinno: Inimesi ja olukordi on palju, kõik on individuaalne ning üks kõige raskemaid ülesandeid ongi leida just konkreetsele inimesele sobilik värv oludesse, kus ta tunneb, et puudujääk on kõige suurem. Kui inimesel on mingi eelnev kogemus, tuleb sellest lähtuda, kas ühele või teisele poole, et mida saab parandada. Kui tal kogemust pole, siis alustame nullist. Tavaline on see, kui algpunktiks on kontrasti parandav lääts või toon läätse peal. Kontrasti parandav toon on tavaliselt mingi soe toon: kollane, pruun, oranžikas, tumedamatest ka roheline. Üldiselt on sportprillidel ikkagi levinud kontrastiparandajaks kollakas-rohekaspruunikad toonid. Tihti see inimestele ei meeldi, aga kõik ongi valiku küsimus. Tähtis on individuaalne lähenemine.
Jaan Põrk: Paljud golfimängijad on ka sellises eas, kus nad vajavad lugemisprille. Kasutades golfimängu juures mitmevaatelisi prille, avaneb suur osa vaateväljast nurga alt. Lähedale vaatamise osa jääb selleks, et vaadata oma tabelit, aga kaugelevaatamise osa vaadatakse nurga alt. Sellepärast on välja töötatud uued mitmevaateliste klaaside disainid, mis nurkadest võimalikult vähe vaatevälja moonutavad, aga annavad võimaluse hästi näha nii kaugele kui ka lähedale. Neid klaase saab teha ka sportlikesse kujudesse ehk sellistesse, mis on suhteliselt ümber pea ja suure kumerusega, aga füüsikal on ikkagi omad reeglid ja me ei saa optikat täielikult eirata. Igal kumerusel ja tugevuse üleminekul tekib suurem või väiksem moonutuste ala, millega silmad ja meie meeled harjuvad. Seetõttu ei tohi kohe ära ehmuda, et kuskil on moonutus tekkinud: aju peab esmalt sellise informatsiooniga ära harjuma, mida need uued prillid annavad.
Kas golfis universaalsete prillidega ei võida midagi?
Jaan Põrk: Need võimaldavad paremini näha, aga alati saab veel paremini. Väga tähtis on kaitsta silmi ka tuule ja ultraviolettkiirguse eest. On oluline valida prilliklaasi tüüp ja katted, millel on UV-kiirguse kaitse. Igasugused prillid kaitsevad tuule eest, aga tuul on silmale väga ohtlik, ta kuivatab silma ja see võib tulevikus probleeme tekitada. Me kõik tahame ka 20 aasta pärast hästi näha ja kõik see, mida teeme täna oma silmadele ja üldse tervisele, paistab 20 aasta pärast hästi välja.
Millist tooni päikeseprillid on golfaril kõige mõttekam väljakule minnes valida?
Jaan Põrk: Päikeseprillid on kaitseks päikese eest, aga tähtis on see, mida me toonidest rääkisime – just toonid annavadki kasu. Golfi mängus ju pole mõtet panna ette sellist värvi prille, mis nägemist ähmastavad. Kui käime tänaval, püüame nägemist rahustada, selleks on hea roheline toon. Sellise tegevuse juures, kus peame nägema kaugele ja täpselt, on vaja kontrasti ning selleks sobivad pruun, oranž ja kollane.
Margo Tinno: Isegi roheline osaliselt. Mustad, hallid ja tumedad, kus on ka sinist sees, ei paranda, aga rohekas parandab hästi. Fotokromaatiline klaas on selles suhtes väga hea.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.