Christophe Muniesa saavutas 13. juunil lõppenud seenioride EM-il 10. koha. Saavutuse teeb erilisemaks see, et ta töötab Prantsusmaa Golfiliidus.
„Olen küll kohaga üsna rahul, aga mäng tegi meele veidi mõruks. Morfontaine on pikkuse tõttu väga keeruline väljak, eriti seenioride jaoks. Draivi lõin kogu turniiri vältel viletsalt ja pidin tegema lisalööke, et pääseda feerile tagasi pikematel 4-löögistel radadel, nagu 1. ja 7. ning tagaüheksal 15. ja 16. Nii esikohta ei võideta,” ütleb ta.
„Ülejäänud löögid õnnestusid aga vägagi. Raualöögid, puttamine ja mõned eriti osavad tšipid aitasid tulemust tasakaalustada. Ma ei jõua ära oodata järgmist aastat, et sellel fantastilisel võistlusel tulemust parandada!” lisab Muniesa.
EM, kus Eestit esindasid Gunnar Kobin ja Anneli Esken, toimus Prantsusmaal, aga Christophe selle ürituse korraldamiseks muidugi mahti ei leidnud. EGA, klubi ja FF Golf (nagu kohalikku golfiliitu kõik kutsuvad) said korraldamisega väga hästi ka temata hakkama, ütleb ta. Prantsusmaa rõõmuks jättis Christine Petit-Martin naiste esikoha koju.
Juba nädalapäevad hiljem algas Prantsusmaal meeste EM ja selle organiseerimises lõi Muniesa hoogsalt kaasa. Le Golf du Médoci Châteaux’ väljak valiti aastatel 2014, 2016, 2017 ja 2018 riigi parimaks World Golf Awardsil.
„Kõige olulisem on väljaku kvaliteet. Isegi kui korralduslik pool on ideaalne, ei jää head mälestust turniirist, mis peetud halvasti hooldatud väljakul,” sõnab Muniesa. „Lisaks peab muidugi hoolt kandma detailide eest, mis muudavad ühe võistluse eriliseks. Asi algab sellest, kuidas mängijaid ja ametnikke vastu võetakse. Tähtis pole kingipakk, vaid soojus, sõprus ja professionaalsus. Le Golf du Médoc ja Morfontaine oskavad seda.”
Colin Byrne kirjutab raamatus „Bagman” (2004), et Le Golf du Médoc on veinisõbra paradiis. Christophe selgitab, et iga veiniarmastaja on kuulnud Bordeaux’ veinidest. „Nimi ütleb kõik. (Médoc on veinisort.) Le Golf du Médoci igal rajal on patrooniks mõni kuulus veinitootja. Klubi restoran pakub hinnatud veine soodsama hinnaga. Ma ütleks, et see on üks parimaid kohti maamunal golfamiseks ja kindlasti esikolmes Prantsusmaal,” iseloomustab ta väljakut, millel toimub ka LET turniir.
Eesti esigolfarid piirdusid meeste EM-il kolme päevaga, kuid Christophe on märganud eestlaste paranevat mängu EGA nii individuaalsetel kui ka võistkondlikel turniiridel. „See on Eesti golfi tuleviku jaoks väga hea märk,” kiidab ta.
FF Golf proovib igal aastal korraldada vähemalt ühe suurvõistluse. 2022. aastal on kavas võistkondlik MM, 2024. aastal olümpiagolf Le Golf Nationalis ja Versailles’s. „Selliste võistluste korraldamine aitab Prantsusmaa golfi populariseerida. See meelitab kohale rahvast, ajakirjanikke ja sponsoreid. See on üks parimaid viise mängu reklaamida ja arendada,” sõnab Christophe.
Evian Championshipi korraldamiseks on klubil kõik vajalikud oskused olemas ja abi ei vajata, kuna liidul on aga suur kliendibaas, aitab liit oma sotsiaalmeedias reklaami teha.
„Golfi populaarsus on Prantsusmaal tõusuteel,” ütleb Christophe. „Tänu Ryder Cupile, tänu 100 lühiväljaku plaanile meelitame juurde uusi mängijaid. Isegi COVID-19 ajal saime mängijaid juurde. 2021. aastal prognoosime kasvu 9%. Hoiame pöialt, aga tuli on roheline.”
Tänu klubide toetusele hindab Muniesa liidu olukorda heaks. Liit pakub klubidele mitmeid teenuseid, näiteks arvutiprogramme võistluste korraldamiseks, kindlustust, toetab turismi edendamist, reklaamib mängu meedias või teeb klubide heaks koostööd võimudega.
„Üllatuslikult aitas tervisekriis Prantsuse golftööstusel ühineda ja koos paremini töötama asuda,” nendib Christophe.
Tekst: Märt Milter
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 3/2021 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.