Joost Luiten viibis intervjuu andmise ajal Lõuna-Aafrikas, kus toimusid järjest European Touri kolm turniiri. Neist esimesel, 19.-22. novembrini mängitud Joburg Openil jäi Madalmaade kuulsaimal golfaril cut läbimata, kuid nädal hiljem peetud Alfred Dunhill Championshipil lõpetab ta 31. kohal.
„Lõuna-Aafrikas on palju häid väljakuid. Mu lemmikud on Stellenbosch ja Leopard Creek Krügeri rahvuspargi lähedal, kus sel nädalal mängime,” selgitab Joost tulemuse paranemist.
Gary Playeri disainitud Leopard Creekil asub Joosti lemmik 5-löögine rada maailmas: 18. „Sellel võib kõike juhtuda, eagle’itest double bogey’ini. Väga kaunis rada ja väga nõudliku teise löögiga,” iseloomustab Luiten.
Joost pole tegelikult üldse Luiteni õige nimi – ta sündis 1986. aastal kui Willibrordus Luiten. Mängima hakkas 6-aastaselt, aga esimene lemmik on lemmik tänaseni: Tiger Woods. Selleks, et tasuda spordialale, mis on talle nii palju häid asju andnud, asutas Joost fondi ja pakub mänguvõimalust lastele. „Nägin, et paljudel lastel pole aimugi, mis on golfi mõte,” räägib lendav hollandlane.
Luiten on võitnud European Touril kuus turniiri, neist kaks korda kodus KLM Openi: 2013. aastal Kennemeri väljakul ja 2016. aastal The Dutchil. Luiten ei arva, et Madalmaade väljakutes oleks midagi eriti madalmaadelikku. „Ilmselt kodupublik paneb mind seal paremini mängima,” mõtiskleb ta.
Leading Coursesi andmetel on Madalmaades 282 golfiklubi. Enim punkte on Koninklijke Haagschel (kus ring äripäeval võib maksta 225 eurot), kuid kohe kannul asub Dutch. Madalmaade Golfiliidu andmetel lisandus maist oktoobri lõpuni ligi 24 900 uut mängijat ehk 8500 rohkem kui mullu samal perioodil. Golf.nl registreeris sel perioodil 100 000 golfarilt 493 000 mänguringi võrreldes eelmise aasta 245 000 ringiga.
„2020 on olnud veider aasta. Mitte ainult golfarite, vaid kõigi jaoks. Tore, et proffidele turniire korraldatakse, kuid miski pole enam endine. Pealtvaatajateta on raske mängida, vähemalt minul,” tunnistab Joost. Madalmaid esindavad Dunhillil veel Wil Besseling, Darius Van Driel ja Lars Van Meijel.
Mida arvab Joost koroonatrendist liivatakistused riisumata jätta?
„Pärast koroonat võiks jälle riisuma asuda või muidu sõltub liialt palju õnnest.”
Luiten paiknes karjääri tipphetkel 2014. aastal maailmas 28. kohal ja osales ridamisi suurturniiridel. Edukaimaks on osutunud PGA Championship, kus 2012. aastal tuli 21. koha jagamine. Tänavu jagas ta 51. kohta. Luiten loeb PGA Championshipi väljakuid üldiselt meeldivateks, lihtsalt ta pole suutnud kordagi nelja ringi korralikult läbida.
„2016 PGA Championship Baltusrolis on hea näide. Esimene ring oli üsna vilets, mis tähendas kõvasti tööd pärast seda. Lõpuks jagasin 33. kohta. Pole paha, kuid golf on mäng, kus võita võib vaid nelja hea ringiga,” lausub Luiten.
2011. aastal mängis Joost paaris Robert-Jan Derkseniga Eestis MM-i kvalifikatsioonis. „Mul on EGCC-st head mälestused. Põnevad rajad. Mängisime hästi ja pääsesime finaali Hiinas. Õnnestus külastada ka Tallinnat, mis oli sama kaunis kui väljak,” meenutab Joost.
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 4/2020 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.