Nüüd on Erkki Sarapuu mänguasjaks golfikepp

Foto: Mardo Männimägi

Foto: Mardo Männimägi

Olgu tegu telesaate „Võimalik vaid Venemaal“ juhtimisega, teleekraanil ilmateate lugemisega või DJ-tööga Power Hit Radios, ikka kiirgab nende loominguliste ettevõtmiste vedajast Erkki Sarapuust energiat ja huumorimeelt. Parimaks naljaks peab Sarapuu aga nalja iseenda üle. Sellise mõtte ütles ta välja, rääkides oma harrastusest – golfist. Talle omase otsekohesusega nimetab Erkki golfi elustiiliks, tippgolfariks ta siiski ei pürgi ning võtab mängu pigem kui naudingut heas seltskonnas. Oma ilmamehe-imagost ei pääse Erkki vahel aga golfiväljakulgi.

On teada humoorikas ja ehk ka veidi vulgaarne ütlus: „Jalgpall on parem kui seks.“ Kuidas lõpetaksid aga lause „Golf on parem kui…“?
Küsimus paneb parasjagu mõtlema. Tegelikult olen ka ise püüdnud golfi vaimsemat olemust ära tabada ja jõudnud järeldusele, et golf on elustiil. Mõnedki peavad seda snoobide mänguks. Minu arvates on aga tegemist mängu ja toreda vaba aja veetmise viisiga inimestele, kes on iseennast leidnud, kellel on aega ja soovi iseendaga tegeleda.

Küllap jõuab igaüks ühe või teise spordiala juurde oma teed pidi. Kuidas, kus ja millal Sina enda jaoks golfi avastasid?
Avastasin enda jaoks golfi täiesti juhuslikult paar aastat tagasi. Sõber, kes oli varem golfiga tegelenud, kutsus mindki Tallinna kesklinna treenima. Kolmanda löögiga sain palli maast lahti. Nii tekkis hasart ja selliselt asjad kulgesidki. Kokkuvõttes piisas ühest treeningust, et oma hing golfile müüa.

Kui õige võrdleksime kaht Erkki Sarapuud – ühte, kes ei mänginud, ja teist, kes mängib golfi?
Tunnen ennast küpse ja täiskasvanuna. Tuleb aga öelda, et minu golfihuvi tekkimisel mängis rolli ka õige ajastus, sest võib-olla mõni aasta tagasi poleks ma sellest huvialast kinni haaranud. Usun, et golf on mind teinud ka rahulikumaks ning tormakust maha võtnud.

Kuidas reageerisid sõbrad ja tuttavad, kui kuulsid, et oled hakanud golfi mängima?
Algul naerdi ja öeldi, et Sarapuu on lolliks läinud. Arutleti, et miks mees, kes on tegelenud igasuguste adrenaliini pakkuvate aladega, on nüüd võrreldes nendega hoopiski rahulikuma hobi leidnud.

Nii, et golf tegi noormehest mehe?
No loodame. Eks täpse ja objektiivse hinnangu peavad teised andma. Samas, ega „mänguasjad“ mul kuhugi kadunud ole. Nüüd on mulle kõige olulisemaks mänguasjaks aga golfikepp.

Kas oled nõus ütlema, mis päeval ja kellaajal golfi mängid, ja on Sul fänne, kes tulevad mängu vaatama just Sinu pärast?
Nii kibe käsi ma nüüd ka pole, et keegi minu mängu spetsiaalselt vaatama tuleb. Mängin golfi aga siis, kui selleks vaba võimalus avaneb. Tööpäevadel tavaliselt lõunatundidel ja tihti vabadel päevadel nädalavahetustel.

Ehk on ka kaasa ja poeg kaasa elamas või ka ise golfi mängimas käinud?
Poiss on veidi harjutanud küll. Tema sügavam sportlikum kiindumus on aga korvpall, milles mina talle naljalt vastu ei saa.

Kuidas hindad oma seniseid võimeid golfis? Milline on Su praegune händikäp?(Händikäp e HCP – nn etteandmissüsteem, mis näitab mängija taset ja väljendub numbris, mitu lööki saab mängija ette ideaaltulemusega võrreldes. – toim.)
Praegu on minu HCP 26,4. See näitaja võiks aga alati parem olla. Eesmärgina püüan jõuda oma tasemega kahekümne peale.

Spordis on kaks vaatenurka: ühes öeldakse, et tähtis pole mitte võit, vaid osavõtt, teise järgi pole asjal siiski ilma eduta erilist mõtet. Kumba vaatenurka Sina golfimängijana esindad?
Nagu juba ütlesin – teatud eesmärgid mul on ja nende poole ma ka püüdlen. Golf on aga mäng, kus ükski löök pole teineteisega identne. Arvestades seda, ei vähene ka ebaõnnestumiste korral energia ja tahe edasi mängida ega mängu nautida. Pealegi on golfiseltskonnas ka tore filosofeerida ja nalja teha.

Ka nalja iseenda üle?
Miks mitte. Nali iseenda üle ongi usutavasti kõige parem nali.

Kui sageli võistlustel osaled?
Olen mõnestki võistlusest osa võtnud ja loodan, et tänavu nende kordade arv suureneb. Võisteldes kasvavad ka kogemused. Pole ju mõtet „salagolfar“ olla ja oma mänguoskust teiste eest varjata. Mängin aga siiski mängu rohkem mõnu ja hea seltskonna kui tulemuste pärast. Ennekõike püüan leida igas võistluses head seltskonda ja naudingut, mitte võistlusmomenti. Mingil hetkel olen mänginud golfi nädalas neli-viis korda, praegu üritan mängida vähemalt kaks-kolm korda ja sellist rütmi tahaks ka hoida, muidu läheb käsi rooste.

Kui kuuled kellegi arvamust, et golf pole ikka õige sport, vaid pigem meelelahutus ja aiaviide – kas golfientusiastina kiirustad seda kohe ümber lükkama?
Eks asja tuleb võtta rahulikult, sest nagu paljude teiste tegevuste suhtes, jagunevad inimesed usutavasti golfi pooldajateks ja mõistjateks ning nendeks, kes sellest mängust aru ei saa. Mina olen aga avastanud enda jaoks erinevad head komponendid: meeldiva ajaviite ning sportliku ja seltskondliku tegevuse vabas õhus. Soovin siiralt, et golfareid juurde tuleks, sest see mäng muudab inimesed tasakaalukamaks ja paremaks.

Missugust mõju on golfimäng avaldanud Su tööle raadios ja televisioonis ja ka vastupidi?
Üldiselt teen tööd töö ajal ja golfi mängin vabal ajal. Mõnikord õnnestub kaks asja ka siduda, kui näiteks mõne kliendiga golfi mängin.

Oled saanud tuntuks telesaate „Võimalik vaid Venemaal“ juhina. Kas oled selles saates ka Vene golfist rääkinud? Kui populaarne see mäng Venemaal õieti on?
Mul ei tule meelde, et oleksime saates mõnd golfiteemalist videot kasutanud. Loodan aga, et golf on ka Venemaal populaarne. Iseasi, kui rahvalik on see mäng ja millisel tasemel seda harrastatakse.

Kas välisreisidel viibides püüad üles leida ja võimalusel ka ära proovida sealsed golfiväljakud?
Kohe meenub hiljutine reis Egiptusesse, kus golfi mängisin. Samuti olen saanud ära proovida golfiväljakud Soomes ja Türgis. Tõsine soov on mängida Hispaanias, sest olen sealsetest radadest ja mängutingimustest palju head kuulnud. Kui tulevikus mõnda reisi planeerin, eks siis tunnen põhjalikumat huvi ka selle vastu, kuidas seal golfimängimise võimalustega lood on.

Kui erinevad või sarnased on eri riikide golfireeglid ja mängustiilid?
Reeglid on üldjoontes ikka sarnased ja paigas, kuid golfiga kaasnevad kombed ka kohati erinevad. Mõnes riigis ei lasta rääbaka väljanägemise või agressiivse käitumisega inimest väljaku ligigi, teistes maades ei peeta aga välist külge üldse oluliseks – poleks nagu mingit kontrolli ja mängima pääsevad kõik, kes tahavad, peaasi, et väljaku omanikele raha tuleks.

Kas golfi harrastavatel inimestel on ka mingi sarnane iseloomujoon või kehakeel, mille järgi nad üksteist ära tunnevad?
Ma loodan, et see on iseloomujoon, mis näitab, et inimesed on endaga rahul, nendel on aega endale mõelda ja endaga tegeleda. Kui rääkida kehakeelest, siis golfi mängivad inimesed on ehk rahulikumad, samas aga mitte uimased. Nad naeratavad pidevalt ja vaat see ongi põhiline.

Kas see naeratus võiks olla ka golfimängu etiketti kirjutatud?
Arvatavasti pole selleks vajadust, sest usun, et inimesed, kes golfi mängivad, naeratavad niigi.

Suudad Sa tänaval ära tunda golfi mängiva inimese?
Võib-olla on õigem öelda nii, et ehk suudan ära tunda inimese, kes on huvitatud ja võimeline golfi mängima. Kas ta mängib, seda ma ju ilma küsimata ei tea.

Missugune on olnud seni Su kõige õnnelikum ja ebaõnnestunum päev golfis?
Seni on kõige õnnelikum päev olnud 2012. aasta 10. mai, mil Jõelähtme golfiväljakul sain oma esimese hole in one. See löök läks nii minu kui ka golfiväljaku jaoks ajalukku.

Kui golfi poleks välja mõeldud – missuguse spordialaga hakanuksite tegelema siis?
Hea küsimus. Kindlasti oleksin endale meelisala leidnud… Ehk võinuks selleks olla jalgpalli. Samas, ega ma väga joosta ei viitsi. Põnevatest spordialadest pole ju aga kindlasti puudus.

Näiteks pokker? Kas pokker on sport?
Siinkohal on nüüd taas põhjust filosofeerida spordi ja meelelahutuse vahekordade üle. Mina pean pokkerit järjekordselt ajaviiteks, samas on sellesse kaardimängu suhtutud kui arvestatavasse mõttesporti.

On teil personaalne golfitreener ja kui jah, siis kuidas tema juhendamisstiili iseloomustad?
Olen võtnud mõnedki tunnid erinevate treenerite, näiteks Enrico Villo, Torel Neideri ja ka Mari Suursalu juhendamisel. Konkreetset treenerit veel pole, kuid olen päris oma juhendaja valimisele tõsiselt mõelnud.

Kuivõrd võib personaaltreening Su oma golfimaailma pea peale pöörata?
Harjutamine personaaltreeneri juhendamisel võib su omad arusaamad kummutada küll. Loomulikult tuleb aga personaaltreeneriga kogemusi juurde ja pall hakkab paremini „auku minema“.

Oleta, et Sul on võimalus mängida golfi mõne Sulle eriti olulise inimese seltskonnas. Kes võiks olla see inimene?
Järjekordselt hea küsimus. Ma pole suutnud seda inimest välja mõelda. Kindlasti on rohkem neid, kellega koos ma sooviksin golfi mängida, võrreldes nendega, kelle seltskonnas ma seda spordiala ei harrastaks. Iseasi, kas nemad soovivad minuga mängida. Konkreetseid nimesid ma aga välja tooma ei hakkaks.

Kuidas suhtuvad golfimängu Su pereliikmed?
Tundub, et nad hoiavad pöialt, mille põhjuseks ka pereisa rõõmsamas tujus koju tulemine golfiväljakult.

Milline on kõige soodsam ilm golfi mängimiseks?
Kui kiiresti vastata, siis ikka päikesepaisteline. Ilmastik on golfimängus aga kindlasti tegija. Küllap on üsna huvitav golfi mängida ka tuulega ja vajadusel tuleb seda teha ka külmakraadidega.

Kehtib siis siingi ütlus, et pole halbu ilmasid, on vaid kehvalt valitud rõivad?
See tõde peab tõesti paika.

Kuivõrd on teised golfihuvilised Sinult kui televisiooni ilmamehelt küsinud arvamust ilmaolude kohta, oma harrastust silmas pidades?
Mõnikord visatakse golfiväljakul ilmateemalist nalja. Näiteks kui hakkab vihmapiiskasid sadama, öeldakse, et näed, mees, sa ei osanud seda ette näha. Üldiselt aga ilm golfientusiaste väljakult naljalt ära ei aja. Kui taevast pussnuge tuleb, peab siiski olukorraga leppima. Viimati tuli tugeva äikese tõttu jätta pooleli mäng Valgeranna golfiväljakul.

Et ilma puhul on tegemist prognoosimisega, siis ehk üks ennustus ka golfi teemadel – kui kaua võib Su golfihuvi kesta ja kuhu välja jõuda?
Jäägem realistideks, tippgolfimängijat minust ei tule. Mis puutub harrastusse, siis golfi mängivad eri vanuses inimesed ja mitmedki tegelevad selle hobiga ka kõrges vanuses.

Lõpetuseks veidi vingema huumoriga küsimus. Kas golfikeppe saaks valmistada sarapuust?
Tahaks loota küll.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga