Paljud inimesed leiavad, et Eesti juhid ei oska juhtida. Selle arvamuse kinnituseks leiab internetiavarustest mitmeid juhtimiskvaliteedi uuringuid, mille tulemustest selgub, et paljud töötajad pole oma juhiga rahul. Kõik algab eeskujust. Võtmeisikute meeskond peab näitama eeskuju kogu organisatsioonile, töötades ideaalilähedase meeskonnana. Võtmeisikute meeskonnana toimimine näitab, kuidas ettevõttel lähitulevikus minema hakkab. “Kui sa suudad oma võtmeisikute meeskonna päriselt toimima saada, on tulevik helgem ja edu kindlamalt tulemas,” selgitab KoostööKunstiKool Belbin Eesti asutaja, treener ja golfifotograaf Mats Soomre, kes on läbi viinud kaugelt üle tuhande meeskonnatöö- ja juhtimiskoolituse, kasutades Belbini meeskonnarollide teooriat.
Hea juht suudab luua usalduse iseenda ja teiste meeskonnaliikmete vastu
Kui juht on loonud usaldusliku õhkkonna, kus kõikidel teemadel saab avatult rääkida midagi varjamata ja kartmata, et seda sinu vastu kasutatakse, muutub juhtimine tunduvalt lihtsamaks.
Hea juht peab tundma oma inimeste tugevusi
Soomre sõnul ei oska paljud inimesed oma tugevusi piisava täpsusega kirjeldada. “Kui inimesed saavad enamiku tööajast teadlikult kasutada oma tugevusi (st teha seda, mis neil hästi välja tuleb), oskavad toime tulla oma lubatud nõrkustega ja meeskonnakaaslased oskavad inimeste tugevuste ning lubatud nõrkustega arvestada, siis suuremaid ajajuhtimise probleeme ei teki!” kinnitab ta.
Heal juhil on usalduslikku õhkkonda keeruline luua, kui inimesed ise kaasa ei aita
Igaüks võiks enesekriitiliselt mõelda, kas tema enda tegevus aitab usalduse tekkimisele kaasa või vastu. Seda ei tohi mingil juhul segi ajada erinevate seisukohtade väljaütlemisega “Kui keegi on näiteks mõne uuenduse või idee vastu, siis võivad nad sellest hoolimata kaasa töötada, mitte vastu töötada. Inimesed peavad saama jääda eriarvamusele, aga suuta siiski koos tegutseda, kuid see eeldab usalduslikku õhkkonda, avatud suhtlust ja julgust ning võimalust oma mõtetest varjamata rääkida,” toob Soomre välja.
Kuidas seda kõike saavutada?
Soomre sõnul vajab hea juht head tööriista, mis aitab inimesi ja nende võimekust, eriti varjatud võimekust selgelt, täpselt ja praktiliselt mõista ning meeskonnas rakendada. Kui juhid saavad oma inimeste tugevusi teadlikumalt kasutada ja vältida neile tööülesannete andmist, milles nad on nõrgad, on meeskonna kui terviku edukus oluliselt suurem ja inimeste motivatsioon parem.
Selleks tööriistaks sobib Belbini meeskonnarollide analüüs. Belbin annab juhile ja kogu meeskonnale ideaalse praktilise tööriista, mis aitab mõista nii ennast kui ka teisi, samuti tööalaseid suhteid ja meeskonda tervikuna.
Me oleme aastaid arendanud inimeste tehnilisi ja erialaseid oskuseid ning jätnud koostöökompetentside arendamise tahaplaanile. Kuid miks tihti ei saa hulgast kõrgete intellektuaalsete teadmistega inimestest hästi toimivat meeskonda ehk miks „nullib sidusa meeskonnatöö puudumine briljantsed individuaalsed saavutused?“ , küsib dr Meredith Belbin ning toob välja, et „…traditsiooniline haridus õpetab meid paljudel juhtudel väärtustama ainult akadeemilisi saavutusi ning annab nõrgad alused meeskonnatöö tegemiseks. Teisisõnu – ülekontsentreerumine „klassi parimaks“ saamisele õpetab alateadlikult anti-meeskonnatööd.“
Loe lisaks SIIT!
Tekst: Merje Miller
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 1/2021 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.