Mats Soomre kümme nõuannet juhtidele

Juht on keegi, kes püüab mingi eesmärgi saavutamiseks kasutada võimalikult efektiivselt inimesi, tehnilisi ja finantsressursse. Põhimõtteliselt on see teatud tüüpi oskus, milleks

inimestel on erinevaid andeid. Juhi tiitlit ümbritseb mõningane segadus, sest see viitab ühtlasi asetusele hierarhilises süsteemis ja sellega kaasnevale palgale. Juhi nimetuse või sellega kaasneva maine jahtimine pelgalt selle enda pärast on kahtlase väärtusega ettevõtmine.

Siin on kümme nõuannet juhtidele.

1. Toetuge oma tugevatele külgedele. Vaid vähesed edukad juhid on täiesti puudusteta, kuid edu võib saavutada ka oma tugevate külgede rõhutamisega.

2. Selgitage välja, kuidas teised teid näevad. Enda reklaamimise levinud viis on enda kiitmine, kuid ühtlasi on see ka enesepettuse ohtlik tee, mis võib viia läbikukkumiseni. Et soodustada teistega häid suhteid, tuleks saada pidevat tagasisidet selle kohta, kuidas teid nähakse.

3. Ärge ajage segi äri juhtimist inimeste juhtimisega. Mõned andekad ärijuhid on erakordselt kehvad inimeste juhtijad. Mõned suurepärased inimeste juhid võivad aga teada vähe juhtimisprotsessidest. Kui olete ühes asjas tugev, veenduge, et teil on hea liitlane teises vallas.

4. Ärge värvige üle uppuvat laeva. Organisatsioonid, mille toimimissüsteemis on augud, kipuvad vaevaliselt edasi jõudma. Keskenduge parema juhtimisstiili loomisele ja jätke vähemad detailid hilisemaks ajaks. Merekõlblikku laeva on kergem õiges suunas triivida kui uhke välimusega laeva.

5. Hea strateegia on olulisem operatiivsest efektiivsusest. Parem on teha õigeid asju ebaefektiivselt kui valesid asju hästi.

6. Parem valida töötajaid selleks aega võttes kui neid hiljem lahti lasta või viltu läinud valikuga leppida. Vaid harva on hoolikas personalivalik aja raiskamine. Kiired otsused võivad kaasa tuua aastatepikkuse kahetsemise.

7. Püüdke leida õigele augule õige punn. Need, kes ei saa hakkama ühe tööga, võivad olla edukad mõnes teises ametis.

8. Huvituge kõigist töödest. Kõik tööd on väärt juhi tähelepanu. Inimesed hindavad kiitust ja suhtuvad mõistvalt kriitikasse, kui see on keskendunud pigem ülesandele kui isikule.

9. Ärge sekkuge liialt. Juhtimine on delegeerimine. Andke töö ja vastutus selle eest kellelegi teisele. Sekkumine ja mikrojuhtimine võib vähendada vastutuse võtmise indu.

10. Tehke oma valitud juhtimisstiil teatavaks. Kui olete oma tugevad ja nõrgad küljed selgeks teinud, andke meeskonnale teada, milline on teie panus ja mida ootate teistelt

Tekst: Mats Soomre, raamat „Belbini teejuht“

*Artikkel ilmus ajakirja Golf 2/2020 numbris.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga