Mats Soomre: kas sinu meeskond on jätkuvateks muutusteks valmis?

Kriisiolukord möödub varem või hiljem, kuid suured ja vähem suured muutused jätkuvad. Meeskonnatöö, koos pingutamine, mõistvad suhted ja üksteise toetamine muutuvad olulisemaks kui kunagi varem.

Sellises olukorras on kasulik omada ühist keelt, mille abil kirjeldada, kuidas inimesed ja meeskonnad saaksid maksimaalselt panustada ja hoida motivatsiooni kõrgel. Miks ja kuidas inimesed käituvad just nii nagu nad seda teevad ning miks nad reageerivad muutuste protsessile väga erinevalt? Kuidas oma meeskonda ette valmistada juba täna? Kuidas jätkata siis, kui meeskond on taas koos?

Järgnevalt näitame, kuidas erinevad inimesed suurte  muutuste ajal ja kriisisituatsioonides käituvad. Selguse mõttes vaatleme iga meeskonnarolli eraldi, kuid muidugi ei tohi unustada, et keegi meist ei ole ühe meeskonnarolli esindaja. Igaühel meist on mitu tugevat meeskonnarolli, mis meie käitumist mõjutavad.

Innovaator

Ummikus olles mõtlevad Innovaatorid raamidest täielikult välja ja pakuvad erakordselt loomingulisi lahendusi. Innovaatorite tohutu väärtus seisneb nende lateraalses mõtlemisvõimes ja lahendustes, mille peale mitte keegi teine ei taipaks tulla. Sellest on kasu ainult siis, kui Innovaator keskendub konkreetsele probleemile ning pakutud lahendused on praktilised ja mahuvad ajaraamidesse. Nende tingumuste tagamine on aga teiste meeskonnaliikmete ülesanne – ärge jätke seda Innovaatori vastutuseks.

Innovaatorite tohutu väärtus seisneb nende lateraalses mõtlemisvõimes ja lahendustes, mille peale mitte keegi teine ei taipaks tulla.

Hindaja

Hindajad on kriisi ja muutuste ajal väga olulised, sest nad analüüsivad ja kaaluvad põhjalikult kõiki variante enne otsuse lõplikku väljakuulutamist. Erinevalt teistest ei lase nad end emotsioonidel kõigutada. Siiski on kriisisituatsioonis Hindajate mõistes harva piisavalt aega otsuste tegemiseks, mistõttu nad tunnevad end ajalise surve tõttu ebamugavalt. Oma mugavustsoonist väljatulek ja kiirustamine tekitab Hindajates suure tõenäosusega pessimismi, sest nad püüavad end kaitsta strateegiliselt valede otsuste tegemise eest.

Hindajad on kriisi ja muutuste ajal väga olulised, sest nad analüüsivad ja kaaluvad põhjalikult kõiki variante enne otsuse lõplikku väljakuulutamist.

Koordineerija

Koordineerijad hoiavad muutuste ajal olukorda kontrolli all ja fookust edasiliikumisel. Kuna nad on teadlikud prioriteetidest, suudavad nad hästi suunata kogu meeskonna pingutusi ning jälgida, et meeskonnaliikmete tugevusi kasutatakse õigesti. Kui meeskonda juhib tugev Koordinerija, teab igaüks, millal ja mida nad tegema peavad. Siiski ei pruugi kõik olla nii ilus, sest Koordineerijatel võib olla raske mõistliku ajaga konsensust saavutada ja tagada, et kõiki on kuulda võetud, kindlustades samas, et edasi liigutakse piisava kiirusega.

Koordineerijad hoiavad muutuste ajal olukorda kontrolli all ja fookust edasiliikumisel.

Teostaja

Teostajate jaoks on olukord, kus plaanid pidevalt muutuvad ja efektiivsus langeb, tõenäoliselt kõige raskem. Samas on nad praktiliste ja usaldusväärsete inimestena hindamatud korra taastamisel pärast kaost. Selleks, et Teostajad üleminekuolukorras paremini hakkama saaksid, jätke nad välja pikkadest aruteludest ning kaasake alles siis, kui on aeg hakata plaane ellu viima.

Teostajad on nad praktiliste ja usaldusväärsete inimestena hindamatud korra taastamisel pärast kaost.

Viimistleja

Viimistlejatel on muutuste ajal raske toime tulla, kui muudatusi kiirustades läbi surutakse, sest nad tahavad ka surve all kindel olla detailide korrektsuses. Selle tulemusel kannatavad Viimistlejad tõenäoliselt kõige rohkem ärevuse käes ning koormavad end tööga üle, et oma kohustusi täita. Nad vajavad asjatundlikku ja rahulikku juhtimist, et nende panuse hind ei olekas liiga kõrge. Samas on Viimistlejate võime järgida kõrgeid standardeid väga tähtis olukorras, kus teised tahaksid asju veidi ülejala teha.

Viimistlejate võime järgida kõrgeid standardeid on väga tähtis olukorras, kus teised tahaksid asju veidi ülejala teha.

Võimaluste otsija

Võimaluste otsijad saavad heitlikes oludes hästi hakkama. Olles loomupäraselt head suhtlejad, on nad tõenäoliselt kursis kiiresti muutuva informatsiooniga, mis on meeskonnale vajalik. Nad on hästi ettevalmistunud oluliste ärisuhete hoidmiseks ning just nemad on võtmeisikud uute võimaluste leidmisel. Kuna tegemist on entusiastlike inimestega, jäävad nad ka kriisioludes pigem optimistlikuks ning neid häirivad kõige rohkem isolatsioon ja kolleegide liigne pessimism.

Võimaluste otsijad on hästi ettevalmistunud oluliste ärisuhete hoidmiseks ning just nemad on võtmeisikud uute võimaluste leidmisel.

Kujundaja

Kujundajad on muutuste ja kriisi ajal ning väljakutseid pakkuvates olukordades väga tegusad ning kõrgelt motiveeritud. Nad töötavad surve all hästi ja võtavad muutuvas keskkonnas juhtimisotsuseid vastu kiiresti ja vilunult. Kui teisi meeskonnarolle pole neid tasakaalustamas, võivad Kujundajad probleemide lahendamisel tegutseda liiga jõuliselt ja kiirustades. On risk, et nad ignoreerivad Hindajaid, kes aeglustavad reageerimist põhjaliku analüüsiga.

Kujundajad on muutuste ja kriisi ajal ning väljakutseid pakkuvates olukordades väga tegusad ning kõrgelt motiveeritud.

Meeskonnatöötaja

Meeskonnatöötajad leiab tavaliselt kriisi südamest, kus nad pakuvad teistele abi ja kindlustavad, et teistel on kõik vajalik olemas. Siiski on nende jaoks keeruliste otsuste vastuvõtmine raske, mistõttu on parem, kui selle teevad ära teised. Neil võib olla raske taluda eraldatust muust meeskonnast, kuna Meeskonnatöötajate jaoks on sotsiaalne kontakt olulisem kui teistel meeskonnarollidel. Kuigi Meeskonnatöötajad võivad koos teistega tajuda olukorda häirivana, on nad valmis tegema kõike, mida on vaja teha edasiliikumiseks. Mida rohkem suudavad Meeskonnatöötajad meeskonna moraali kõrgel hoida, seda parem see on.

Meeskonnatöötajad leiab tavaliselt kriisi südamest, kus nad pakuvad teistele abi ja kindlustavad, et teistel on kõik vajalik olemas.

Asjatundja

Asjatundjate reaktsioon kriisiolukorrale väljendub tugevas soovis olukorrast võimalikult palju teada saada. See võib frusteerida neid, kes tahavad kohe ja kiiresti tegutsema asuda, kuid Asjatundja tahab olla kindel, et soovitused põhineksid ekspertiisil, mitte kõhutundel. Asjatundjate kalduvus kriisisituatsioonis võimalikult palju infot koguda võib tunduda teiste suhtes tundetu või isegi inetu käitumisena, kuid see põhineb veendumusel, et kui asutakse probleemidega tegelema, on informatsioonil suur jõud. Nagu tavaliselt, on Asjatundja kõige tõhusam siis, kui tohutust informatsioonihulgast tuleb üles leida kõige olulisem.

Asjatundja on kõige tõhusam siis, kui tohutust informatsioonihulgast tuleb üles leida kõige olulisem.

Inimeste tugevustel põhinevad suhted, mis loovad üksteisemõistmist

Muidugi mõista ei ole kõik sinu enda teha ei juhina ega meeskonnakaaslasena. Et toime tulla väljakutseid esitavas ja kiiresti muutuvas keskkonnas, on enam kui oluline, et kõik meeskonna liikmed on teadlikud nii enda kui teiste tegelikest tugevustest. See annab teadmise, millal ja kelle poole pöörduda ning kuidas ootuseid üksteise suhtes täpsemalt kokku leppida.

Mats Soomre, Belbini koolitaja ja golfimängija 

Belbin on praktiline ja kasulik ühine keel meeskonna tegeliku võimekuse väljatoomiseks ja omavaheliste suhete parandamiseks. Rääkimata enesekindlusest.

Mats Soomre on kirglik golfimängija, hinnatud golfifotograaf ja KoostööKunstiKool Belbin Eesti asutaja ja treener ning Belbini meeskonnarollide atesteeritud esindaja Eestis. Ta on kahekümneaastase aktiivse kogemusega treener, kes on läbi viinud pea tuhat erinevat treeningut ja koolitust.

Mats kirjutab regulaarselt, tema lemmikteemad on meeskond, meeskonnatöö, meeskonna juhtimine ja meeskonnarollid.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga