Masters 2021 ennustusvõistlus! Priit Jalasto valikud ja kommentaarid

Ei juhtu just väga tihti, et poole aasta sisse mahub kaks Mastersi turniiri. Eelmise aasta aprillis toimuma pidanud turniir lükati COVID-i tõttu novembrisse ja peeti kevadise õites Augusta asemel tavapäratult sügisesel väljakul. Rohelise pintsaku tõmbas siis esmakordselt selga Dustin Johnson.

Nüüd on Augusta väljak taas valmis mängijaid võõrustama oma tavapärasel ajal. Nii nagu enne spordivõistlusi ikka, on õhus miljoni dollari küsimus – kes võiks sel aastal võitjaks tulla? Mõnikord on ennustamine tänamatu töö, kuid veidike eeltööd ja natuke õnne võivad siiski tänuväärse tulemuse anda. Vaatame siinkohal, mida soovitab Paf.com ennustusportaal Mastersi turniiriks. Lisaks teeme ennustusvõistluse, kus astuvad vastamisi golfi pro Priit Jalasto ning Paf.com portaali oma “The Stig” ehk spordiennustaja Peep.

Mida on vaja teada, et teha häid panuseid?

Kui aastaid tagasi võis üsna kindla peale minna ja teha panuse Tiger Woodsile, siis viimasel kümnel aastal on võitja ennustamine muutunud palju keerulisemaks. Õnneks ei piirdu golfile panustamine vaid turniiri võitja ennustamisega ning leidub hulgaliselt muid “turgusid”, millega mängu astuda.

Esmalt tuleb jätta kõrvale emotsioonid ja sisetunde ning vaadata hoopis otsa statistikale. Mis on potentsiaalse võitja retsept, millisest mänguelemendist sõltub kõige rohkem edu Mastersil? On selleks avalöögid, puttamine võidagi muud? Kui vaadata viimaste aastate võitjaid ning arvutada nende keskmised erinevate mänguelementide lõikes, siis on näha, et avalöökidel (nii täpsusel kui ka pikkusel) on kõige väiksem roll. Võitjad on oma keskmise draivi täpsuse ja avalöögi pikkuse poolest jäänud nende näitajate poolest 20.-30. kohale. Augusta puudealune on üsna avar ning eksimusi ei karistata väga rängalt. Pikkus on siiski veidi olulisem kui täpsus. 2014. aasta võistluse võitja Bubba Watson oli tol turniiril pikimate avalöökidega, samas kui Woods oli oma võiduaastal alles 44. kohal. Kuid need on pigem erandid.

Oluliselt tähtsam on lähimäng (scrambling) ja griinide tabamine (GIR). Viimasest 12-st võitjast 2 on olnud parima GIR’i näitajaga ning 12st üheksa on olnud kuue parema seas.

Puttamine on kindlasti oluline, sest halbade puttamise tulemustega on harva tippu jõutud. Samas on Augusta kiired, lainelised ja salakavalad griinid kõigile rasked ning see pigem ühtlustab tulemusi.

Rolli mängib ka see, kuidas mängijad saavad hakkama par-5 radadel. Kui viimaste aastate võitjate tulemused kokku liita, siis alla pari tulemused saadakse kirja peamiselt par-5 radadel.

Otsime trende eelmistelt turniiridelt

Statistikaga ei ole mõtet kindlasti hulluks minna, kuid mõned trendid torkavad siiski silma. Harva on turniiri võitnud mängija, kes eelneval aastal ei pääsenud cutist läbi või kes oleks uustulnuk või kes pole varasematel aastatel mänginud ühtegi ringi Augustas all 70 löögi. Seega kogemustepagas mängib olulist rolli ning esmakordsed võitjad on tavaliselt mänginud vähemalt 6 korda Mastersil.

Turniiri on harva võitnud sama mängija kaks korda järjest. Seega DJ võiks sel aastal valikust välja jätta. Kindlasti mängib siin rolli ka lisapinge, mis tiitlikaitsjatele osaks saab.

Hetkevorm on oluline. Viimasest kümnest võitjast kuus on samal aastal kirja saanud võidu mõnel turniiril ja ülejäänud neli vähemalt ühe hea tulemuse.

Aeg teha otsuseid ja valikuid

Kruvime nüüd veidi pinget ka ja paneme võistlema Priit Jalasto ja Pafi spordiennustaja Peebu. Mõlemal osalejal on eelarveks 50€ ja võitjaks on see, kellel peale turniiri lõppu on kogutud (või alles) suurem summa.

Spordiennustaja Peep teeb järgmised valikud ehk viis panust igaüks 10€.

  1. Bryson DeChambeau koht top-5 seas koefitsiendiga 3.75. BDC on pika draiviga, ta on saanud sel aastal kirja turniirivõidu ja vorm on hea, ta on mänginud Mastersil alla 70-se ringi, seega mitu eeltingimust on täidetud.
  2. Justin Thomas koht top 5 seas koefiga 3.75. JT näitajad on väga head griinile lähenemise koha pealt, tal on 5 Mastersi kogemus ja rohelist pintsakut veel pole.
  3. Jon Rahm koht top-5 seas koefiga samuti 3.75. Üks kolmest peab minema täppi, et nende kolmega jääda plussi. Rahm sai nädalavahetusel isaks ning see võib anda hea motivatsiooni. Viimasel kolmel Mastersil on ta olnud top-10 seas ja see tähendab, et ta saab väljakuga hästi hakkama.
  4. Tony Finau top-10 koht koefiga 4.00. Kevadistelt Mastersitelt on tal ette näidata kaks top-10 kohta. Kuigi tal on karjääri jooksul ette näidata vaid üks võit PGA Tourilt, on ta siiski tihti jõudnud esikümnesse ja sinna paigutaks ta selgi korral.
  5. Collin Morikawa võit koefiga 31. Võit sel aastal WGC turniiril on heaks indikaatoriks. PGA Championshipi võit eelmisel aastal näitab, et tal käsi suurturniiril värisema ei hakka ja võidukoef on selline, mis õigustab ühe riskantse panuse tegemist. Käsi kullas või raud-9 mullas…

Priit Jalasto valikud ja kommentaarid

Jordan Spieth tuleb esiviisikusse (20€ ja koef. 3.75) – kindla peale minek, sest Augustas alati hästi mänginud ja varasemad aastad alati leaderboardi tipus olnud.

Bryson DeChambeau võidab (10€, koef. 11,0) – juba eelmine aasta ütles ta, et mängib Augusta väljakut kui PAR 67. Siis küll kahjuks eksis natuke palju avalöökidega. Aga tänu oma viimaste aastate tehnika ja füüsise parandamisele, on tal kindlasti suhteliselt suur võiduvõimalus.

Lee Westwood ja top 10 (koef. 5,0 ning mängu läheb 10€) – vanameister, kes on viimasel ajal hästi mänginud ja enda mängu üles leidnud. Alati on ka Mastersi väljakul hästi mänginud ja oma kogemustega teeb kindlasti hea tulemuse.

Bryson DeChambeau võidab ja Dustin Johnson tuleb teiseks (10€ ja koef. 131,0) – DJ on maailma number üks golfar ikkagi. Peab suutma teha hea tulemuse. Varasemalt on ka üks võit tal juba Augustast olemas. Seega enesekindlust, et võistlust võita, peaks tal kindlasti olema. Aga võitjaks paneks siiski Brysoni.

Paf.com Mastersi koefid leiab siit.

Kokkuvõte

Mastersi turniir on lõppenud ning aeg teha lühike kokkuvõte ennustustest. Võitja ennustamisega läksid mõlemad osalejad alt – Bryson DeChambeau põrus täielikult ja Morikawa asemel võidutses hoopis Matsuyama.

Priit jalasto neljast ennustusest läks üks täppi, kuid sellest piisas, et jääda plusspoolele. 20-eurone panus Jordan Spiethi esiviisiku kohale tõi sisse 75€, seega kokku 25 euroga plussis. Spordiennustaja Peep mänguportaalist Paf tegi viis 10-eurost panust ja nendest läksid täppi 3: Jon Rahm tuli esiviisikusse ja Tony Finau esikümnesse. Panused tõid sisse vastavalt 37,5 ja 40 eurot ehk kokku 77.50€ ja 27,5 eurot plussi. Kokkuvõttes napp aga kindel võit spordiennustaja Peebule.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga