Oleme igapäevaselt ümbritsetud toksiinidega. Paljud neist toksiinidest pärinevad asjadest, mida igapäevaselt tarbime, nagu toit, vesi, ilu- ja nahahooldustooted ning keskkond. Herbazeni looja, joogatreener ja loodusterapeut Mai-Liis Kivistik paneb südamele, et need liigsed toksiinid võivad põhjustada füüsilise ja vaimse tervise probleeme, nagu krooniline väsimus, peavalu, unetus ja muud haigused. “Meie keha kogub iga päev higi ja mustust, mis jääb püsima nahale, milles hakkavad bakterid vohama. Aja jooksul võivad nahal olevad bakterid põhjustada nahahaigusi, nagu vistrikud ja lööbed,” selgitab ta golfiajakirjas.
Hea aeg keha puhastamiseks
Mai-Liis ütleb, et organismi võiks puhastada vähemalt kaks korda aastas: pärast jõule ja jaanipäeva, sest siis kipuvad inimesed toiduga liialdama. “Kehtib aga põhimõte, et tunneta oma keha ise – võib-olla soovid seda puhastada suisa üks kord kvartalis,” soovitab ta oma keha kuulata.
“Tähtis osa tervisliku toitumise juures on kindlasti organismi puhastamisel. Puhastuskuur on üks tõeline taaskäivitus. Pärast organismipuhastust tunned end igas mõttes paremini, sest sul on rohkem elujõudu, positiivsust ja energiat. Kõik isud on kontrolli alla saadud ja mõtteudu kadunud,” räägib ta.
Keha puhastamise idee on Mai-Liisi sõnul saada toksiinid liikuma ning organismist välja. Olemas on erinevad detox-smuutid, sellerimahlakuurid, veepäevad või suisa paastud. Keha puhastamiseks on head rohelised noored taimed, mis on väga toitaineterikkad, sest neil on sees jõud pinnasest tärkamiseks. Neist saab erinevaid vitamiine ja mineraalaineid, klorofülli ja karotenoide, antioksüdante, aktiivseid ensüüme ja isegi asendamatuid aminohappeid. Söögilauale võiks tuua naadid, nõgesed, tee- ja kortslehed, põdrakanepi ja loomulikult võilille. Igasugune söödav nn umbrohi võiks rohkelt lauda katta: smuutid, supid, salatid.
Organismi puhastamine on iseenda avastamiseks, mitte kaalu jälgimiseks
Olemas on ka üha enam valikut erinevate pulbrite või programmide näol. “Organismi puhastamine ei pea olema igav ega piinarikas. Herbazenil on näiteks loov 7-päevane kehapuhastusprogramm läbi jooga, smuutide, värvide ja hingamispraktikate. See programm keskendub sinu puhastamisele ka energeetilisel tasandil, aidates sealjuures vabastada sisemise lapse loovuse,” ütleb Mai-Liis. “Esimene ja kõige olulisem reegel iga programmiga on oma keha kuulamine. Kui kuskilt hakkab valus või paha, siis tee paus ja küsi oma kehalt, kas tal ehk on hoopis teistsugust lähenemist vaja. Samuti, alusta programmi veidi rahulikumal perioodil, siis ei koorma sa end üle. Kindlasti ei ole rasedus õige aeg organismi puhastamiseks.”
Teekond keha puhastamise abil tervisliku keha poole võib tema sõnul kõlada mõnevõrra irooniliselt, sest tuleks kaotada dieedi mõtteviis. Selle asemel võiks keskenduda tervislikule täisväärtuslikule toitumisele. Eemalda oma menüüst valmistoidud ja (taas)avasta kokakunst. Kodune toit on kordades tervislikum kui väljas söömine, sest me teame täpselt, mis on taldrikule lisatud. Jäävad ära peidetud suhkrud, soolad jms lisakaloraaž. Veel on oluline liikuda aktiivselt ja tõsta nii südame löögisagedust, mis kiirendab verevoolu arterites, mis omakorda aitab kehal toksiine väljutada.
Keha aitab väliselt puhastada kehakoorija
Keha väliseks puhastamiseks saab edukalt kasutada kehakoorijat. Koorides keha, hakkab vereringe paremini tööle ning organismis olevad toksiinid lähevad liikvele, et naha kaudu eemalduda. Nahk on peale koorimist pehmem ja hoopis parema jumega. Samuti peegeldub sisemine puhastus nahapinnal väliselt – tervem ja roosam jume peegeldub põskedelt kaugele.
Tihti on meil meeles nägu ja huuli koorida, aga mitte keha. Mai-Liis kinnitab, et keha vajab täpselt sama palju hoolt – keha koorimine ergutab vereringet ja naharakkude uuenemist. Koorimine tagab surnud rakkude mugava eemaldamise nahapinnalt. Lisaboonusena toimub koorimise käigus kareda ja kuiva naha silumine ning pehmendamine. Koorida võiks vähemalt üks kord nädalas.
Koorija valimisel soovitab Mai-Liis jälgida koorija paksust ning seda, mis tulemust sa soovid. Soolaga koorija on oma tekstuuri tõttu pisut karm. Tundliku naha korral eelista alati suhkrukoorijat. Kofeiin stimuleerib verevarustust ja meega koorija on põletikuvastase toimega. Tugevama tulemuse saad alati, kui ravimtaimed on koorijas sees, sest taim läheb otse naha kaudu organismi. Eeterlik õli on samuti hea lisa, sest lisaks heale lõhnale annab ta ka raviomadusi koorijale juurde, sest eeterlik õli on kontsentreeritud taim. Siin kehtib endiselt “vähem on rohkem” reegel ehk pakendil sisaldust jälgides vali see, mille sisalduse loetelust sa saad aru.
Saunaskäik tuleks lõpetada ühe korraliku kuuma duši ja kehakoorimisega, mis eemaldavad kehalt surnud naharakud, sest saunas vihtlemine lööb ka poorid lahti. Female Force’i kehakoorija on eriti loodud saunafännile, sest temas peituv eeterlik õli hakkab kuumuses lõhnamaagiat looma ning pakub erilise aroomiteraapilise naudingu.
Tekst: Merje Miller
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 1/2021 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.