Eesti Televisiooni saates Terevisioon said kokku Golf X Rae omanik Kristo Tullus ja Haapsalu Joogafestivali korraldaja Merit Raju.
Kohal oli ka ajakirja Golf väljaandja ja peatoimetaja Monika Kuzmina, kes samuti saatekülalistega intervjuu tegi ning selgub, et kahe ala vahel on sidet enam, kui arvata oskaks.
Kas on võimalik tõmmata võrdusmärki golfi ja jooga vahele?
Kristo Tullus: On ikka. Jooga ja golf käivad käsikäes, igale golfarile on vaja vaimset ja kehalist hooldust ning jooga annab keskendumist ja painduvust.
Mujal maailmas kuulubki golfi juurde ka mediteerimine ja jooga. Milla eestlane jõuab sinnamaale, kui ta enne golfiringi teeb väikese joogaharjutuse? Või on juba jõudnud?
Kristo Tullus: Inimesed juba harrastavad seda omajagu. Rohkem tuleb teha teavitustööd ja ma usun, et golfarid ka ootavad juba lahendusi, et pakutaks golfisuunitlusega joogatreeninguid.
Täna pole Eestis golfijooga läbiviijat. Kui oluline on jooga sportlasele ja mida saab see juurde anda?
Merit Raju: Ma vastan ehk joogafestivalil esineva Virge Naerise sõnadega, temast inspireerituna. Tippsport lõhub keha, seal liigud vigastusest vigastuseni, jooga on talle andnud palju kehateadlikkust, et tunda ära, kus on keha jaoks maksimum, mitte pea jaoks.
Joogafestival on aasta-aastalt kogunud külastajaid juurde. Mis on jooga fenomen, et eestlased just jooga nii hästi vastu on võtnud?
Merit Raju: Üks fenomen on see, et tunned ennast pärast joogatundi paremini kui enne seda, ja igal tasandil, nii energia mõttes kui ka rahustavalt. See ongi meie ühiskonnas puudu, et ka magamata kogeksime sellist lõõgastust nagu magamise ajal.
Kui joogaga süvitsi tegelema hakata, siis sellest vist enam välja ei tule, hakkad tahtma rohkem ja rohkem ennast paremini tunda?
Merit Raju: Ma arvan küll. See laieneb igasse eluvaldkonda — kuidas lapsi kasvatad, kuidas suhtled, kuidas oma keha eest hoolitsed, mida sööd, mida hindad, milliste inimestega läbi käid ja lõpuks, millist tööd teed. Kõik asjad muutuvad.
Golfiga on sama lugu — need, kes golfijumalale päriselt käe annavad, selle juurde ka jäävad. Kristo, sa oled partneriga soetanud väljaku, mis see on, mis sind golfi juures niimoodi ära võlus, et oled selles nii põhjalikult sees?
Kristo Tullus: Kuna ma olen ka varem spordiga tegelenud, pakub mulle huvi ja naudingut ka see, kui saad palli kontrollida, lööd selle õhku täpselt nii, nagu vaja on ja kui ta lendab sinna, kuhu tahtsid, on see suur nauding. Teistpidi oli mulle vaheldust vaja, ma mängisin enne tennist. Mulle meeldis, et sain kastist välja, kuna tenniseväljakul oled teatud alaga piiritletud. Sain tööst ja teistest asjadest ennast maha laadida ning sotsiaalne pool on ka tore, saad teiste inimestega suhelda. Ma olen üle maailma mänginud väga erinevate inimestega, kellega muidu kokku ei puutuks, miljardäride ja sotsiaaltöötajatega, ja samas näinud väga erineva segmendiga inimesi. Golfiväljakul on see väga võimalik, et sa võtad endale aja ja võid saada kokku inimestega, kellega sa teisiti kunagi kokku ei saaks. Reisimine on ka omandanud täiesti uue tähenduse, sest kui sa oled reisil, vaatad, millised väljakud ümbruskonnas on ja mis arhitektuuris nad tehtud on.
Kas saab öelda, et golf on ka meditatiivne tegevus?
Kristo Tullus: Kindlasti. Meil on ka meeskonnas inimene, kes golfiterminoloogias on mentalcoach, see on Egert Põldma, kes on ka Anett Kontaveiti mentalcoach. See on teadlik tegevus mängijatega, kuidas panna pähe mõtteid, et sa oleksid võimalikult palju mängus ja ei keskenduks mitteolulisele.
Millal näeb Kristo Tullust joogatunnis ja Merit Rajut golfiväljakul?
Merit Raju: Ma ei ole varem selle peale mõelnud, aga muru meeldiks küll.
Kristo Tullus: Ma teen siis omalt poolt kutse ja me võime teha väikese treeningu, ajame golfarid kokku ja teeme muru peal joogat. Mina olen juba aastaid mõelnud, et peaks oma kehale pai tegema.
VAATA KA TEREVISIOONI KORDUST!
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.