Kaks kevadist muru hooldusnippi, mida paljud ei tea

Selleks, et murutaim oleks terve suve elujõuline ja peaks vastu ka põuasemal ajal, on soovitatav kevadel ja sügisel muru põhjalikumalt hooldada.

Toiminguid saab teha eriti efektiivselt selleks spetsiaalselt ettenähtud masinatega. Need tuleks ära teha kevadel kohe pärast lume sulamist, kui maa on tahenenud, ja sügisel peale niiduhooaja lõppu.

Eemaldada tuleb üleliigne kõdu ja sammal

Esmalt tuleb hinnata kõdu paksust, sest õhuke kõdukiht maapinnal toetab muru kasvu, kaitstes juuri vigastuste ja liigse UV-kiirguse eest. Kui kõdukiht muutub aga paksemaks kui 2 sentimeetrit, hakkab see takistama toitainete ja vee jõudmist juurteni. Samuti takistab liiga paks kõdukiht juurte ulatumist toitainete rikka pinnaseni. Kõdu eemaldamiseks peaks ööpäeva keskmine õhutemperatuur ületama 5°C.

„Üleliigse kõdu või sambla saab eemaldada tugeva rehaga, kuid veelgi tõhusam on kasutada selleks spetsiaalset samblaeemaldajat. Üheks usaldusväärseks näiteks on Ameerika juhtiva õue- ja haljasalatehnika tootja Billy Goati masinad,“ ütleb Puhastusimpordi välimasinate spetsialist Siim Kuus.

Kui muru on saanud talvel kannatada või muru sisse on tekkinud kulunud kohad, ei tohi unustada kulunud kohtadesse uuesti muruseemne külvamist.

Edasi tuleb muru õhutada

Ka heal pinnasel on väga oluline roll ilusa muru saavutamiseks. Siinkohal on kasu muru õhutamisest, mis tähendab, et maapinda tehakse umbes 5-sentimeetrised püstised augud, mis on murule mitmel põhjusel kasulikud. Sügisel õhutajaga maapinna sisse tehtud augud aitavad kevadisel lumesulaveel paremini pinnasesse imbuda. Kevadine muru õhutamine on aga kasulik, et väetis ja niiskus satuks sügavamale pinnasesse ja aitaks murupõõsa juurestikul kasvada sügavamale ja seeläbi ka tugevamaks muutuda.

Õhutatakse spetsiaalse tööriistaga muruõhutajaga ehk aeraatoriga. Neid on järelkäidavaid ja järelveetavaid. „Eelistada tasub pigem profimasinate tootjaid. Profimasina eelis on vastupidavus ja efektiivsus. Näiteks on kodukasutuseks mõeldud samblaeemaldaja või kõdueemaldaja piid peenemad ja meenutavad rehapiisid, samas profimasina terad on tugevad kettad, mida on kulumise korral võimalik ka ükshaaval vahetada. Tera tugevus on oluline, kui murus on puudejuuri või kivisid, mis peenemad piid rikkuda võivad,“ selgitas Kuus.

Maapinnast välja tõmmatud mass tuleks samuti murult eemaldada. Kõige kiirem ja tõhusam on seda teha spetsiaalse imuriga, mille küljes on ka kogumiskott.

„Ka koduaedade muru hooldustöid on nii mõnelgi korral kasulikum kutsuda tegema oma ala spetsialist, kuid huvi korral saab ka vajalikud masinad rentida. Haljastusettevõtjatel, aednikel ja teistel teenusepakkujatel soovitaks aga endale kindlasti profimasinad hankida,“ ütles Kuus.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga