Eestis ei tundu keegi olevat kuulnudki, mis on yips, professionaalseid mängijaid uuristavad aga kõiksugused terviseprobleemid, eriti eakamaid.
Julius Boros on 1968. aastal 48-aastane. Teda on vaevanud liigesepõletik, limapaunapõletik, podagra, seljavalu ja kehv soolestik. Viimasel ajal on tal tekkinud kaheaastase lapse tassimisest ka nursemaid’s elbow ehk küünarliigese osaline nihestus. 48-aastased mehed ei peaks tassima kaheaastasi lapsi, eriti 48-aastased mehed, kes teenivad raha golfi mängimisega ja kes on niigi põdenud juba limapaunapõletikku ja podagrat.
Hiljuti kummardus Boros ühel US Openil palli võtma ega suutnud selga sirgu ajada. Tuli kasutada kiropraktiku abi. PGA Championshipil lõi ta rauaga vastu puujuurt ja pani taas liikuma artriidi. Kui selline asi ei vähenda lugupidamist väljaku vastu, vähendab see entusiasmi golfi suhtes, ent Boros ei kurda. Ta möödus ühel turniiril lõpuringis Arnold Palmerist, kes kaebas valu. „Mul ka valutaks, kui ma oleks esimesed viis rada niimoodi mänginud,” kommenteeris Boros.
Borostel on seitse last. Vanim laps Jay sündis 1951. aastal. Jay ema suri kaks päeva hiljem. Julius ei mänginud pärast seda kaua ja kui ta taas alustas, oli vaiksem kui varem. Ta polnud seni ühtegi turniiri võitnud. 1952. aastal võitis ta US Openi. Ta võitis sel aastal ka kõige rohkem raha (37 000 dollarit) ja nimetati aasta mängijaks.
1955. aastal abiellus Boros teist korda. Borosed on viimased 11 aastat elanud kolmetoalises majas ookeani lähedal Fort Lauderdale’is. Juliuse naine Armen armastab värvida. Ta värvib kõike: seinu, voodeid. Nad on aktiivne pere. Julius ei tõsta kunagi häält. Kord andis Jayle võmmu kuklasse, kuid ei suutnud järgmisel päeval keppi kätte võtta. Pärast seda pani ta paharettidele vahel jalaga. Jay õpetaja küsis, kuidas isa teda karistab. „Paneb vahel jalaga,” ütles Jay. Juliusel oli siis piinlik.
Boros võidab 1968. aastal PGA Championshipi ja saab vanimaks suurturniirivõitjaks – rekord, mis püsib 2021. aasta PGA Championshipini.
Kuigi Boros on eakas, on ta nii kärme, et suudaks saate „60 minutit” ilmselt ära vaadata 10 minutiga. Ta ei vääna end löögiks valmistudes Nicklausi moodi krikadullküsimärgiks. Boros kalkuleerib lööki juba sellele liginedes. Wham! ja pall on õhus. „Tema saladus on tema rütm,” ütleb Claude Harmon.
„Mulle pole kunagi meeldinud harjutada,” teatab Boros ja patsutab kõhtu, mis tekib vahel, kui oled kolm kuud lastega kodus ja naine ei armasta mitte ainult värvida, vaid ka vaaritada. „Mõnikord lähen löön ämbritäie, aga kella ma ei vaata. Kui oled nii kaua mänginud, siis peaks juba oskama ka.” Boros õppis kiiresti mängima lapsena Connecticutis väljaku kõrval elades. Ta ronis üle aia väljakule ja üritas teha võimalikult palju lööke enne, kui green-keeper tuli ära ajama.
Julius Boros pole suurem asi jutumees. Noorem vend Ernie meenutab, et Julius oli lapsena väga vaikne. Samas pole ta kunagi ebasõbralik. Ta on tähelepanelik kuulaja. Boros paneb vägagi tähele, kui vestluskaaslane mainib, millise ettevõtte aktsia on tõusnud ja miks. Juliuse Ungaris sündinud isa teenis nädalas 20 dollarit. „Majandus,” toob Julius põhjuseks, miks ta endiselt mängib 25 turniiri aastas. „Mul on ju seitse last.”
1967 oli Borose edukaim aasta: ta võitis ligi 127 000 dollarit. 18 aastaga on ta teeninud 600 000. Sellest rohkem on suutnud vaid Palmer, Nicklaus ja Billy Casper. 1967. aastal oli Borose keskmine ring 70,79 lööki, Nicklausi ja Palmeri järel parim tulemus.
Boros võidab 1968. aastal PGA Championshipi ja saab vanimaks suurturniirivõitjaks – rekord, mis püsib 2021. aasta PGA Championshipini.
Tekst: Märt Milter
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 4/2021 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.