Eesti Golfi Liidu president Marko Kaljuveer on välja käinud põneva mõtte luua Eestis ühine golfipass, millega ühe klubi hingekirjas olev golfar saaks käia teistes klubides soodushinnaga mängimas. Nii hakkaksid erinevate klubide liikmed omavahel rohkem läbi käima ja see elavdaks Eesti-sisest golfiturismi. Asi on sisuliselt juba käima läinud ja 2016. aasta näitab, kas ettevõtmine end ka ära tasus. Tänaseks on golfipass valmis ning golfiliidu president rääkis ajakirjale Golf kõigest lähemalt.
Mis on golfipassi mõte ja idee?
Eelkõige on golfipassi mõte golfikogukonda omavahel liita, et mängijad käiksid ühelt väljakult teisele, ja teisalt soodustada klubide liikmelisust. Kui oled näiteks Niitvälja klubi liige, on sul selle golfipassiga võimalik ühe korra ka ülejäänud Eesti golfiväljakutel soodsamalt mängida. Ehk siis kui Niitvälja inimene läheb näiteks Haapsallu, Saaremaale, Otepääle või ükskõik millisele teisele Eesti väljakule, mängib ta seal soodushinnakirja alusel ja saab nii väljakul kui ka pärast mängu restoranis soodushinda.
Kas algtingimuseks on ühe golfiklubi liikmelisus?
Liikmelisus jah. Täna on meil Eestis ligi 3000 klubide liiget. Eesmärk on tõusta kahe aastaga 5000ni ja siis juba veelgi kasvada, et golfimängijate kogukond hakkaks aru saama ja ühtsust tunnetama. Golfipass tekitaks sellise omavahelise liiklemise ning ka siseturismi, mis on tegelikult ju Eesti arengu üks mootor.
Kuidas golfiväljakud ideega kaasa tulid?
Tööd sellega oli, et saaks hinda võimalikult soodsaks. Võib-olla oleks see võinud olla veelgi soodsam, aga ehk järgmisel aastal jätkame. Sel aastal näitame golfipassi olemasolu kasulikkust ja küll siis ka väljakute oma asemel anda soodushinda korra kuus, aga võib-olla ka igal nädalal ühe korra – sõltub sellest, kui populaarseks see muutub või kui palju golfipass ennast tõestab.
Saan ma õigesti aru, et tänavu välja antava golfipassiga saab võimaluse igal väljakul vaid ühe korra käia?
Jah. Elu näitab, et ega tegelikult väga tihti ei jõuagi koduklubist kaugemale. Lihtsalt elu on selline, tööd on vaja teha ja koolis käia ja nii edasi. Aga et läbikäimist natukenegi soodustada, oleks see esimene samm.
Kui palju see üks kord soodsam on?
Letihinnast kuskil 44–60% soodsam, kuigi ma tahtsin, et oleks veelgi soodsam. Aga iga asi omal ajal.
Kas hind saab igal pool olema ühesugune?
Kõik väljakud tegid ise pakkumised. Siin käis ka tuline arutelu, et mis see hind võiks olla, kui palju nemad saavad vastu tulla ja millega on nõus Golfi Liit. Leidsime siis kuldse kesktee. Ütleme nii, et rahule jään siis, kui rahvas golfipassi ka kasutama hakkab.
Kas hakkate ka statistikat pidama?
Aasta lõpus tahaksin ikkagi vaadata, kui palju golfipassi üldse kasutati, kui palju mängimas käidi, mis sellest kasu oli, mis oli halb, mis oli hea – võtaksin sellise tagasiside ka, kui Eestis süsteemi käima paneme. Golfipassi idee sain eelmisel aastal, kui käisime EASi ja Eesti väljakutega Stockholmi ümbruskonnas Eesti golfi ja mänguvõimalusi tutvustamas. Siis pakkusime sarnast, aga ajutist golfipassi rootsi keeles ja sealt tekkis mõte pakkuda sama ka eestlastele endile.
Milline see pass välja näeb, kuidas arvestust pidama hakatakse ja kes seda peab?
Golfipass on nagu kõvade kaantega riigipass, hetkel on see kujundamisel. Kui pass kujundusest tuleb, saan täpsemalt kirjeldada, aga Rootsi näite põhjal on see kõvade kaantega. Kui caddiemaister registreerib su mängima, paneb ta sinna kuupäeva, allkirja ja sellega ongi sooduskord registreeritud. Kas ta siis paneb allkirja või lööb enda väljaku templi sisse, eks see paistab.
Tead sa maailmast ka näiteid tuua – oled näiteks kuulnud, et kuskil riigis sedamoodi koostööd tehakse?
Ausalt öeldes ei tea, ma ei ole golfipassist kuulnud. Käisime nüüd hiljuti peasekretäri Piret Sepaga Riias, kohtusime Läti ja Leedu alaliitude presidentide ja peasekretäridega ning rääkisime neile golfipassi ideest. Neile oli see küll suur üllatus ja neil oli hea meel seda kuulda. Nad ütlesid, et nemadki võiksid mingil ajal sellise nükke teha. Aga teistest riikidest ma ei tea midagi, võib-olla neil on passid, võib-olla ei ole.
Kas kõik 3000 golfimängijat saavad passi kätte tasuta? Kas nad peavad selleks soovi avaldama või see lihtsalt läheb kõigile koju kätte?
Pass on tasuta, see läheb neile koos HCP handicap-kaardiga. Sinna tuleb ka selline handicap-kaardi hoidmise koht, et kui sa automaatselt kaardi saad, siis koos sellega saad ka golfipassi, ilma et selle eest midagi maksma peaksid.
Ja kuidas on nendega, kes golfiklubi liikmed ei ole? Kas neil on kuidagi võimalik pass soetada?
Nemad peavad ikkagi klubiliikmeks astuma. Nad peavad näitama, et hoolivad Eesti golfist ja üritavad seda klubiliselt mängida. Golfipassi idee ongi suurendada klubiliikmelisust ja tõsta klubiliikmeks olemise väärtust, sest klubi pakub mängijatele nagunii soodustusi ja pass oleks Golfi Liidu poolt lisaväärtuseks. Eks vaatame, kuhu nende asjadega välja jõuame.
Kui aasta 2016 lõpeb, milline peab olema tulemus, et saaksid öelda, et oled rahul?
Kui pooled golfimängijad käiksid mujal mängimas, oleks super. Siis oleksime midagi saavutanud – pannud rahva liikuma, mis ongi meie suur eesmärk. Aga vaatame, elu näitab.
Golfipassiga liitunud hotellid:
- Pärnu Hedon Spa
- Rannahotell Pärnus
- Swissotel Tallinnas
- Nordic Forum Hotel Tallinnas
- Gospa Kuressaares
- Laulasmaa hotell
- Baltic Hotell Promenaad Haapsalus
- GMP Clubhotel Otepääl
Soodustus majutusel kuni 20% golfi passi esitamisel.
Intervjuu ilmus ajakirja Golf kevadnumbris.
Tekst: Monika Kuzmina, Jüri Kukk
Fotod: ajakiri Golf
Ajakirja Golf tellimuse saab teha SIIN!
Ajakiri Golf on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.