Golfi võimalikkusest Eesti talves

GolfTalvel1Talv ei ole Eestis elavate golfarite jaoks just kõige soodsam aeg. Neile, kes ei taha golfikotti nurka tolmu koguma jätta, on peamiselt kaks võimalust. Paljud golfarid kasutavad talvist aega, et külastada välismaiseid väljakuid, kus saab mängida aasta läbi. Sellele alternatiiviks on loodud Eestisse juba ka mõned siseharjutuskeskused.

Enamik talviseid siseharjutuskeskusi tegutseb Põhja-Eestis, aga juba teist aastat on võimalik tehnikat lihvida ka Tartus. Kui eelmisel talvel tegutses Tartu golfaritele lausa kaks keskust, millest ühe eestvedajaks oli Otepää Golfiklubi ja teisel BO Golf, siis selleks hooajaks on jõud ühendatud ning sisustatud Lõunakeskuse ruumides koos üks korralik harjutuskeskus, milles on mitmesugused võimalused oma tehnika parandamiseks.

Driving range’il saavad harjutada korraga kuni kaheksa mängijat ning lisaks on olemas ka puttamise ala lähilöökide lihvimise jaoks. Keskuses on kasutada ka kaks simulaatorit. Optishot-simulaator on mõeldud eelkõige löökide harjutamiseks, sest selle 16 infrapuna optilist sensorit annavad väga tõetruu informatsiooni mängija swing’ist. SportsCoach GPS Golfi mängusimulaator annab võimaluse mängu nautida nii üksi kui ka kaaslastega. Valikus on üle 40 väljaku, mille hulgas ka Estonian Golf & Country Clubi rajad Jõelähtmel.

GolfTalvel3Harjutuskeskus on avatud kõikidel päevadel nädalas hommikul üheksast kuni õhtul üheksani. Kasutamine toimub iseteeninduse põhimõttel. „Loodame, et golfarid on nii soliidsed, et midagi ei juhtu,” räägib BO Golf juhataja Pekka Mononen. „Võimalik on soetada hooajapilet, mille täispakett sisaldab keskuse täiskasutuse õigust koos 30 tunni SportCoachi simulaatori kasutamisega. Kohapeal saab osta ka ühekorrapileti, mille arve esitatakse pärast harjutamist. Samuti on võimalik osaleda treeningutel,” kirjeldab Mononen erinevaid võimalusi.

Keskuses tegutsevad treeneritena noored, kuid kogenud Paul Põhi ja Gert Velsberg. Kui eratunnid tuleb treeneriga isiklikult kokku leppida, siis neljapäevast laupäevani toimuvad ka kahetunnised regulaarsed rühmatreeningud. Endale sobiva grupi peaksid leidma nii mehed, naised, noored (13–23 a) kui ka lapsed. „Enne treeningute algust suheldakse treenitavaga ning tehakse vajadusel videoanalüüs, et selgitada välja tema kitsaskohad ning teha isiklik treeningplaan,” selgitab Põhi eeltööd, mis vajalik hea tulemuse saavutamiseks. Selliselt on võimalik kevadel hinnata talviste treeningute tulemuslikkust. Põhi peab ka talvel harjutamist väga oluliseks ning leiab isegi selle eeliseid siseruumile väljaku ees. „Hea on see, et kui tehnikat muuta, siis mängija ei näe palli lendu ning keskendub rohkem oma liigutustele kui löögi lõpptulemusele.”

GolfTalvel2

Tartus Lõunakeskuses asuvas harjutuskeskuses on head võimalused ka talvel golfi harrastada. BO Golfi juhataja
Pekka Mononen (vasakul) ja treener Paul Põhi usuvad, et golfist saab Eestis tulevikus rahvaspordiala.

Peale kogenud mängijate oodatakse keskusesse ka päris algajaid, aga ka neid, kes golfiga varem üldse kokku puutunud ei ole. „Kindlasti on natuke lihtsam minna green card’i kursustele kevadel, kui oled enne selle mänguga tutvunud,” arvab Põhi. Ka golfivõhikutele on treeneritel õpetussõnu jagada, samuti räägitakse meeleldi golfietiketist ning muust mängu puudutavast, et oleks lume sulades kindlam tunne juba väljakule minna. Kui golfivarustust veel endal olemas ei ole või see on lihtsalt maha jäänud, siis harjutuskeskuses on olemas üldkasutatavad kepid-pallid. „Lisaks Lõuna-Eesti mängijatele külastavad meid ka teised, kes näiteks Otepääle suusatama sõidavad või sealt tulevad,” kirjeldab Mononen olukorda, kus varustust kaasas ei pruugi olla. Aga need, kes oma varustusega mängida soovivad, saavad seda hoida ka golfikeskuse ruumides, et oleks alati mugav mängima tulla ka pikemalt planeerimata.

Kui loodetavasti märtsis lumi sulama hakkab ning väljakute tahenedes pääseb juba murule mängima, suleb siseharjutuskeskus oma uksed ja jääb uut talve ootama. Kui vähegi leitakse sobivad ruumid, siis jätkatakse ka pärast tulevast välihooaega, sest arenguruumi ning nõudlust sellise harjutuskeskuse järele on piisavalt. „Meie eesmärk on see, et golf oleks Eestis tulevikus üks rahvaspordiala. Mängijate poolest oleme praegu väga nõrgas seisus, samas Balti riikidest kindlasti esikohal,” lõpetab Mononen positiivse noodiga. Mängijate meelitamiseks on plaanis kevadel soetada veel üks testaparaat, millega golfar saab jälgida arvutist oma swing’i liikumist ning seda koos treeneriga analüüsida. „Samuti pakume mängijatele sobivat varustust. Arenenud golfiriikides on 50–60% mängijatest juba varustus, mis sätitud spetsiaalselt nende jaoks, aga meil veel mitte,” jätkab Mononen Tartus asuva keskuse võimaluste kirjeldamist.

Kuna veel mõned kuud on Eesti välitingimustes rohkem suusa- kui golfiriik, siis on siseharjutuskeskus suurepärane võimaluse teha ettevalmistusi välihooajaks, lihvida võtteid, õppida midagi uut ning kas või kohtuda teiste golfaritega, et võtta mõõtu maailma eri virtuaalväljakutel.

Tekst: Anu Ruut
Fotod: Kaspar Dobrus

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga