Legendaarne golfitreener Rein Auväärt on täitnud oma pikaaegse unistuse ning loonud “Golf ümber Eesti” mängu, mis aitab muuta golfimängu populaarsemaks ning edendada turismi Eestimaal. Mängu saab mängida endale sobival ajal ning kasvõi mitu hooaega, nautides puhkust kodumaal. “Mängu põhiline eesmärk on tutvustada, kui ilus on Eestimaa, kui me vaatame ringi ja ei kihuta. Muidugi annab mäng ka võimaluse kasutada maakohtade teenuseid, mis aitab Eestile kaasa. Ka on golf sotsiaalne mäng. See pole ainult mäng karikate peale ja see on minu jaoks väga tähtis,” selgitab Auväärt.
Mõte tuli Austraaliast
Auväärt sõnab, et mõte teha golfirada ümber Eesti tuli Austraalias mängides. Ta tähistas oma 70-ndat sünnipäeva Austraalias, mängides koos hea sõbra Iivo Tuulega maailma pikimat golfirada.
Austraalia rada kujutab endast ühendatud radade süsteemi, mille käigus tuleb läbida 18 rada erinevatel väljakutel. “Sõitsime Adelaide’ist, kus ma peatusin, 800 km lõunasse, et saada raja algusesse. Enne pimedat saime kaks rada mängitud, hommikul liikusime edasi. Tingimused olid erinevad, oli ilusaid murugriine ja ka liivagriine, mis olid immutatud mingi ainega – see on Austraalia eripära. Ma kohanesin päris kiiresti, tegin mitu par’i. Hästi peaga tuli mängida, sest kohati oli liivatiil vaid üksik murututt, kuhu tii koos palliga asetada ja fairway‘l leidus vahel ka suuri põõsaid ning kõrgeid eukalüpte,” meenutab Auväärt mängu, mille nimel sai maha sõidetud meeletult pikk teekond.
Aega läks Reinul ja Iivol mänguks kaks ja pool päeva, kuigi tavaliselt plaanitakse selleks mänguks viis päeva. Ta läbis selle raja esimese eestlasena ning pani pisikese tahvlina põõsaspuu tüve külge ka sildi. Poolteist aastat hiljem võttis temaga ühendust teine eestlane, kes Reinu sildi leidis. “Aga miks niimoodi ma oma ümmargust tähtpäeva tähistasin? Seepärast, et ma sain väga tõsise kogemuse, kui ma sain 50-aastaseks. Kõik inimesed ümber laua kiitsid, aga ma mõtlesin, et ma ei taha selliseid ilukõnesid kuulata. Ma võin iseennast üksinda kiita, mängides Austraalias seda pikka rada,” räägib mees.
Eestisse tuli Auväärt juba kindla ideega
Nii sai Auväärt idee muuta mängu abil Eestis golf populaarsemaks ning tutvustada Eestit välismaistele golfisõpradele läbi golfiturismi. On ju Eestis vaatamist palju ja loodus väga kaunis.
Nii joonistas Rein 1 m x 1,5 m Eesti kaardi ning hakkas märkima kohti. Eesmärgiks oli ka see, et mängu saaks alustada mitmelt poolt – kas Saaremaalt, Niitväljalt, Suurestalt või Otepäält. Näiteks Niitväljalt alustades võib liikuda Jõelähtmele, seejärel Ojasaare Golfi.
Tee peale jäävad aga muuseumid ja looduskaunid kohad, kus ringi vaadata, sest tegu pole mänguga kiiruse peale, vaid eesmärgiks on veeta mõnus golfipuhkus, kus rahulikult avastada ka ümbruskonda.
Et mäng Eestisse tuua, läks pikki aastaid, ohtralt tööd ja planeerimist. Kui lipp lõpuks heisati, oli tunne hea. Auväärt on tänulik, et tal on sõpru ja tuttavaid. “Muidu oleksin jäänud omaette heietama, joonistama ja mõtteid paberile kirjutama,” nendib ta ja on tänulik kõigile abistajatele.
Auväärt sõnab, et loodab aktiivset osavõttu ning rõõmustab, et golfikultuur inimestes tõuseb. “Golfimängus mängitakse väljakut, nagu ta on ja palli lüüakse kohast, kus ta on! See pisikene nüanss on olnud minule kõige olulisem põhimõte,” räägib ta.
Mäng on väga lihtne
Üks mängu loojatest Vallo Välb selgitab, et mäng on tegelikult väga lihtne – paljud rajad on olemasolevate väljakutel, kus käiakse nagunii mängimas. Mängija annab caddiemaster´ile teada, et ta on mängu registreerunud, mille alusel antakse mängijale skoorkaart ning mäng võib alata. Rajad läbi mängides saab kaardi peale pitsati. Kui 18 pitsatit on koos, tehakse skoorkaardist foto ja saadetakse aadressile gue@golfumbereesti.ee. Vastavalt sellele väljastatakse sertifikaat ja mälestusmedal, mida saab tulevikus kasutada palli märkimiseks. Täpsem info mänguga liitumiseks on leitav kodulehel www.golfumbereesti.ee.
Eesti pikim golfirada hõlmab üle Eesti erinevaid väljakuid, ka üksikuid radasid ja nende hulgas selliseid uusi radasid, kus ei ole enne üldse oldud golfiga käsikäes ega seotud mingil moel. Näiteks Hiiumaal, kus siiani ei ole olnud ühtegi golfirada, nüüd on see olemas.
Välb selgitab, et Eesti pikima golfiraja mõte on selles, et inimesi innustada sporti tegema, golfi mängima, samas avastada Eestimaad, võrrelda väljakuid, tutvuda uute inimestega ja veeta lõbusalt aega. Eesti pikim golfirada on suurepärane võimalus ka välisturistidele, avastada Eestimaad ja samal ajal mängida golfi.
Tema sõnul juba enne avamist kirjutati Hollandist ja Soomest, millal saaks mängima tulla.
Eesti pikima golfiraja mõte on selles, et inimesi innustada sporti tegema.
Välb sõnab, et Auväärt on selline mees, et kui ta midagi alustab, siis ta seda pooleli naljalt ei jäta. Ta tunnistab, et Auväärt on talle golfimaailmas olnud teenäitaja, lausa vaimne isa.
Välbini jõudis Auväärti unistus Eesti pikimast rajast seitse aastat tagasi. “Võtsin sellest kohe kinni, olin igatpidi mõtetega temaga koos, hakkasime mõtlema, mismoodi ja kuidas. Rein tegi suure töö – joonistas Eesti kaardi, märkis kohti ja aastast aastasse, nagu see asi venis, arutasime, kirjutasime mõtteid, aga paraku kohe ei saanud kõiki asju korraga ära tehtud. Nüüd lõpuks ometi on Reinu unistus teoks saanud. Meie väike kollektiiv on andnud endast nii palju, kui me oleme osanud anda, selleks, et Reinu unistus teoks saaks,” rõõmustab ta. Välb tahab tänada Auväärti valgustavate jutuajamiste ja õige suunamise eest, sest ei ole temalgi kõik asjad algusest peale kohale jõudnud, aga mõeldes Auväärti sõnadele ja mõtetele, näeb ta, et asjad on ikkagi väga õiget pidi käinud. “Mina püüan Reinu poolt näidatud suunda jätkata,” räägib ta.
Kulminatsioon aastatepikkusele tööle
EGCC juhatuse esimees Hanno Kross räägib, et Austraaliast tulles Auväärtil lausa silmad põlesid. Ta sõnab, et see projekt on võtnud aega vähemalt seitse aastat. “Ma ütlesin Reinule, et saime jube kiiresti hakkama, seitsme aastaga on lipp püsti! Reinul olid algsed ootused kiiremad, aga elus ei pea kõik kohe juhtuma, iga asi omal ajal. Arvan, et Rein tunnebki, et see projekt sai alguse kõige paremal hetkel,” räägib ta.
Kross ütleb, et Auväärt on alati mõelnud rohkem teistele. “Golf on tal kogu aeg südames ja läbi golfi on ta tegelikult õpetanud väga palju muud kui vaid golfi,” tõdeb ta.
Ta lisab, et see projekt on kulminatsioon Auväärti aastakümnetepikkusele tööle, mis elab oma elu loodetavasti ka sadu aastaid pärast meid.
Mängu abil loodetakse Eestisse tuua ka golfituriste
Projekti sponsor Urmas Rauam sõnab, et tutvus Auväärtiga esimest korda juhuslikult, siis kui tema koostööpartner kutsus mängima golfi ja tehti välja Green Cardi kursus. Nüüd on mehed käed löönud ja Rauam toetab mängu.
Ta loodab, et mäng läheb vedama ja ehk tulevad mängima ka turistid, kellele Eestit tutvustada. Auväärt tahab tänada inimesi, kes on osa võtnud mängu loomisel: Vallo Välb, Monika Kuzmina, Hanno Kross, Urmas Rauam, Sven Kriggulson, Jaan Lipsmäe, Kairi Auväärt, Tarmo Valdre, Katrin Tiitus, Jüri Tiitus, Aigar Pindmaa, Christina-Sandra Sõõrumaa, Karel Saarna, OÜ Minix, AS EGCC, OÜ Greenside, AS Alexela ja mitmed inimesed veel.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.