Golf tõrjub töömõtteid ning laeb keha ja vaimu energiaga

Golf tõrjub töömõtteid ning laeb keha ja vaimu energiagaOlen üks neid inimesi, kes praegu veel vaatab golfi distantsilt, kuid erinevalt paljudest eestimaalastest olen sellele põnevale mängule sammu lähemale astunud. Esimene samm on see, kui hakkad aru saama, miks seltskond valges riietuses inimesi koguneb murule ja veedab pikki tunde kepiga pallikest toksides.

Kõrvalseisja mõtleb tavaliselt, et tegu on elitaarse mänguga, mida harrastavad vaprad ja ilusad, kel pole lihtsalt midagi muud teha. Teine üldlevinud arvamus on, et mis see tühi ära ole ˗ koks! ja pall augus. Tegelikult võiks golfi vaadata ühes paketis kogu meie igapäevaeluga, alates hetkest, mil läheme tööle.

Tänapäevane leivateenimine läheb üha enam üle infotehnoloogiale ja sellest tulenevalt mõtlemisele ning vaimsele pingele. Elame ajastul, kus info liigub kiiresti ja sellele tuleb ka kiiresti reageerida. Inimesed enam ei liigu, vaid sähvivad. Mõistagi tekitab selline tormakas elurütm stressi, depressiooni ja lõpuks läbipõlemist. Oluline on panna õigesse vahekorda töö ja puhkus ning need ka teineteisest piisaval määral eraldada.

Asja teeb tavaliselt hullemaks ka see, et me ei oska ennast isegi jõudehetkel lõdvaks lasta. Töömõtted on sageli peas ka õhtul pere keskel, kodus, ning kipuvad isegi und segama. Häda ongi selles, et mõtleme liiga palju ja mõtleme üle. Enamik meist ei oska muremõtteid summutada ja need tulevad kaasa isegi puhkusele. Kas kolleeg ikka leidis minu töömaterjalid üles? Kas ta jagab tegelikult seda teemat nii põhjalikult kui mina? Pähe tikkuvad mõtted võivad panna puhkust veetma telefonikõnesid pidades ja arvutis töötades ning siis tullakse puhkuselt tagasi endiselt väsinuna. Mida teha?

Asjatundjad soovitavad puhates panna rõhku aktiivsele tegevusele. Näiteks rannatoolil päikese käes peesitades võib peas tiksuv mõte varsti muutuda aju väänavaks košmaariks, kuid lainetel surfates pole lihtsalt aega mõelda sellele, mida kolleegid hetkel teevad. Ka golf on üks neid ajaviitealasid, kus saab mõtted summutada aktiivse tegutsemise ja lõdvestava keskendumisega.

Golfi harrastavad paljud tuntud ärimehed, kelle aju on pidevalt üle koormatud lepingutest, börsiindeksitest, turuseisudest ning kogu seda segaputru on vaja lõõgastumise aegu sügavkülma panna. Golf on selleks suurepärane, sest palli saatmine täpselt auku eeldab suurt keskendumist ja mistahes segaja, ka uitmõtte näol, võib mängu põhjalikult rikkuda. Mäng ühtlasi ka distsiplineerib – endast lugupidav härrasmees ei saa lubada muredel hetkel käsilolevasse toimingutesse vahele segada. Seega see, mis hetkesse ei sobi, tuleb  momendil tähtsusetuks tunnistada. Mõned tunnid väljalülitunud tegutsemist kaunis ümbruses on just see, mida on vaja, et töö ja puhkus oleks kaks erinevat maailma.

Teine väärarvamus ütleb, et golf on lõtv pallitoksimine ja higist otsaesist paneb üle pühkima vaid päikeselõõsk. Selle uskumuse on ümber lükanud mitmed ajakirja Golf poolt mänguväljakule kutsutud taipoksijad ja raudmehed, kes kinnitavad, et radade läbimine ei erinenud sugugi nende tavapärase trenni koormusest. Tugevad löögid, õige kehahoiak ja tasakaal, liikumine maastikul golfivarustusega – kõik see nõuab omajagu treenitust ning annab golfimängijale juurde just seda, mida aktiivselt tegevuselt oodatakse. Ilmselgelt pole mängu lõpetanud golfar puhas, tarmukas ja sädelev, valmis tundide kaupa jätkama, vaid ta on rahulolev, pisut väsinud, mõnikord veidi määrdunud, samas õnnelik ja seltskondlik teadmises, et päev on korda läinud. Golfimäng on tõsine ettevõtmine vähemalt pooleks päevaks ning rahulolu eneses mitmeks päevaks.

Kui olete aktiivsest puhkusefaasist kehalist võimekust ammutanud ja samas heas tujus, võite ennast juba lihtsalt lõdvaks lasta, nautida toredat kaaslast, head õhtusööki, mõnusat filmi või lüüa suisa jalad seinale, sest töömuremõtted on oma positsioonist targu aru saanud ning hoiduvad tagasihoidlikult tahaplaanile. Või on neid lihtsam allutada.

Pidage meeles, et hetkele pühendumine töötab teie heaoluks ning puhkehetkesse kõrvalise sissetoomine on puhkaja kaotus. Püüdkem oma mõtteid kontrollida ja kui sellega on raskusi, siis tuleb lihtsalt need aktiivse tegevusega varumängijate pingile saata!

Puhkus on hetk, mil tuleb enda keha ja vaimu laadida uue energiaga. Golf on just see, mis kõike vajalikku, head ja positiivset, teie ellu toob.

Jüri Kukk
Kolumnist

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga