Golf kui elustiil, mis peegeldub sinu riietuses

Golf kui elustiil, mis peegeldub sinu riietusesKuidas defineerida golfi – kui spordiala, kui harrastust või hoopis kui elustiili?

On tõenäoline, et sportlikule golfimängijale on golf kujunenud elustiiliks, ja on küllaltki tõenäoline, et ka kirglikule harrastajale on golfist saanud elustiil. Ja see, milline on meie elustiil, peegeldub ka meie riietuses.

Tänapäeval on peaaegu võimatu tõmmata piiri spordi- ja vabaajarõivaste vahele … aga seda ainult esmasel vaatlusel. Kui süveneda kangamaterjali, õmblustehnoloogiasse, lõigete iseärasustesse ja detailide nüanssidesse, siis on vahed mäekõrgused. Tavapoest ostetud riietega on võimalik sporti teha, aga see ei pruugi just väga mugav olla. Golfi näite varal võib öelda, et määravaks saavad õla- ja käiselõige ning õmblused, samuti pikkade pükste puhul eriti säärelõige, et putiliini vaadates saaks kükitada ja tervete pükstega rahulikult järgmisele avatiile kõndida. Rääkimata vihmas või tuules mängimisest, mil spetsiaalsel riietusel on tulemust silmas pidades lausa fataalne osakaal.

Vähetähtis ei ole ka fakt, et „valesti“ riietunud seltskond klubihoones või väljakul tekitab küsimusi ja parimal juhul kerge muige tõsigolfarite näole, halvimal juhul aga võib lõppeda rajale mittelubamise või sealt eemaldamisega, seda eriti turismipiirkondade tuntud ja väärikatel väljakutel.

Viimastel aastatel on golfietikett riietuse osas suhteliselt liberaalseks muutunud. Golfimoe loojatele on jäetud vabad käed ja kõige selle tulemusena näeme väljakutel eelkõige revolutsiooni läbi teinud naiste golfimoodi. Seelikute ja lühikeste pükste pikkused on kahanenud ligi poole võrra, palju on lisandunud läikivaid kaunistusi, tagasi on tulnud tennisemoest ammu tuntud kleidid. Ehk kokkuvõtvalt – sooja ilmaga on golfiväljakul näha rohkem paljast pinda ja palju naiselikku graatsiat.

Aga meie siin mängime golfi ka külma ilmaga. Varakevadel ja hilissügisel ei pea end enam katma mustade-hallide fliiside ja jopedega, moetööstusel on meile pakkuda palju-palju enamat!

Mõned brändid on läinud isegi niikaugele, et tänast kiiret elutempot silmas pidades (golfi jaoks peab aeg-ajalt ju ikka pool päevakest leidma!) on loodud elegantsed golfikollektsioonid, millega näiteks ärikohtumiselt otse väljakule minna, ja kui vaja, siis särki vahetades hiljem kas või kallimaga õhtusöögile kihutada. Siinkohal võib näitena tuua Rootsist pärit J. Lindebergi kaubamärgi.

Aga, tulles tagasi meie golfi hooajalisuse juurde, pööraksime hetkel tähelepanu eelkõige talvistele spordi- ja golfiriietele ning seda tuntud Itaalia brändi Chervo näite varal.

Chervo on kahe saksa-itaalia päritolu venna, Manfred ja Peter Erlacheri 1982. aastal asutatud firma. Esimesed kollektsioonid olid mõeldud Alpides aega veetvatele nooblitele suusatajatele. Firma moto oli siis ja on siiani „Wherever, whenever“, ehk vabatõlkes „Kus iganes, millal iganes“, mis tähendaski seda, et Chervo uudse tehnoloogia järgi valmistatud riietega võis vabalt kihutada suusaradadel ja õhtul after-ski’l tantsu lüüa. Tol ajal oli see küllaltki uus lähenemine ja sellest innovatsioonilisest ideoloogiast kujuneski ajapikku välja kaasaegne kuvand spordiriietuse multifunktsionaalsusele ehk stiil nimetusega chic-tech. Lahtiseletatult – tehnilised spordirõivad ei pea olema ainult maksimaalselt funktsionaalsed, vaid ka maksimaalselt moekad, värvikad ja lihtsalt ilusad. Siit oli lühike samm esimese golfikollektsiooni juurde, sest ka Itaalias ja mujal Põhja-Euroopas mängitakse golfi igasuguse ilmaga. Chervos töötati välja spetsiaalne programm Chervo-Tex erinevat tüüpi tekstiilide tootmiseks, mis kõik on mõeldud kasutamiseks erinevates ilmastikutingimustes.

Tutvustame lähemalt talviste kangatehnoloogiate patenteeritud kaubamärke.

Aqua-block märki kandvast kangast riided on kõik 100% veekindlad, lamineeritud ja teibitud laserõmblustega. Kangas on hingav ja stabiilset kehatemperatuuri hoidev, neljas suunas elastne ja ülikerge. Mikrokiudude ja silmale nähtamatu tehnoloogia abil liimitud pealismembraan kindlustab kanga maksimaalse pehmuse. Riided ei tekita liikudes mingit häält ja neid on kerge pesta.

Aqua-drop-kanga pealmine kaitsekiht hülgab vett ja mustust, samas ei ole seda märki kandvad riided aga täiesti veekindlad. Pigem on nad mõeldud niisketeks kevad- ja sügisilmadeks. Õige hoolduse korral on aqua-drop riided ülivastupidavad, säilitades kõik oma suurepärased funktsionaalsed omadused.

Wind-lock-kangas on tiheda koega, samas kahes suunas elastne, katsudes veidi „puudrine“. Kaitseb külma ja tuule vastu. Rõivaste vooder või sisekülg on kaetud elastse membraaniga, mis toimib nagu tuuletõke. Õmblused on tehtud spetsiaalse veniva niidiga. Kuigi kangas on raske, on selle kandjale maksimaalne liikumisvabadus tagatud.

Soft-shell-kanga märksõnadeks on veekindlus, tuulekindlus, soojus ja elastsus. Seega „neli-ühes“ tehnoloogia, lisaks veel kanga superpehme kude. Selle märgi riided on kerged, pehmed, mugavad kanda, vee- ja tuulekindlad. Tõe huvides olgu öeldud, et ka mitte just kõige soodsamad osta.

Pro-therm-kangas pakub maksimaalset külmaisolatsiooni. Materjal on õhuke ja kerge, aga samas mahuliste koekiududega. Ideaalne talveriieteks, kasutatakse sageli kombineeritult suletäidisega. Sobib mis tahes talvespordi harrastamiseks mõeldud riiete valmistamiseks.

Nano-safekanga revolutsiooniline tehnoloogia tagab täieliku veekindluse ja mustuse hülgavuse. See on tõeline high-tech-kangas, sest efekt saavutatakse siin miljondiku millimeetri suuruste nano-osakeste lisamisel tekstiilimaterjali.

Eco-safemärk riietel tagab selle, et kangamaterjalid on toodetud loodussõbralikult, kasutades isetaastuvaid energiaallikaid. See märk on kasutusel kogu Euroopa Liidus, aga neid ettevõtteid pole just palju, kes suudavad täita kõiki neljakümmend tootmistsüklile kehtestatud kvaliteedinormi. Chervo on üks neist.

Selle aasta sügis-talvise Chervo golfikollektsiooni esmane ja kõige tähtsam märksõna ongi KVALITEET. Inspiratsiooniks on olnud emake loodus ja taasavastatud „vana“. Näitena võib tuua traditsioonilise flanellkanga, mis lasertehnoloogia abil on töödeldud veekindlaks ja elastseks. Tooni annavad maalähedased värvid, golfiruudud, aga ka hea kindel musta-valge kombinatsioon.

Seega, enne kui soetate järjekordse spordiriide, on soovitatav hoolega siltidelt lugeda või müüjalt pärida, millist funktsiooni antud riie täidab, millest see tehtud on ja kas see ka oma hinda väärt on. Sageli on nii, et ostes tundub hind kallis, aga pärast esimest lausvihmas mängitud golfiringi tundub see hind täitsa mõistlik. Ja kui veel õhtul koeraga jalutades selg ja jalad ka täitsa kuivaks jäävad, on rõõm sooritatud ostust mitmekordne.

Katrin Tiitus
Spoleman/GolfLife Shop

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga