Ajakirja Golf toimetus kohtus golfitar Ene Tuulega Tere Tennisekeskuses, mängiti tennist ja ajati golfijuttu. Ene on suur tennisesõber, kuid viimasel ajal on ta leidnud tee ka golfi juurde. Ene on endine tennisist ja omaaegne võistlussportlane. Mõned aastad tagasi avastas Ene enda jaoks golfi, vaimustus sellest, pühendus uuele hobile ja on golfiski tänaseks kibe käsi.
Hetkel tegeleb ta mõlema alaga paralleelselt ning olenevalt ajalistest võimalustest ka võistleb nii tennises kui golfis. Tema HCP golfis on 15 ning kodus hulgaliselt igat värvi medaleid tennise meistrivõistlustelt. Ene on tegev majandustarkvarafirma SAP finantskonsultandina ning tegeleb ka raamatupidamisega.
Ene Tuul, kuidas te tennise juurest golfini jõudsite?
Olen tennist mänginud kuuendast eluaastast alates. Mingil hetkel tüdinesin ja pidasin umbes kümme aastat pausi. Olin tennisest võõrdunud ja tegelesin hoopis teiste spordialadega: suusatasin, sõitsin rattaga, jooksin palju. Kuni üks hea tuttav kutsus mind tennisevõistlusele mängima. Algul mõtlesin, et ei huvita, mul pole enam reketitki alles, kuid tuttav oli järjekindel, leidis mulle varustuse ja nii ma uuesti tenniseni jõudsingi. Enam ei ole reketit nurka visanud, väga lahe on end tennisega vormis hoida, liiati on Eestis väga aktiivne tenniseelu nii harrastajale kui võistlussportlasele. Kuid tihti on nii, et mingid asjaolud, eluetapid või inimesed viivad sind ühe asja juurest teiseni, uute kogemuste ja tegemisteni. Mul oli golfi vastu suur huvi. Otsisin teed golfini aastaid, aga ei leidnud nagu õiget linki, mille abil sellesse põnevasse maailma siseneda. Ilmselt ootasingi vist õiget hetke, õigeid asjaolusid. Siis sain ühel suusareisil kokku tuttavaga, kellega arutasime muuseas ka tennise ja golfi asju.
Tajudes minu suurt huvi, viis sama tuttav mind reisijärgselt praktiliselt kohe käe kõrval green card’i kursustele. Tegin kursuse läbi, kõik meeldis väga. Tundsin kohe alguses, et sain suhteliselt hästi hakkama. Mu löögid tulid kiiresti ja loomulikult välja, see tähendab olid päris head, aga endiselt ei olnud mul golfis ühtegi tuttavat, kellega koos mängimas käia. Käisin siis aastajagu üksi harjutusväljakul, paar korda ka rajal. Olin usin entusiast ja selle ala järele näljas, aga harjutamisest kaugemale ei jõudnud. Esialgu oli mu huvi golfi vastu nii suur, et uurisin ise palju internetist ja igasugustest artiklitest juurde, et aru saada, millised nüansid mind paremaks teeksid. Alles teisel aastal sain viimaks tõsisemalt väljakule. Ajapikku tekkisid tuttavad, kellega koos mängida, seejärel läksin juba ka võistlustele. Võistlustelt saab samuti uusi tuttavaid ja nii nagu tennises, on ka golfis väga lahedad inimesed ning vilgas seltsielu. Inimesed on rõõmsad, viisakad, heatahtlikud. Mulle sobib! Alguses oli mulle väga tähtis ka minu händikäp – ikka et see võimalikult väikeseks (heaks) läheks ning sellel ajal jäi mingiks perioodiks tennis jälle tahaplaanile. Viimastel hooaegadel olen püüdnud suvel mõlema alaga võrdselt tegeleda, samas eelmistel aastatel jäi tennis suveperioodil täiesti unarusse, mängisin ainult golfi, ja tennisesse jõudsin pigem talveajal kui väljas golfimängimine oli ilma tõttu minu jaoks mõeldamatu.
Kui tennises on omandatud hea tehnika, siis kindlasti see aitab jõudsalt kaasa golfi õppimisel, kui nii hea tehnika tennises pole, siis nii hästi see ei aita. Nii lihtne see ongi….
Kui neid kaht ala võrrelda, siis kas tennisemängijal on golfi tulles kergem õiget tehnikat õppida?
Minule tundub, et tennisest on pigem lihtne golfi juurde tulla ja golfi teadmisi omandada. Tennises on samuti vaja palli täpselt tabada, omada õiget tehnikat ning keha ja käe liigutused löögi sooritamiseks on sarnased. On ka segavaid asjaolusid, kuid pigem on tennisisti kehale golfi liigutused ja löögid loomulikud ja tuttavad.
Kui tennises on omandatud hea tehnika, siis kindlasti see aitab jõudsalt kaasa golfi õppimisel, kui nii hea tehnika tennises pole, siis nii hästi see ei aita. Nii lihtne see ongi. Olen näinud väga usinaid golfareid, kes lihvivad ülihoolikalt randmehoiakut, seda, kuidas peavad olema küünarnukid ja puusad jne jne. Pean tunnistama, et ei saa aru, mida nad seal lihvivad, sest mina ise tegelikult golfi mängides mõtlen väga vähe tehnikale. Pööran tähelepanu pigem teistele asjadele. Tunnen, et mida vähem ma mõtlen lööki sooritades tehnika peale, seda sujuvamalt mul liigutus välja tuleb ning kogu löögi dünaamika on loomulikum, sest keha on lõtv ja heaks löögiks on sellist lõtvust vaja. Mida rohkem ma mõtlen ja ponnistan, seda kramplikumaks mu keha muutub ja löök tuleb sama kramplik ja tavaliselt suunaga „metsa“. See kehtib tegelikult mõlema ala puhul, nii tennise kui golfi puhul. Mina keskendun pigem mentaalsusele ja sellele, kuidas leida löökides rütm. Mul on omad nüansid, mida ma löögi juures silmas pean ja millele keskendun, aga ilmselgelt on neid palju vähem kui kogenud mängijatel.
Golf võlub täiega! Golf annab võimaluse viibida palju värskes õhus… lisaks pidev võistlemine iseendaga, mis on parim väljakutse
Kuidas te ajaliselt jõuate ennast kahe spordiala vahel jagada?
Kui on huvi, siis küll sa selle aja leiad! Nagu ma juba rääkisin, golfiga alustades jäigi tennis mõneks ajaks tahaplaanile. Eks ma mõned korrad kuus ikka üritasin platsile jõuda, aga golf haaras niiväga, et ma tahtsingi kogu aeg golfi rajal olla. Eks see tasakaalu leidmine on oluline. Ma käin lisaks ka tööl ning kasvatan poega ja koeri. Aga nagu öeldakse – kes teeb, see jõuab!
Viimased aastad olen ma selle tasakaalu siiski paika saanud. Tennis on selles mõttes mugavam, et kehalise koormuse saab kiiremini kätte. Minu arvates on tennis ka palju raskem mäng kui golf. Tennises ma väsin füüsiliselt ära, aga ei mäleta, et golfi s oleks taolist füüsilist väsimust tundnud. Pigem väsin seal vaimselt. Vahel on vaja enam kui viis tundi fookust säilitada, et golfirajad lõpuni mängida. See on väga kurnav ja vajab suurt treenimist. Sooviksin väga alati hästi lõpuni vastu pidada, aga kui on näiteks kuum ilm, vihma kallab või muud taolised ebamugavused, siis hakkad paratamatult mõtlema, et tahaks juba juua, süüa, puhata, koju minna – viis ja pool tundi on väga pikk aeg, et olla keskendunud ja ühtlaselt heal tasemel, seega peab golfaril olema väga hea mentaalne vastupidavus ja tugev närv. Tennist mängid kõige rohkem kaks tundi, aga saad korraliku koormuse, hoiad end vormis ning ajakulu on golfiga võrreldes palju väiksem. Samas on minu arvates väga vale arusaam, et golfi võib hakata mängima vanemas eas või siis, kui muud enam teha ei jõua. Vastupidi! Sellisel juhul ei jaksa sa ju ka golfi väljakul liikuda, sest läbida tuleb küll mõistlikus tempos, kuid pikki (üle 10km) vahemaid ning püsida kogu selle aja jooksul ka vaimult värskena.
Ometigi peab teid miski golfis väga võluma. Millised on üldse nende kahe ala erinevused?
Golf võlub täiega! Golf annab võimaluse viibida palju värskes õhus, nautida maalilisi, suisa hingematvaid vaateid, liikudes hoiad end toonuses, lisaks pidev võistlemine iseendaga, mis on parim väljakutse. Oehh, väga palju on asju, mis golfis lummab! Rääkides golfi ja tennise erinevustest, siis tunnistan, et tennis on minu jaoks ikka tunduvalt raskem – tehnika on keerulisem ja füüsiline vorm peab väga hea olema. Tennises on palju kaootilist liikumist, üldse – kõik on liikumises – sa ise liigud, pall liigub, vastane liigub. Selles mängus olenebki palju ka vastasest. Golfis oled sa paigal, ka pall on paigal. Enne iga löögi tegemist saab rahulikult keskenduda, võib teha paar proovilööki. Golfis on vastane ainult rajamängus ehk ma saan oma mängu juhtida selle järgi, kuidas mu partner mängib. Tennises on vaja kogu aeg jälgida, mida vastane teeb, ja leida võimalusi oma mängu korrigeerida. Golfis on mul ainult üks eesmärk: lüüa pall auku võimalikult väheste löökide arvuga.
Tennises on vaja punkt kätte saada, löökide arv ei ole oluline. Samas võin ma tennises lubada endale ühe geimi jooksul eksimusi, kuid seejärel võtan end taas kokku ja saan oma mängu parandada. Kui löön golfis palle metsa ja teen mängu raskeks, on mu ainuke lootus see, et ehk läheb kaasvõistlejatel veel halvemini kui mul. Tennises oleneb palju nii minust endast kui vastasest, golfis mul üldjuhul vastast pole, ma mängin ainult iseendaga ja katsun parima anda.
Kuivõrd mõjutab nende alade puhul mängijat mentaalne pool?
Nagu juba mainisin, ma golfi mängides eriti tehnika peale ei mõtle. Mulle on tähtsam hingeline heaolu ja tasakaal. Pean end kindlasti enne mängu häälestama. Püüan alati mängima minna hea tujuga, isegi kui on olnud raske päev. Tegelikult kehtib see mõlema ala puhul. Mul on ka oma nipid, kuidas ma saan energiat, positiivse suhtumise ja hingamise. Kuulan erinevat muusikat, mille valik oleneb meeleolust, saan mõnusa rütmi sisse, lähen väljakule või rajale ja ei ole närvis. Kui viin end õigesse meeleolusse, siis olen omas elemendis ja tunnen end hästi. Ongi nii, et mõnikord on selleks vaja just rütmikat muusikat, teinekord rahulikku. Oluline on see, et leiaksin endas üles enesekindluse ja ei laseks end häirida vastasest, golfi puhul flight’ikaaslasest. Ka igapäevaelus on nii, et kõikide maailma inimestega me ei sobi, kõik ei meeldi meile ja kõigile ei meeldi meie, st mõne inimesega sa lihtsalt ei sobi. Nii ka minu hobides – kohtun väljakutel ja rajal paljude erinevate inimestega, kelle seas on ikka aeg-ajalt neid, kellega mul puudub sama hingamine, aga sellest tuleb üle olla ja leida oma rahu ja enesekindlus, et ise ei muutuks närviliseks ja et vastane ei ajaks sind rütmist välja, ükskõik, mida ta teeb. Need on asjad, millele mängides keskendun. Sellele, kuidas peaksin hoidma õlgu või puusi, ma ei mõtle. Mina loen löögi ajal rütmi ja kui mul on hea hingamine, teeb mu keha kõik vajaliku, ma lasen tal nö vooluga kaasa minna ja siis tulevadki head sooritused. Mulle on seega mängu vaimne pool hoopis olulisem. Ma mängin väga hästi, kui mul on hea häälestus, ja kohutavalt halvasti, kui mu mõtted on hajevil, väljakust või rajast eemal ja kui ma toon siia kaasa mistahes mured. Minu jaoks on see kõik nii lihtne ja ma võtan neid mõlemaid alasid puhtalt hobina.
Minu eesmärk ei ole enam mängida ülihästi, palju olulisem on saada neist tegevustest rahuldustpakkuv enesetunne
Alustades oli mul golfis kindel eesmärk, et mu händikäp oleks vähemalt 18, see oli lausa kinnisidee, millest unistasin ja mille nimel tööd tegin. Sain selle 18 ning tulemus läks isegi paremaks. Tean, et võiksin veelgi paremini mängida, mu löögid on head, aga ma teen mängu ajal palju valesid otsuseid. Siiski tegelikult ma ei tunne sellest suurt muret, mõtlen pigem, et mis siis? Minu eesmärk ei ole enam mängida ülihästi, palju olulisem on saada neist tegevustest rahuldustpakkuv enesetunne, sest minu jaoks on see lihtsalt harrastus. Loomulikult on olnud ka hetki, kus olen golfikepi või tennisereketi põõsasse visanud, sest me kõik oleme ju vähem või rohkem emotsionaalsed, aga ka see pakub naudingut, kui saad vahel oma emotsioonid välja tulistada. Tegelen ka muude spordialadega ning hea on mängida nii, et ei oleks tulemuses väga kinni, siis saad hobisid nii hinges kui südames mõnuga võtta.
Täna kohtusime Tere keskuse mänguväljakul. Kus te tavaliselt mängimas käite?
Tennisetreeningule minnes on mulle oluline hea seltskond ja kvaliteetne treeningkeskkond. Olgugi, et ma ei ole Tere Tennisekeskuse klubiliige, käin siin tihti treenimas, sest siin mängib palju minu tennisesõpru, kes mind mängule kutsuvad, keskus ise on mõnusa atmosfääriga, kompleksne ja kesklinnale lähedal. Mulle on tähtis seegi, kui pärast trenni saab Tere kohvikus head sööki nautida. Käin treenimas ka teistes keskustes, kuid Tere Tennisekeskuses võtan aeg-ajalt osa ka toredatest seltskonnatennise ja klubiüritustest. Teres on võimalik ka sisegolfi mängida. Talviti käingi vahel siin tehnikat harjutamas. Ruum on küll väike, aga on abiks, kui pikal sügis-talvisel perioodil enam väljas golfi mängida ei saa. Löögitunnetuse saab siin kenasti kätte ja mõnikord nädalavahetusel korvitäis palle vastu seina lüüa ei tee halba. Tere Tennisekeskus ja Golden Club on spordisõbrale igal juhul mõnus ja kodune treeningpaik kõigi oma majasiseste teenustega.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.