Epp Kärsin soovitab naistele: golfist saab väga ilusad tuharalihased talveks

Kunagine Caateri tantsutüdruk ning praegune lingam– ja yonimassaaži koolitaja Epp Kärsin on oma elustiili ja töö tõttu ülimalt hõivatud naine. Eelmisel suvel lisandus tema tegemistele veel üks hobi – nimelt hakkas Epp golfi mängima.

Juba esimesed treeningud kulgesid positiivselt ja see annab aluse uskuda, et Eesti golfimaailm saab ühe pühendunud golfitari juurde. Epp treenib Egert Põldmaa valvsa pilgu all.

Epp, kuidas tee teid üldse golfi juurde viis? Kust see mõte tuli?

Tegelikult on neid märke väga palju olnud. Enamik mu sõpru mängib golfi ja kui suvel on ilusad ilmad, siis nad ongi kõik golfiväljakutel. Viimane suurem tõuge oli tegelikult see, et üks naisteklubi soovis sponsorluse korras Leinatamme fondi raames koguda golfipallide müügiga heategevuseks raha ning nad pöördusid minu poole küsimusega, kas ma oleksin nõus toetama. Mina vastasin „Jah, muidugi!“. Siis hakkasin juba edasi mõtlema, et kui olen juba ise seal toetaja, siis äkki võiks kätte võtta ja ikka ise ka proovida. Nii see mõte samm-sammult küpses. Ja muidugi mängib mu elukaaslane ka golfi – sel viisil saan temaga rohkem olla ja koos aega veeta.

Epp, mis teile esimeselt koolituselt meelde jäi?

Kõigepealt rääkisime lihtsalt üldiselt golfist – golfi ajaloost, kust see mäng pärit on ja reeglitest. Treener seletas mulle ilusasti lahti põhireeglid ja rääkis kehahoiakust – mis on golfis tegelikult ju see kõige olulisem – kuidas hoida telge paigal ning õlgade ja puusade tööst. Samuti selgitas seda, et käed ei tohiks tegelikult olla krampis. Kõige paremad löögid tulidki välja siis, kui olin mõnusas kerges olekus. Pallid lendasid juba esimeses trennis väga-väga lõbusalt.

Treener leidis oma õpilases Epp Kärsinis golfigeeni üles juba esimeses trennis.

See motiveeris?

Jaa, just! Ma ei tea – võibolla treenerid kiidavadki kõiki oma õpilasi – aga mulle öeldi „Näe, Epp – sul on ju täiesti golfigeen olemas“. Varem ma seda ei teadnud, aga tundsin seda tegelikult mängides ka, et tõesti – kuskil on see täitsa olemas.

Mida treener „golfigeeni“ all silmas pidas?

Seda, et ma sain ikkagi pallile pihta ja ma valitsesin oma keha ning mulle ei olnud väga keeruline see, kui treener mulle midagi ette näitas. Mul oli väga lihtne kohe nii-öelda copy-paste järele teha.

See tuleb sportlikust taustast?

Ma arvan küll. Ma olen ikkagi hästi palju oma elus sporti teinud – tegelenud noorena kergejõustikuga, teinud võistlustantsu ja klubitantsu, olen lõpetanud kehakultuuriteaduskonna Tartu Ülikoolis – nii et ma arvan, et see taust on kõik sealt pärit.

Mida rohkem lööd, seda paremaks mängijaks saad.

Te olete ülihõivatud daam aga golf nõuab aega, kust te selle aja võtate?

Öeldakse, et aega on meil kõigil ühe palju, aga hea planeerimise oskus tuleb kasuks ja ma arvan, et ma oskan oma aega väga hästi planeerida, nii et mul jääb ka aega golfimänguks.

Eestis on üle 11 000 inimese, kes green card’i on ära teinud, käivad veidi mängimas ja see on ka kõik. Kui tõsiselt te golfi kavatsete võtta?

Ma ei taha endale väga suuri eesmärke panna, ma ei taha stressi tekitada, aga kuna ma olen hästi põhjalik, siis kui ma midagi ette võtan või teen, siis ma tahan seda osata ja teha hästi. Mulle ei meeldi nii-öelda poolpiduselt asju teha. Mul on pigem kas kõik või mitte midagi. Ja kuna mul algus oli nii positiivne, siis ma arvan, et mul läheb edaspidi ka väga toredasti.

Milliste tunnetega te esimest korda rajale läksite?

Esimene löök – avalöök – läks mul kohe superhästi. Siis mul tekkis kohe vau-efekt, et mul on ikka midagi õpitust meeles. Kuigi ma pean tunnistama, et mu lihased olid haiged, sest selliseid lihaseid, mida kasutatakse golfi mängides, ma muul juhul ei kasuta. Ja green card’i tegemine – sa pingutad, ilmselt oled ka rohkem pinges ja piitsutad ennast, kuna tahad ju, et ikkagi kõik hästi välja tuleks. Muidugi oli lööke, mis läksid täiesti metsa, aga ma ei lasknud ennast sellest häirida, sest treener ütles, et jonnakus tuleb ainult kasuks ja kui sa kohe palli põõsasse ei viska, siis kogemus tulebki selle pealt, mida rohkem sa neid palle lööd. Mida rohkem lööd, seda paremaks mängijaks saad. On ka neid, kes sellest esimesest mängust, mis võib-olla ei tulnudki nii hästi välja, lasevad pea norgu. Võin öelda, et viimane, 9. rada oli minu jaoks kõige lõbusam just sellepärast, et pallid lendasid, ei tulnud enam selliseid veerevaid palle. Käsi läks soojaks, ilmselt andis järele ka lihasvalu randmetest ning keha läks pehmemaks.

Kas esimesed 9 rada oli teie jaoks parasjagu või jäi veel tunne, et mängiks pikemalt?

Tegelikult ma tahtsin just mängida nii, et mul jääks sisse selline hea tunne. Ma arvan, et kui ma oleksin täna 18 rada mänginud, siis ma oleksin olnud võibolla liiga väsinud. Peale üheksat rada aga oli lihtsalt nii hea tunne, et tahaks homme jälle minna.

Epp Kärsin pärast esimest golfitrenni: selline totakas nägu on peas, põsesarnad on üleval ja helikopterinaeratus.

Tulemused märkisite üles?

Tulemusi küll ausalt ei märkinud, see läks täitsa meelest ära. Alguses ma vist isegi lugesin, aga lõpuks mõtlesin, et ah, las seekord olla. Aga see pall, millega ma alustasin, mul kaduma ei läinud. Nii et algaja õnn – ühe palliga sai läbitud kõik 9 rada.

Kellega te koos mängisite?

Mängisin koos oma elukaaslasega. Tema hakkas golfi mängima 2008. aastal.

Mis ta HCP on?

Tema ka vahepeal väga pikalt ei mänginud. Aga enne viimast suuremat pausi oli HCP alla 30.

Kas ta kippus õpetama ka?

Kukkus jah! Ja siis ma mõtlesin küll, et ma pean keskenduma, minu õpetaja on treener ja ma kuulan teda.

Mis tundeid teid peale esimest mängu valdasid?

Ülimalt positiivne ja hea tunne. Kuidagi selline totakas nägu on peas, põsesarnad on üleval ja selline helikopterinaeratus – selline tore olemine.

Justkui peale joogatundi või mediteerimist?

Just! Ma tunnen, et see golf on täitsa minulik. Kui ma varem arvasin, et golf on selline igav vanainimeste mäng, siis täna ma tundsin, et tegelikult on seal ju üsna palju füüsilist – sa kõnnid, sa võtad ja käid üsna kiire sammuga. Selline füüsiliselt mõnus, värskes õhus – minu meelest superaeg looduses olla. Naudid lihtsalt palli lendu ja on rõõm, kui selle väikeste löökidega auku saad.

Mida öelda naistele, kes ei ole mitte kunagi golfi mänginud ning kellel on samasugune
eelarvamus nagu oli teil varem, siis miks võiksid naised sinu arvates golfi mängida?

Seal saab väga ilusad tuharalihased. Seal töötab tõesti kogu lihaskond. Teine aspekt, mis on ka väga hea – ma ei mõelnud selle 9 raja jooksul kordagi oma töö peale. Mu pea täiesti puhkas. Selline tunne oli, nagu oleks juhtme seinast välja tõmmanud ja muust maailmast ennast täielikult välja lülitanud – see on aeg iseendale!

Millega Epp tegeleb?

Mida Epp oma lingam– ja yonimassaaži koolitustel õpetab?
Epp ise ütleb, et tegelikult õpetab ta puhast tingimusteta armastust, mida jagada midagi vastu saamata. Tema arvates on universumis seadused sellised, et kui jagad midagi tingimusteta, saad selle tagasi kuhjaga ja küllaga.

Fotod: ajakiri Golf, Viktor Burkivski

*Artikkel ilmus ajakirja Golf 4/2017 numbris.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga