Saarlastel pole küll kuut varvast, aga Saaremaa on teistsugune. Pole kaunimat kohta su’isel ajal. Võib-olla just seepärast toimuvad saarlaste meistrivõistlused teisel ajal kui teistel.
Saaremaa Golf & Country Clubi meistrivõistlustel 11. ja 12. septembril võitis meestest Karl Aru, naistest Katrin Leppik, poistest Kris Kuusk ja seenioride seas Priit Post. Club Trophy läks Indrek Vallaule.
Nädal hiljem peetud esimestel Saare maakonna meistrivõistlustel võidutses naiste ja naisseenioride seas Anne Merisalu, meestest, meesseenioridest ja punktimänguarvestuses oli aga parim Rein Raudsepp.
„Klubi meistrivõistlustel mängisime tagatiidelt,” selgitab Rein, kes siis sai Karli järel hõbemedali. Suurema harjutamiseta ongi raske paremini mängida – ega Saare Golfi müügijuht suvel väga palju kordi mängima ei jõua, kuigi iga päev 12 tundi väljakul. Seda parem on sügisel leida võimalus teha paar head ringi heas seltskonnas kenal väljakul. Kuigi ka võidupäeval oli probleem. „Täna tegid griinid palju peavalu. Olid isegi liiga head – nali! Kui nad ikka veerevad 10 feet’i ja sa ei suuda kuidagi seda uskuda, siis juhtub see, et teed mõnel griinil neli putti.”
„Noor mees, lööb palli nagu scratch-golfar ikka – väga hea vaadata,” kiidab Raudsepp Aru. „Ma pole tähele pannud, et Saares väga palju oleks mänginud. Nüüd selle võiduga on tal tasuta mäng kuni järgmiste meistrivõistlusteni ehk vast näeme teda rohkem Saare väljakul.”
Maakonna meistrivõistluste idee sündis juba eelmisel aastal, aga siis ei saanud sellest asja. See aasta saadi algust teha, väikselt, aga parem ikka kui mitte midagi. Lubadus „järgmine aasta teeme suuremalt” tugineb mingile kindlale teadmisele või on see, nagu ikka öeldakse?
„Mis meil siin viimastel aastatel kindlat väita saab? Covid on kindel olija vist nüüd ja edaspidi. Samas, kui ilma naljata öelda, siis kõik asjad algavad kuskilt ja siis kasvavad.”
Osalejaid saaks juurde võita poiste ja tüdrukute kategooriates, mis olid tühjad seekord. Lootust annab, et vanas Kuressaare Gümnaasiumis on olnud ja ka nüüd on uues gümnaasiumis golf lisaainena koolide golfivõistlusest. „Noored saavad koolis esimese kokkupuute golfiga ja tuleb järgmisel aastal leida nipp, kuidas nad väljakule mängima saada ka peale koolitunde,” räägib Raudsepp. „Väljakul on palju vaba aega ka algajatele ja harjutusalad on fantastilised. Eeldused on olemas.”
Saaremaa Golf & Country Club loodi paar aastat tagasi. Võis tekkida mulje, et Saaremaal on nüüd kaks klubi, kuid vana asendati lihtsalt uuega.
„Meile on kõik mängijad teretulnud mängima ja aega veetma sõprade seltsis. Meil on kõik väga lihtne: valid endale sobiva mängupaketi ja saadki nautida golfi vägagi heade hindadega. Kui soovid, arvestame ka händikäppi. Mängijad võivad olla ka mitmes klubis liikmed, seda pole piiratud. Meile on oluline, et kui tuled Saaremaale, saaksid end tunda hästi, mängida golfi väga heal väljakul. Meie eesmärk pole ainult kinnist klubi teha – siin lihtsalt pole nii palju mängijaid saarel,” sõnab Raudsepp. Muidugi tuleb pakkuda teenuseid ka turistidele. Saare Golf võrdleb end naabersaare Wisby golfiklubiga. Wisby on parim Rootsi klubi, saarele lendab iga päev kuus kuni kaheksa lendu Stockholmist, väljakul tehakse hooaja jooksul 60 000 mänguringi. Saaremaal on sel aastal tehtud 10 000. Eesmärgiks on kinnistada Saaremaa golfikaardile Soome ja Rootsi mängijatele. Saaremaal mahuks vabalt mängima 40 000 mänguringi; sellega kaasneks ka suur kiirendi saare turismile. „Me teame, et see on pika töö taga ega juhtu üleöö, kuid me oleme õigel teel,” usub Raudsepp.
Meile on kõik mängijad teretulnud mängima ja aega veetma sõprade seltsis.
„Reinu kogemus erinevatest golfiga seotud töökohtadest Eesti ja Soome golfimängijatega annab ettevõttele suurepärased teadmised,” iseloomustab Saare Golfi tegevjuht Peter Nyberg, kellel on rohkem kui 30-aastane golfiväljakute juhtimise kogemus erinevates riikides ja kes ettevõtte omaniku Peter Huntiga on väga palju kaasatud arendusprotsessi, tehes õigeid tulevikuplaane.
Raudsepa karjääri mahuvad töö EGL-is ja Estonian Touril, ta on juba 12 aastat golfis tööl olnud ja ligi 25 aastat mänginud seda mängu, aga arvab, et veel on vara tagasi vaadata. „Ikka edasi. Õppida on ikka veel,” naeratab ta. „Samas igas kohas on väga huvitav olnud vaadata golfi äri mitmetest eri tahkudest.”
EGL-i plaanis oli aastaks 2025 käivitada paar pitch-and-putt munitsipaalväljakute projekti maakonnakeskustes. Ühest küljest ei tundunud see vist kuigi realistlik vaatamata pandeemiale, kui arvestada seiskunud Tondiraba projekti, teisalt on usk presidenti vankumatu: Erki Mölder valiti augustis ühehäälselt tagasi.
„Tondiraba projekt oli fantastiline võimalus golfile, kuid kahjuks see erinevatel põhjustel ei teostunud. Maakonnakeskustesse väljakute rajamine ei ole nii suur projekt ja on igati teostatav. Küsimus on, kes neid üleval peab. Eesti golfi kõige suurem, võib ka öelda ainuke suur mure on väike harrastajate hulk. Meid kammitsevad eelarvamused golfi osas,” ütleb Raudsepp.
Saare Golf esitas juulis taotluse, et soovib rajada golfialale juurde 11 kortermaja (ja kaks eramaja). Ei öeldud, mis ajaks need valmida võiks, kuid ajakiri Golf ihaldaks juba vähemalt näha esimesi (arvuti) pilte, sest senised majad on imekaunid. „Praegu on veel vara plaanidega välja tulla, kuid majade ehitamine kiirendab meie plaane tõelise golfikeskuse ülestöötamisel Saaremaale,” lubab Rein.
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 3/2021 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.