Egiptus: kõrbegolf Punase mere ääres

Ajakiri GOLF käis eelmise aasta alguses Egiptuses tutvumas Hurghada golfiväljakutega. Kuna sealne kõrghooaeg kestab oktoobrist aprillini, avaldame selle loo nüüd.

Võttes arvesse sealset kliimat ja väljakute ning hotellide taset, soovitame kindlasti kaaluda Egiptuse ja Hurghada lisamist oma talvistesse golfi sihtkohtadesse.

Egiptuses on kokku 18 golfikeskust, millest 4 asuvad Hurghada piirkonnas. Hurghadas asuvad väljakud El Gounas, Makadis ning Soma Bays. Kuigi vahemaad nende väljakute vahel ei ole just kõige lühemad (El Gounast Makadini on 60 kilomeetrit ja Makadist Soma Baysse on 26 kilomeetrit), on neid vahemaid täiesti taskukohaselt võimalik taksoga läbida.

Egiptuses kasutasime me eri piirkondade vahel liikumiseks ABC taksot, kus teenust pakuvad erajuhid ja tasuarvestus toimub juhil olevas äpis – ei mingit kauplemist. Takso tellimine käib kas telefonitsi, Viberi või WhatsAppiga (sinna minnes võiks olla WhatsApp telefonis olemas, sest üsna paljude teenusepakkujatega käib eelistatult suhtlus just selle rakenduse kaudu) ja hinnad on väga odavad. 60 kilomeetrit sõitu maksis nendega ca 7 eurot.

Kuna kogu piirkond panustab väga palju hotellide ja turistide turvalisusesse, ei tekkinud meil seal ühtegi negatiivset intsidenti. Et ennast veelgi mugavamalt tunda, võiks lennujaamast soetada kohaliku kõnekaardi interneti jaoks – tavapärane rändlusmaht sai iga päev väga kiiresti täis ning hotellides ja klubides kippus internet sageli ära kaduma.

Hurghada golfikogemus meenutab natuke Beleki kogemust. Selle poole püüdlevad sealsed väljakudki ja eesmärgina mainivad seda ka väljakute juhid. Madinat Makadi väljakut toodi muide sellel aastal juhtima Belekist seal varem Lykia ja Carya väljakut juhtinud Kieron Morrissey ning praegu rajatakse Makadi piirkonda veel kahte täisväljakut. Viimaste uudiste kohaselt on ka Soma Bays alanud täiendava väljaku projekteerimine, mille arhitektiks on Tim Lobb.

Hurghada piirkonna väljakud on talvisel ajal väga tuulised, aga tänu tuule suunale see mängimist ei sega ja palli lennutrajektoori eriti ei muuda.

Praegu on sealsed mängijad peamiselt sakslased. Peaaegu kõik mängijad, kellega väljakul kokku sain, rääkisid, et on tulnud sinna terveks talveks (3–4 kuud) ja et nad mängivad golfi ülepäeviti.

Kui turistid Egiptusest ära ei kao, on Hurghada kujunemas uueks suureks ja konkurentsivõimeliseks golfipiirkonnaks. Aga ka praegu on seal nauditav peatuda ja mängida: suured luksuslikud hotellid ning transport ja kõrvalteenused on mõistliku hinnatasemega, väljakud ei ole ülerahvastatud ja turistidesse suhtutakse lugupidavalt. Kui sellesse paketti lisada veel sealne talvine kliima, snorgeldamine ja Soma Bays või El Gounas surfamine, on nädal seal peaaegu täiuslik.

EL GOUNA GOLFIVÄLJAK

El Gouna piirkond asub Hurghada keskuses mööda rannikut ca 25 kilomeetri kaugusel Punase mere ääres ning tegemist on ühe ilusaima ja rohelisima osaga Hurghada piirkonnas. Paljud hotellid ja villad asuvad tehissaartel ning mitmest hotellist pääseb kanalite kaudu paadiga ka otse sealsele golfiväljakule. Kesklinn oma poodide ja kohvikutega on pigem euroopalik ning üsna rahulik võrreldes Hurghada keskusega.

El Gouna golfiväljak avati aastal 1999 esmalt 9-rajalisena, paar aastat hiljem laiendati see 18-rajaliseks. Selle arhitektid on Gene Bates ja Fred Couples.

Range on üks suurem järv ja palle lüüakse vette. Kellel vee-range’i kogemus puudub, soovitan kindlasti proovida. Kasutatavad ujuvpallid olid head ja olulist vahet tavapäraste range-pallidega ma ei tunnetanud.

Ajal, mil meie seal mängisime, oli muru kollakam, mis vähendas esteetilist naudingut mõnevõrra. Samas kompenseerisid seda radadega piirnevad kanalid ja tiigid. Samuti kompenseeris seda vahelduv ümbrus ja tervikhinnang, võttes arvesse ka El Gouna keskust, on hea.

Tagumised üheksa rada on mõnevõrra põnevamad.

El Gouna piirkonna võiksid valida endale puhkamiseks need, kes tahaksid viibida ja einestada ka hotellist väljas. Piirkonnas on mitmeid korralike kohvikuid, restorane, sohvabaare ja poode, kus saab ilma agressiivse müügita ostelda. El Gounas on piirkonnasisene transport korraldatud tuktuk’idega. Sõitude hind on sõltumata vahemaast El Gouna piirkonnas sama.

MADINAT MAKADI

World Golf Award on Madinat Makadi väljaku valinud kolmel viimasel aastal Egiptuse parimaks väljakuks. Väljaku on projekteerinud John Sandford. Hurghadas asuvatest väljakutest on Madinat Makadi enim kõrbetunnetust tekitav väljak, sest on igast küljest kõrbega ümbritsetud.

Kuna väljak on üsna „künklik“ ning mitmel rajal tuleb mängida kas mäest alla või üles, loob see mõlemast äärest külgneva kõrbega üsna omapärase ja tõetruu Egiptuse tunde. Atmosfääri rikastavad ka ca 1300 istutatud puud ning hulgaliselt ilusaid lilli ja põõsaid.

Madinat Makadi väljak asub kinnisel territooriumil Makadi keskuse ja hotellide lähedal. Keskus on üsna suur ja viisakas paljude luksushotellide, poodide, restoranide ja ööklubidega ning hotellide ja golfiväljaku vahel on päralevedu.

Seda väljakut toodi aasta alguses juhtima Belekist uus tegevjuht, kes kinnitas, et Hurghada piirkond on arenemas uueks golfi tõmbekeskuseks.

CASCADES SOMA BAYS

Soma Bay piirkond on luksuse ja spordi sünonüüm. Pean tunnistama, et Cascadesi väljak Soma Bays ületas mu ootusi Hurghada väljakutest vast enim. Ootuste ületamise tingis osaliselt tõenäoliselt ka see, et reaalsus oli positiivses mõttes kogutud eelinfost ja ettekujutusest üsna kaugel. Tegemist on kindlasti praegu kõige luksuslikuma ja ilusama väljakuga Hurghada piirkonnas ning sellele aitab kaasa ka klubihoone ja restorani asumine Westini hotelliga samas kompleksis. Väljaku on projekteerinud Gary Player, kes ise nimetab seda Red Sea Treasure’iks.

Väljak on Egiptuse kohta väga hästi hooldatud, visuaalselt nauditav ning rajad on üsna rasked ja mängulised, külgnedes osaliselt kõrbega ning osaliselt Punase merega.

See on üks nendest väljakutest, kus mõni rada jääb elu lõpuni meelde. Minu lemmikrada oli rada number 5 (par 3), mis külgneb paremalt merega ja mille griin keerdub merre.

Ka Soma Bay on eraldi kinnine piirkond, kus asuvad valdavalt viietärnihotellid ning korraldatud on päraleveod hotellide ja golfiväljaku vahel. Kui oled lisaks heale golfimängule huvitatud ka lohesurfist või soovid seda õppida, on Soma Bay ideaalne koht nädalaseks puhkuseks. Selle piirkonna võiksidki valida endale puhkamiseks need, kes hindavad sporti, luksust ja rahu.

Cascades golfiklubi juhib karismaatiline härra, hüüdnimega Major. Kuigi ta auastmelt major ei ole, kumab tema kõnest, hoiakutest ja suhtumisest läbi majorile omane kord ja konkreetsus. Ja see kord ja konkreetsus on kandunud selgelt edasi ka väljakule, kus ei ole midagi juhuslikku ega ebakorrapärast.

Fotod: ajakiri Golf, Shutterstock

*Artikkel ilmus ajakirja Golf 4/2017 numbris.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga