Dr. Elo Kuum on laialdaste kogemustega dermatoloog, kes lisaks tavapärastele nahaprobleemidele tegeleb igapäevaselt ka sünnimärkide dermatoskoopia, healoomuliste nahamoodustiste eemaldamise, krüoteraapia ja esteetilise meditsiiniga. Ta on üks väheseid spetsialiste Eestis, kes teostab TCA keskmise sügavusega keemilist koorimist aknearmide ja pigmendilaikude raviks ning naha noorendamiseks. 2013. aastast on ta praktiseerinud ka botuliini- ja täitesüste, osalenud paljudel vastavatel koolitustel ja esteetilise meditsiini kongressidel. Ta peab oma töös oluliseks loomulikku tulemust ja seisukohta less is more.
Ilusüstide vajaduse määrab spetsialist
Dr Kuum selgitab, et üsna tavaline on see, et inimene näeb eelkõige kortse ja vagusid näol, kuid mitte põhjust, miks need tekivad. Nii näiteks nina-suu vagude puhul ei vaja täitmist mitte need ise, vaid pahalane on hoopis volüümikadu põskedel ja kudede allavajumine, millega peaks tegelema.
Seetõttu on oluline konsultatsioon, kus arst nägu hindab. Dr Kuum tõdeb, et arstina peab ühelt poolt arvestama inimese soovi, mis teda ennast enim häirib, aga samas on ka teada protseduurid, mis konkreetse probleemi korral kõige parema efekti annavad ning ehk pole mõtetki teha tervet rida soovitud protseduure.
Ka täitesüstid pole tegelikult alati kõige parem või esmane lahendus, kuigi patsientidele nii tihtipeale tundub. Näiteks vanema inimese puhul, kui nägu on gravitatsiooni ja volüümi vähenemise tõttu allapoole vajunud, tasub filler’ite asemel vaadata hoopis nägu tõstvate protseduuride poole, mis aitavad kudedel paigutada tagasi nii, nagu need nooremas eas olid. Samuti pole täitesüstid just liiga tõhusad näo alumise poole, näiteks lõualottide korrigeerimisel. Ka näiteks nina-suu voltide täitmine ei lahenda kogu probleemi, mis on tingitud kudede mahu vähenemisest ja näo vajumisest.
NB!
Kuigi süste tehakse palju ja tüsistused on suhteliselt harvad, võivad need olla väga tõsised ning seetõttu on väga oluline tutvuda eelnevalt põhjalikult protseduuri teostaja taustaga.
Hea arst oskab nägu ja proportsioone hinnata
Dr Kuum selgitab, et seetõttu on oluline enne protseduure teha konsultatsioon, kus arst esmalt nägu hindab. “Näo hindamisel on abiks erinevad vektorid ja “kuldsed proportsioonid”, mis on oluliseks orientiiriks eelkõige täitesüstide protseduuride tegemisel, aidates vältida nii liigset kui ka ebapiisavat kudede täitmist,” selgitab ta, kuid lisab, et samas ei saa siiski ka kõiki vektoreid ja proportsioone 100% järgida, kuna iga inimene on erinev.
Kuldne standard on näiteks üla- ja alahuule suhe 1:1,6, mis siiski ei pruugi kõigile sobida. Mõnikord soovitakse võrdse paksusega huuli, mis mõnele inimesele ongi just temale sobivaim valik.
Protseduur peab olema patsiendile esteetiliselt ilus ning võimalikult ohutu.
Kõige olulisem on aga valida vastava väljaõppe ja piisava kliinilise kogemusega arst. “Kuigi süste tehakse palju ja tüsistused on suhteliselt harvad, võivad need olla väga tõsised ning seetõttu on väga oluline tutvuda eelnevalt põhjalikult protseduuri teostaja taustaga. Protseduur peab olema patsiendile esteetiliselt ilus ning võimalikult ohutu,” rõhutab dr Kuum.
Tekst: Merje Miller
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 4/2021 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.