Chippamine, see on imelihtne

Chippamine, see on imelihtneChip on väga lihtne löök. Tehniliselt on tegu puhtakujulise kepilaba kiikumisega, kus kõik üleliigne on jäetud kõrvale. Eesmärk on tõsta pall üle ebatasase pinnase ja kukutada see suhteliselt tasasele alale griinil, mida mööda pall peaks veerema auguni.

Hea chip’i peamiseks faktoriks on see, et käed oleksid tabamise hetkel kepilabast eespool. lööke pallile „pähe” või maa tabamine enne palli on põhjustatud sellest, et kepilaba möödub kätest, mis annab kepilabale alla suunduva trajektoori asemel üles suunduva trajektoori.

Esmalt vii keharaskus rohkem vasakule jalale (suhe ca 70-30). Aseta pall parema jala poole, käed peavad olema kepilabast ees. Nii lood eelduse, et kepp saaks tabamise hetkel liikuda alla. Ei tohiks üritada kepilaba palli alt läbi libistada või koukida palli õhku.

Põhiline on hoida käed pallist eespool ja randmed passiivsetena.

Põhiline on hoida käed pallist eespool ja randmed passiivsetena. Mängijad, kes kasutavad liiga palju randmeid, põhjustavad enamasti kas pallile pähe löömise või kepp tabab maad mõni sentimeeter enne palli. Nii see kui teine rikub löögi.

Üks kasulik mõte! Algasendis kujutle, et pallist jookseb üles sirgjoon.

Aseta oma käed sellest joonest ettepoole ja nüüd lihtsalt keskendu, et käed ja kepivars palli tabades ületaksid selle joone enne kui kepilaba.

Ülesmäge ja allamäge

Löök ülesmäge

Ülesmäge 1Kalle üles mõjutab tavalööki kahel viisil: palli lennukaar on tavapärasest kõrgem ja löögiasend tuleb sobitada kallaku järgi, mis tegelikult muudab ka natukene swing’i. Ülesmäge lüües on pallil ka kalduvus lennata vasakule ning seda tuleb kindlasti arvesse võtta.

Algasend. Ülesmäge löögil aseta keha mäekaldega sama nurga alla, et õlad oleks paralleelsed maaga. Kallak asetab raskuse rohkem paremale jalale ja pall tuleks asetada rohkem vasakule. Ülamägi muudab kepilaba nurka. Seda tuleb arvestada ja võtta vastavalt kaldele üks või kaks numbrit väiksem kepp.

Löögiliigutus. Tee võimalikult lai backswing ja soorita liigutus kallakuga samasuunaliselt.

AllamageLöök allamäge

Allamäge lüües on pallidel kalduvus lennata paremale.

Algasend. Pane taas keha kallakuga sama nurga alla, õlad maaga paralleelsed. Keharaskus läheb iseeneselt rohkem vasakule jalale. Pall tuleb asetada rohkem parema jala poole. Eesmärgiks on maaga võimalikult samasuunaline löök.

Allamäge löögil muudab kallak kepilaba nurga väiksemaks ja võtta tuleks tavalisest suurema numbriga löögivahend.

Löögiliigutus. Allamäge löökide suurimaks probleemiks on palli piisavalt kõrgele löömine. Siiski pole vaja üritada koukida palli õhku, vaid palli tuleb lüüa mööda kallakut alla. Ja hoia pilk pallil. Tabamishetk tuleb saada võimalikult „pikaks” ja kallakusuunaliseks.

Allamäge löökide suurimaks probleemiks on palli piisavalt kõrgele löömine.

Pall kõrgemal, pall madalamal

Kui pall lebab jalgadest kõrgemalKui pall lebab jalgadest kõrgemal

Algasend. Kui pall on jalgadest ülevalpool, siis peaks keha asend olema normaalasendist natukene püstisem. Võta kepist altpoolt kinni. Vii raskuskese veidi rohkem varvastele, see aitab hoida tasakaalu ja vähendab kallaku mõjusid löögile. Võid ka olla natukene pallist kaugemal.

Löögiliigutus. Püstisem asend teeb swing’ist laugema, rohkem ümber keha liikuva. Osaliselt sellepärast tuleb ka palli lend paremalt vasakule keerduv ehk suund tuleks võtta paremale.

Püstisem asend teeb swing’ist laugema, rohkem ümber keha liikuva.

Kui pall lebab jalgadest allpool

Kui pall lebab jalgadest allpoolAlgasend. Seisa pallile lähemal. Selle asemel, et kummardada puusadest palli kohale, peaksid ennast madalamale laskma põlvi kõverdades. See hoiab kehahoiaku rohkem harjumuspärasena. Vii raskus rohkem kandadele, et tasakaal püsiks. Võta suund vasakule.

Swing. Säilita kehaasend kallaku suhtes samana. Keha kõrguse säilitamine on löögi õnnestumise võtmeks. Löögiasendi tõttu on swing püstisem, mis põhjustab palli kaldumise vasakult paremale.

Tekst: Enrico Villo, EGCC ja RSA Golfiakadeemia pro
Fotod: Mati Hiis

 

 

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga