Hea lähimänguta pole head tulemust loota. Kui griini vahetus läheduses saadakse asjaga enam-vähem hakkama – chip ja putt katastroofi ei põhjusta –, siis bunkrilöögist ja pitch’ist võib sõltuda võit või kaotus.
- Paljud golfarid, ka üle keskmise klubimängijad, on bunkrilöögiga hädas. Põhjus on lihtne: vähene harjutamine ja kehv tehnika, mis omakorda lisab ebakindlust.
- Ava kõigepealt kepilaba, keerates seda sihtmärgist paremale. Võta alles nüüd kepist kinni – nii saad kepilaba löögi ajal lahtisena hoida.
- Algasend. Ava jalgade-, puusade- ja õlgade liin sihtmärgist vasakule. Aseta pall jalgade keskkohast vasakule. Hoia keharaskus natukene rohkem vasakul jalal.
- Teiseks oluliseks asjaks on, kui palju tabad enne palli liiva. Peaksid tabama liiva umbes 5 sentimeetrit enne palli. Liiga vara liiva tabades on oht, et pall jääbki bunkrisse. Löök pallile liiga lähedale võib lennutada palli üle griini. Eesmärk on lüüa liiva, et liiv tõstaks palli üles ja griinile. Proovides golfikepiga tõsta või aidata palli üles, lõpeb enamasti katastroofiga.
- Löök ise on sujuv. Jälgi, et kepp liiguks mööda keha joont. Hoia käsivarred ja randmed lõdvana, kui keerad keha tagasi, edasi ja pallist läbi. Säilita lõppasend rütmi ja tasakaalu saavutamiseks.
- Pea meeles, et alati tuleb pallist läbi kiirendada ja hoida kepilaba lõpuni välja avatuna. Kui tahad, et pall lendaks lähemale, ava laba natukene rohkem, ja kui kaugemale, siis vastupidi.
- Täpsed pitch’id on hea tulemuse võtmeks. Pitch augu lähedale aitab rajal säästa löögi või kaks. Kontroll on pitch’i juures kõige olulisem. Pitch ei õnnestu, kui seda löödakse nagu tavalist lööki: tulemuse otsustavad pikkuse ja täpsuse kontroll.
- Löögiks valmistumine on olulise tähtsusega. Pall on enam-vähem jalgade keskel. See garanteerib, et kepp tabab palli teravalt enne kui maad ning natukene järsemalt kui tavalise täislöögi puhul.
- Hoia algasend natukene avatud sihtmärgi suunas vasakule. Kepilaba peab näitama sihtmärgi suunas. Hea pitch’i lööja lööb alati palli õigesse suunda. Lisaks suudab ta kontrollida löökide pikkust, mis tuleb harjutamise ja kogemuse kaudu.
- Keskendu backswing’ile. Tee ¾ backswing, see parandab löögi kontrolli. Keharaskuse ülekanne tuleb ikkagi teha efektiivselt: pinget peaks olema tunda paremas reies.
- Kuna swing on tavapärasest lühem, siis vasakul kehapoolel on downswing’i ajal vähem aega eest ära tulla. Kui keha avada algasendis, saab vasak pool paremini eest ära liikuda. Selle asendi tagajärjel liigub vasak pool tegelikult kogu aeg natukene muust kehast eespool. Nii peabki olema, et kepp saaks liikuda õigel trajektooril.
- Tabamise hetkel on õlad juba natukene avatud ja puusad väga palju avatud. Tabamise hetkel antakse kepilabal vabalt minna. Tabamise piirkonnas ei tohi kepilaba juhtida. Ei tasu karta, et pall algasendis avatud keha tõttu vasakule lendaks.
- Läbilöögi hetkel on keharaskus täielikult vasakul jalal ja parem õlg on keeratud sihtmärgi suunas. Selg on sirge ja puus täielikult välja keeratud.
Tekst: Enrico Villo, EGCC ja RSA Golfiakadeemia pro
Fotod: Mati Hiis
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.