Backswing’i alustamine tekitab probleeme nii golfiga alustajatele kui ka parematele mängijatele. Valeswing’i alustamine tekitab probleeme terveswing’i jooksul. Paljud mängijad alustavad backswing’i ehk nii-öelda äraminekut kätega, mis põhjustab golfikepi lahkumise õigelt tasapinnalt (trajektoorilt) ja viib kepi tasakaalust välja.
Tavaelus kasutame igapäevatoimingute juures käsi väga palju, seega pole ime, et tahame ka golfilööki alustada kätega.
Golfikepp tuleks aga liikuma panna koos kehaga. Ehk siis: keha liigub ees ning käed ja kepilaba tulevad järele. Keharaskuse viimine ja pinge asetamine paremale jalale nii, et keharaskus toetuks justkui paremale puusale, annab kehale käte ja kepilaba ees vajaliku edumaa. Säärane kepilaba liikumise viivitus annab kepivarre otsale võimaluse joonduda keha keskkohaga.
Kui oled asetanud raskust rohkem paremale jalale ja toetunud paremale puusale ning teinud väikese puusa ja õlgade pöörde, alustavad käed ja keppswing’i ühtse osana. Kepilaba varre ots näitab ikka keha keskele nagu algasendiski ja kepp on samal kaugusel kehast nagu algasendiski. Kuna kaugus on sama, siis käed on keeranud oma algsest asendist natukene sisse. Kuigi kepp on liikunud 40–50 sentimeetrit tagasi, siis kepilaba tabamispind näitab ikka pallile.
Kätega alustatud backswing’is oleks kepilaba (tabamispind) juba pallist eemale keeranud ja kepivars oleks lahkunud oma õigelt trajektoorilt (tasapinnalt), mis võib viia käed kehast eemale või tekitada mõne muu vale liikumise. Selline varajane viga äraminekul tuleb kuidagi kompenseerida, mis põhjustabki erinevaid probleeme.
Ülejäänud backswing on ühepalju käte tõstmine ja õlgade keeramine.
Tavapärane viga, mis paljudel mängijatel esineb, on see, et nende käed püsivad liimitult keha küljes, kui nad keeravad õlgu. Kuna nad ei tõsta oma käsi, siis tagajärjeks on väga lame backswing (flat backswing).
Vastupidine viga on see, kui mängija ainult tõstab käed üles, ent õlgade keere on väike või puudub hoopis, mis põhjustab väga järsu backswing’i asendi (upright backswing).
Õige oleks teha tõsta käsi ja pöörata õlgu samal määral, et saada kepp backswing’i lõpus õigesse asendisse. Käte tõstmine ja õlgade keeramine tuleb ühte sulandada! Keha tüüp, painduvus ja soovitud löök (fade, draw, madal kõrge löök) – kõike seda tuleb võtta arvesse, kui töötad oma backswing’i kallal.
- Algasend
- VALE! Käed liiguvad kehast eemale ja kepivars lahkub õigelt trajektoorilt (tasapinnalt).
- VALE! Kepi laba (tabamispind) näitab pallist eemale. Kepi varre ots näitab löögi suunas.
- Algasend
- ÕIGE! Keharaskuse ülekanne paremale jalale ning käed ja kepp liiguvad koos kehaga sünkroonis.
- ÕIGE! Keharaskus toetub paremale puusale ja kepilaba (tabamispind) näitab pallile.
- Algasend
- ÕIGE! Käed ei ole kehast eemal, vaid liiguvad nii-öelda sisse.
- ÕIGE! Käed liiguvad sisse, keharaskus on viidud paremale jalale, kepilaba (tabamispind) näitab pallile.
- ÕIGE! Backswingi lõppasend. Õlad on keeranud ja käed tõstnud keppi sünkroonis.
- VALE! Tõstetud on ainult käsi, õlgade pööre puudub.
- VALE! Keeratud on ainult õlgu, käte tõste puudub.
Tekst: Enrico Villo, EGCC ja RSA Golfiakadeemia pro
Fotod: Mati Hiis
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.