Ausalt ja avameelselt väljakutedisaineriga

Gil Hanse asutas Hanse Golf Course Designi 1993. aastal. Kui golf jõudis esmakordselt pärast 1904. aastat 2016. aastal Rios olümpiamängude kavva ja korraldajad otsisid väljakudisainerit, pöördusid nad Hanse’i poole. Rio 16. rada on Hanse’i lemmik just seetõttu, kuidas mängijad, nagu Matt Kuchar, Henrik Stenson ja Justin Rose, seal mängisid.

Hanse räägib Golf Digestile, et ehitas juba 11-aastasena vendadega kodus Long Islandil maja taga golfiradu. Ehitati keerulised paisud ja tammid, abiks aiavoolik. Hiljem õppis ta Cornelli ülikoolis maastikuarhitektuuri. Tänapäeval sellise paberiga enam tööd muidugi ei saa, sest väljakuid ehitatakse vähem.

Golfiradu kujundades tuleb arvestada, et vesi voolab allamäge, räägib Hanse. Kõige tähtsam asi on drenaaž. Kui sellele mõtlema hakkate, siis te võib-olla ei kiru enam, et miks see hull arhitekt nii tegi.

USA esimeste väljakute loomise ajal niisutust ei eksisteerinud ja arhitektidele ei tulnud mõttessegi puid kasutada. Üherealiste niisutussüsteemidega muutusid fairway’d kitsamaks, sest kogu väljakut ei õnnestunud niisutada. Osa maad jäi aga pruuniks. Lisati puud. Siis selgus, et puud rikuvad rohu ära. Hanse armastab puid, nagu iga teine inimene, aga ta teeb südame kõvaks ja juurib puud välja. Mängijad arvavad, et hakkavad neist puudust tundma, aga seni pole keegi kurtnud.

Hanse’i lemmikud on Alister MacKenzie ja C.B. Macdonald. MacKenzie, kes projekteeris Pebble Beachi, Cypress Pointi ja Augusta Nationali, sobitas oma plaanid looduse iluga. Macdonald (The Course at Yale, Chicago Golf Club) oli tuntud nurgeliste väljakute poolest. Macdonald ja Seth Raynor ehitasid vahel lausa nelinurkseid green’e, aga need töötavad, sest värvid nende ümber pole ühevärvilised.

Kaasaja arhitektidest meeldib Hanse’ile Pete Dye, kelle tööd pärinevad suures osas 1980. aastatest ja on visuaalselt aegunud, aga mängida on nendel mõnus.

Populaarsuse üks plusse on see, et saab pakkumistest keelduda, räägib Hanse. Kui talle pakkumine tehakse, esitab ta endale kaks küsimust. Suudab ta teha midagi erakordset? On tal seda tehes lõbus? Ta uurib, kas eelarve on piisav. Väljakuomanik ei tohi olla keeruline inimene.

Ben Crenshaw ütles Hanse’ile kunagi, et edu saladus on püsida väiksena. Crenshaw tahtis teha kaks projekti aastas, selle jaoks oli aga vaja nõustuda viiega, sest mõni kukkus alati ära. Probleem tekkis siis, kui ükski viiest ära ei kukkunud.

Hanse’i händikäp on 13. Parimal hetkel oli 7. „Golfiäris tegutsevad inimesed mängivad väga vähe golfi,“ sõnab ta.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga