Anete Liis Adul sai tänavu suure tunnustuse osaliseks. Eesti Golfiliidu poolt välja antavat aasta naismängija tiitli pälvis Anete Liis endale juba kolmandat korda ning iga korraga on see talle aina erilisem. „Ma kordasin Eesti Löögimängu meistrivõistlustel naiste rekordit, mängisin enda kolme päeva kõige madalama tulemuse ja kaks bogey vaba ringi, sain teist korda võistlustel kuuega algava numbri kirja ning esindasin Eestit Euroopa Individuaalsetel meistrivõistlustel, maailmameistrivõistlustel ja Euroopa Team Shield meistrivõistlustel. Aasta naismängija tiitel on saavutus, mida ei saa keegi minult kunagi ära võtta ning ma olen nii oma hooaja kui ka selle tunnustuse üle väga uhke,” võtab Anete Liis möödunud suve kokku.
Golfiga puutus kokku juba 6-aastasena
Anete Liis puutus golfiga esmakordselt kokku 6-aastasena, kui ta kolis perega Jõelähtmele. „Kuna elasime EGCC-st viie minuti kaugusel, läksin ma ühel aastal, ei teagi nüüd kas huvist või igavusest, kaasa,“ mäletab Anete Liis. Esmast kogemust jäävad kõige enam meenutama linnulaulu saatel värskes õhus jalutamine ning range’il palli lendamise jälgimine ning ka ise mängimine.
“Ma arvan, et olin umbes 9-aastane, kui esimest korda trennis hakkasin käima ja seal pandi mind kohe ikkagi „õigelt“ poolt ehk paremalt lööma,” räägib ta. Nimelt mäletab noor golfimängija, et kodus hoovis oma esimeste golfikeppidega harjutades, alustas n-ö vasakult poolt. Esimese trenni Paul Põhja juhendamise all hakkas hobi tõsisemalt Anete Liisile südamesse minema.
Naisena golfimaastikul
Anete jaoks naisgolfimängijana Eestis tegutsemine midagi negatiivset endaga kaasa ei too, pigem on ta veidi kurb, et naismängijaid nii vähe leidub. Leidub paraku ka eelarvamusi nagu „naised ei oska golfi mängida“ või „naistegolf pole päris golf“. Need on mõned näited, mis Anetele kõrvu on jäänud. Samas sarnast suhtumist võib leiduda ka muudes spordi -ja tegevusvaldkondades.
„Jah, me ei löö palli nii kaugele kui mehed, aga see tuleneb naiste ja meeste füüsilistest erinevustest. Ja siinkohal on oluline ka sellele mõelda, et kui vaadata LPGA tulemusi, siis need ei ole kuidagi pidi halvemad kui PGA tuuril,“ nendib ta. Samuti loodab ta, et naiste golfivõistluste tulemusi hakatakse eriti Eestis rohkem jälgima, kuna hetkel peetakse seda igavaks.
Välismaal on olukord Anete sõnul natukene parem. Näiteks Ameerikas õppimist meenutab ta nii: „Mu südamesoov on see, et inimesed saaksid aru, et golf ei ole ainult meestele – see on täpselt sama palju ka naiste spordiala. See on nii tore, kui võistlustel on 100 neiut, mitte u90 meest ja 8 naist. See on kuidagi nii teistsugune tunne, kui mängid naistega koos. Naised ja neiud võiksid juba selle pärast golfi mängida, et üks golfiring on umbes neli tundi kvaliteetaega oma sõbrannade või tuttavatega. Kõik naised või neiud, kes golfi mängivad ei peagi tippmängijateks saama – oluline on mängu ja loodust sinu ümber nautida.“
Golf nõuab kindlasti palju kannatust ning valmisolekut pidevaks õppimiseks. „Arenemiseks on vaja tuhandeid palle lüüa, katsetada erinevaid asju, olla keskendunud ning kõige tähtsam – pühenduda,” räägib Anete enda kogemusest. Pidevalt harjutades ning arenedes kasvab enesekindlus. Kogu protsessiga kaasnevad muud olulised rõõmud nagu värske õhu nautimine, kehaliselt aktiivne olemine, reisimine ning uute tutvuste loomine.
Tulevikuplaanid on paigas
Viimased kolm aastat on Anete õppinud USA-s, millest kolm suvekuud veedab Eestis. Talvel, hooajavahelistel kuudel, käib ta harjutamas Hispaanias või sisehallides. “Alates jaanuari lõpust mai keskpaigani olen ma tagasi Ameerikas. Kuna olen New Yorgi külje all, siis päris kogu aeg ei saa me väljas mängida ning sellisel juhul käime rangel löömas. Meie selle semestri esimene võistlus on veebruari lõpus Lõuna-Carolinas ning kevadvaheajal võistleme ning teeme nädal aega trenni Floridas. Pärast seda ootab meid kaks võistlust ees Marylandis ning hooaja viimane (võidu korral eelviimane) võistlus on Floridas Northeast Conference Championships, mis on aasta kõige olulisem turniir,” loetleb ta. Pärast võistlusi ja turniire naaseb Anete Liis tagasi Eestisse ning proovib maksimaalselt kodumaal treenida ning võistelda.
Ameerikas soovib Anete Liis omandada bakalaureusekraadi ning järgmise on mõte ka magister kohe otsa võtta. Pikaaegsetesse tulevikuplaanidesse loodab Anete siiski rohkem golfi sisse siduda. Kuna teadmisi ja kogemusi on juba palju, siis soovib ta neid edasi anda. Sellega seoses on plaan minna õppima PGA kooli professionaalseks golfitreeneriks. Peamise eesmärgina toob Anete välja: „Minu jaoks on oluline propageerida, et ka naised oskavad golfi mängida ning sellega seoses tahaksin just neiusid motiveerida rohkem selle alaga tegelema, et ühel päeval oleks ka LPGA tuuril mõni eestlane.”
Anete Liisi 5 põhjust golfimängimisega alustamiseks
- Värskes õhus liikumine;
- Enda proovile panemine;
- Pidev enese arendamine;
- Uute sõprade ja tuttavate leidmine;
- Füüsise hoidmine ja arendamine.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.