Üha rohkem ettevõtteid toetab sporti, eriti tervisesporti, mis aitab ka omi töötajaid tervetena hoida. Golf on selles osas veel eriti tänuväärne, sest seltskondlikus suhtluses tekivad võistluslikud tutvused, mis võivad ka ärisuhteks areneda. Paljusid ettevõtteid ja nende koostööpartnereid ühendabki see, et kohtutakse ka spordiväljakutel. Danske Bank on valinud üheks selliseks ühendavaks spordialaks golfi ning ettevõtluse ja golfi seostest räägib Danske Banki Ettevõtete panganduse divisjoni asedirektor Andres Soodla, kes on ka ise aktiivne golfar.
Andrus Soodla, golf ja pank — kuidas pangainimesed küll töö juurest üldse golfi mängima jõuavad?
Vähe jõuavad. Kuivõrd golf on mäng, mis nõuab tunde väljakul viibimist ja soovitatavalt valgel ajal, siis pangatöö kõrvalt ongi seda keeruline ühitada. Samas, kõike saab planeerida! Püüan nii, et jõuaksin nädalas vähemalt kahel korral väljakule. Aga pank on seal, kus on tema kliendid ja seetõttu leiame üha rohkem võimalusi, kuna paljud meie kliendid on juba tee golfi juurde leidnud.
Kuidas te ise golfini jõudsite?
Mina tegin green cardi 2006. aastal aga siis ei jäänud mängima. Mul on isiklik kogemus sellest, kuidas nädalavahetuse green cardi kursus hästi ei toiminud. Hiljem tegin igal aastal 2-3 tiiru, kuni saime kokku Kristoga (toim. – Kristo Tohver) Niitväljalt. Kuivõrd Danske Banki üheks lubaduseks on kliendile luua uut väärtust, teha midagi uutmoodi, natuke paremini ja kiiremini, haakus ka Kristo sellise mõttelaadiga. Niitvälja soovis muuta tavapärase green cardi kursuse läbiviimise põhimõtet, olemust ja sisu, ehk seda, kuidas inimesed golfini jõuavad.
Rohelise Raja kontseptsioon, mille nad välja mõtlesid, oli põhimõtteliselt sama asja tegemine teist moodi, aga palju detailsemalt. Leidsime palju ühiseid väärtusi ja meil oli lihtne alustada koostööd. Rohelise Raja kursus on andnud väga häid tulemusi — kui varasemalt oli teise aasta mänguõiguse ostmise protsent green cardi kursuse läbimisel 5-6%, siis Niitvälja Rohelisel Rajal on see 30%. See näitas, et nad teevad õiget asja. Järelikult, kui inimene tunneb golfi vastu küll huvi, aga pole piisavalt ettevalmistust ja oskusi, siis ta mängima ei jää. Kui aga antakse piisavalt aega ja õpetust, kui on mentorringid ja need tehakse tegelikult ka ära, siis jätkub juba piisavalt enesekindlust ja oskusi, et võtta ennast kätte, minna rajale, mängida, nautida ja areneda.
Kas teis on golfi nautimise protsess juba 100% olemas?
Mina küll tunnen golfi peale mõeldes ning mängides täielikku rahuldust ja heameelt. Golfi saab vaadelda nii spordina, suhtlusvahendina, vaba aja veetmisena kui ka isikliku või formaalse tegevusena, ta on väga mitmekülgne, pakub palju võimalusi, kuidas kellelegi. Mulle isiklikult pakub golf kõike seda. Valdavalt käsitlen golfi siiski hobitegevusena, aga sportlik võidusoov on loomulikult samuti olemas. Mulle meeldivad rajamängud, hasart, mis sellega kaasneb…
Pangainimese käest pole vist sobiv küsida, kas golf on kallis, aga see küsimus vaevab ikka veel paljusid. Kui palju teie golfi peale kulutate, on seda palju?
Seda pole palju. Kulutamisega on ikka nii, et kui on kallis, siis mille suhtes? Mina olen võtnud selle joone, et olen kulutanud vähe. Toetan teadliku investeerimise põhimõtet — oleks lihtne osta kallis varustus ja parimad asjad, aga kuni minu oskused ei ole veel sealmaal, siis ei tunne ma vajadust, minu investeering seni on olnud pigem tagasihoidlik. Kui ma soovin detailidesse minna, soov parandada löögitehnikat ja üldine areng jätkub, siis küllap tuleb ka varustusse investeerida. Aga alustamiseks ei ole golf kallis ala.
Danske Bank on juba neli aastat golfi toetanud ja nüüd olete Niitvälja Karika peatoetaja. Milised on panga ja golfi sidemed — ütlete, et olete golfarite juures, sest mängijad on seal, aga kas on ka midagi sügavamat, te ei lähe ju ainult mängijate pärast?
Tegelikult ikka sellepärast, et kliendid on seal. Meil on ühine arusaam ja väärtusruum, teemana ühendab meid pühendumus, sest golfimängu tuleb pühendunult suhtuda. See on tehniline ala ja kui sa tehnikaid ei tunne, on raske mängu nautida. Ainult looduses viibimine jääb aja jooksul lahjaks, selleks on ka teisi võimalusi. Et golfi nautida ja äris tulemusi saavutada, pead olema pühendunud.
Mis mulle golfis väga meeldib, on võimalus kaasmängijatelt õppida, seda nii väljaku lugemise oskuse kui ka mängutehnikate osas. Panganduse väärtusloome üks põhialuseid on turu parimate praktikate edasikandmine. Tegutseme mitmetes riikides ja üle kõikide tegevusalade. Läbi koostöö ja nõustamise saame turu parimat praktikat siin tegutsevatele ettevõtjatele üle kanda. See on ka golfis laialt levinud, kuidas üksteist toetatakse, kord läbi naeru, kord läbi pisarate, enamasti siiski läbi naeru.
Kui palju on pangas inimesi, kes golfi mängivad ja mis on nad sinna viinud? Kas see on sunniviisiline kingitus või on tulnud ka altpoolt, et keegi mängib ja teised nakatuvad?
Danske Bankis oleme seda teinud altpoolt üles. Kui alustasime Rohelise Rajaga koostööd, tegime ka küsitluse, et kes juba mängib ja kes võiks golfist huvituda. Saime kokku väikese initsiatiivgrupi, 7 inimest, kes olid tõsised huvilised ja kellega hakkasime mängima. Osad olid green cardi omanikud, osad polnud. Maja sees on meil terviserada, kus on kaks golfipunkti ja kus on puttamisvõimalused. Kui teeme üritusi, oleme üritanud ka omi töötajaid demodele kaasata. Niitvälja Karika raames on 3. juulil ka oma töötajatel võimalik tulla golfiga tutvuma. Harrastajate hulk pole meil täna väga suur, ligikaudu kümmekond inimest, aga huviliste ring on kahtlemata suurem. Käsu korras ei saa seda asja teha, sinna peab ise jõudma.
Pangas on oma terviserada, ka puttamise võimalus on olemas — olete näinud, et mõni töötaja seal reaalselt ka puttab?
Jah, see toimib. Üks puttamisala on minu töökoha kõrval, ma kuulen ja näen, kui palju seda kasutatakse. Kui keegi harjutab, jääb kolleeg kõrval seisma ja sageli tekivad minivõistlused, mis omakorda tekitab päris palju elevust. Need, kes päriselt mängivad, saavad teistele näpunäiteid anda. Tavaliselt on algaja õnn see, mis teeb paljudel meele rõõmsaks.
Kust tuli terviseraja idee? Kui palju te üldse sporti toetate?
Sport on pidevalt arenev valdkond, seda nii toetuste kui ka ideede vaates. Osaleme pangana Sport-ID programmis, mis pakub töötajatele rohkem võimalusi sportimiseks. Käime võistkondade ja üksikalade esindajatega erinevatel võistlustel, näiteks Firmaspordi poolt korraldatavatel võistlustel. Spordi ja erinevate alade toetuse osas arutlevad aktiivselt Danske Spordiklubi initsiatiivgrupi liikmed, kes vaatlevad laiemat pilti – harrastussportlaste trennist kuni võistluste korraldamiseni. Terviseraja idee tuli majast seest initsiatiivgrupilt, aga uusi ideid saamegi enamasti kolleegidelt pangas.
Kui oluline on see, et ettevõtted oleks eeskujuks, sest sport on see, mis rahvale tervise tagab – milline on panga filosoofia klientide ja ühiskonnaga rääkides spordi teemal?
Sport on meile väga oluline. Mõistlik on teha vahet, mis on saavutussport ja mis on tervisesport. Oleme läbi ajaloo toetanud mõlemat suunda. Ühiskonna vaates tervikuna on mõistagi tähtsam tervisesport ja tervislik elulaad, pangana pööramegi täna enam sellele tähelepanu.
Millised on Danske Banki soovitused oma golfiklientidele?
Soovitan võtta rohkem aega väljakul olemiseks ja mitte ainult ringideks, vaid ka harjutamiseks, sest harjutamine on see, mis meistriks teeb. Et jääks aega nii trenni kui ka võistluste jaoks. Kindlasti soovitan tulla Niitvälja Karikavõistlusele, sellele kolmele päevale on tõesti rajatud põnev ootus, kusjuures viimasel päeval on võimalus rajal kaasas käia ja raja ääres võistluse kommenteerimist kuulata ning jälgida võistlust. Inimestele, kes pole golfiga tuttavad, muutub mäng läbi kommenteerimise ehk arusaadavamaks ja nauditavamaks. Kohale tasub tulla ka seepärast, et ühtlasi on ka demopäev, kus saab ise golfimängu proovida. Rohkem kohtumisi golfiväljakul!
Teie viimane võistlus oli “Golf aitab”. Kuidas läks, kas jäite tulemusega rahule?
Jäin rahule, kuigi oleks saanud paremini, aga tähtsaim kui tulemus, on üritus ise — 18 177 eurot, mida läbi selle ürituse Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liidule ning Eesti Golfi Liidu TEAM 2020 noorteprogrammile koguti, on suur summa. Mul on hea meel, et Danske Bank otsustas kaasa lüüa ja et mul oli võimalus ettevõtet esindada. „Golf aitab― näitab veel ühte väljundit, miks golf kui tegevus on tähtis. Läbi golfi on võimlaik kokku viia inimesed ja organisatsioonid, kes soovivad teha heategevust. See on väärt ettevõtmine ja ma loodan, et see võetakse ette ka järgmistel aastatel ning ka meid kutsutakse.
Usutles Monika Kuzmina
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.