Kas golfis on sätestatud nn eetikakoodeks? Olen rajal mängides (võistlustingimustes) kokku puutunud ebameeldiva isikuga – ebameeldivus seisnes üleolevuses ja tähtis-olemises. Pean tunnistama, see häiris kogu võistluse kulgu. Saan ju aru – rajal toimuv jääb rajale, ent mõtetes kriibib selle inimese käitumine siiani. Olgu lisatud, et ebameeldiv juhtum leidis aset paar aastat tagasi.
(A., mänginud golfi 4 hooaega)
Me puutume elu jooksul kokku väga paljude inimestega ja kõik kohtumised ei ole tõepoolest alati meeldivad. Golfi – väljakul ja eriti võistluse olukorras, kus on ju tegemist pingesituatsiooniga, tulevad inimese loomuomadused eriti esile. Nii elus kui väljakul võib sellised olukorrad n-ö enda kasuks keerata ehk siis jälgida ennast – miks ja kuidas ma selles olukorras käitun; milliseid tundeid see konkreetne inimene minus tekitab. Miski pole siin elus juhuslik, ka selle inimesega kohtumine. Ilmselt tuli ta mulle midagi minu enda kohta ütlema. Mis mind ärritab, miks jne. Võib-olla see üleolevus oli hoopis selle inimese kaitsereaktsioon. Loomulikult pole mõistlik sedalaadi siseanalüüsi teha võistluse või mänguringi ajal, aga hiljem tasuks küll. Võistluse ajal aga on see hea võimalus õppida keskenduma olulistele asjadele ja segavad faktorid elimineerida.
Veidike humoorikat mentaalsust – mõttejõud golfi rajal? Positiivne vs negatiivne mõttejõud – kogemus ütleb – negatiivne mõttejõud on olemas. Samas kui positiivne pool „küsib“: kuhu tema positiivsus kaob? Näiteks: piisab mis tahes lööki lööma minnes mõelda – „Sinna bunkerisse (liiv) ma palli lüüa ei tohi“ – ja pall on bunkeris! Ja vastupidi – „Löön palli greenile, paremale lipu kõrvale… “ – ja pall on saatan teab kus iganes mujal!
(Aitäh Teile! K.)
Mõttejõud on küll võimas jõud, aga golfi s ilmselt tuleb lisaks ka päris palju harjutada, et läheks ikka lõpuks nii, nagu plaan ja mõte lööki sooritama minnes oli.
Sisekõne iseendaga väljakul on võimas relv, kui seda kasutada õigesti. Oluline on meeles pidada, et sisekõne peaks olema selle tegevuse kohta, mis on otseselt teie kontrolli all, ehk teie swingi või rutiini kohta. Olenemata, kas teie sisekõne on vaikne või kõigile kuulda, tulemust parandavad ja motivatsiooni tõstvad sõnad peavad olema positiivsed. „See on täielik jama, mis ma siin väljakul teen“ vs „ Ma suudan paremini!“.
Tüüpilised vead: Keskendutakse sellele, mis on nõrgem. Nt „Mu puttamine on väga halb.“ Keskendutakse ainult lõpptulemusele, nt „Ma pean cut’i ära tegema!“ Või raisatakse energiat kontrollimatule faktorile, nt. „Ma vihkan vihmaga mängimist“ või täiuslikkuse nõudmine, nt „Ma pean 29 putti ringi jooksul tegema!“.
Sellised mõtteviisid kurnavad vaimu, viivad keskendumise kontrollimatutele teguritele ja nõrgendavad enesekindlust. Negatiivne sisekõne on tihtipeale muutunud automaatseks ning mängija ise ei ole sellest enam teadlik. Sisekõne nõuab samasugust harjutamist nagu puttamise treenimine või ükskõik milline muu element.
Selleks on spetsiaalsed harjutused ja kes täpsemalt soovib mainitud probleemiga tegeleda, siis võib Eesti Golfi – kooli poole pöörduda.
Harjutus: Kujuta ette oma koduväljakut. Näe oma kujutelmas klubihoonet, harjutusalasid ja harjutusgriini. Nüüd ÄRA mõtle oma lemmikgolfi mängija peale ja ÄRA näe teda sealsamas harjutamas. Tõenäoliselt on sul peas pilt oma lemmikmängijast sinu koduklubis harjutamas.
Kui sa ütled endale midagi ja lisad sellele „EI“, siis efekt on sama. Sa mõtled just sellele, millele ei peaks mõtlema. Siinkohal on oluline aktsepteerida seda esimest mõtet, kuid nüüd suunata oma mõte sellele, mis sa tahad, et juhtuks. Aitab, kui mõelda heale puhtale palli tabamisele, oma rutiinile, tempole ehk sellele, mis on sinu kontrolli all.
Ajakirjas ei ole nii palju ruumi, et antud teemaga tegeleda, kuid kes soovib spetsiaalseid harjutusi, kuidas enda sisekõnet parandada, siis võib pöörduda Eesti Golfi kooli poole.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.