Legendaarne golfitreener Rein Auväärt peab oma elu parimateks hetkedeks golfis seda, kui läks Soome golfi õppima ja teisena seda, kui mängis maailma kõige pikemal golfiväljakul Austraalias, läbides 1365 kilomeetrit. “Seal tuli mul tõsiselt mängida niimoodi, nagu ma inimesi õpetan. See oli suur väljakutse,” meenutab ta. Pärast viimast elamust tekkis tal plaan teha samasugune mäng ka Eestisse. Pärast aastaid planeerimist ning tööd on see unistus täitunud ja valmis on auväärne Eesti pikim golfirada.
Unustamatu mäng teispool maakera
Rein planeeris Austraalia Nullarbor Linksi läbimise oma 70-ndaks sünnipäevaks ning oli esimene eestlane, kes selle väljaku läbinud on. Selle tähistamiseks pani ta puu peale sildi, et siin mängis esimene eestlane. Poolteist aastat hiljem võttis temaga ühendust üks mängija, kes sama rada läbis ja Reinu sildi leidis. “Tähistasin selle mänguga oma ümmargust sünnipäeva, tahtsin, et see oleks mu eluteel üks hea tähis,” selgitab ta.
Nullarbor Links kujutab endast ühendatud radade süsteemi, mille käigus tuleb läbida 18 rada erinevatel väljakutel. “Sõitsin Adelaide’ist, kus ma peatusin, 800 kilomeetrit lõunasse, et saada raja algusesse. Enne pimedat saime kaks rada mängitud, hommikul liikusime edasi. Olid ilusad murugriinid ja ka liivagriinid, mis olid immutatud mingi ainega – see on Austraalia eripära. Ma kohanesin päris kiiresti, tegin mitu par’i. Hästi peaga tuli mängida, sest kohati oli liivatiil vaid üksik murututt, kuhu tii koos palliga asetada ja fairway‘l leidus vahel ka suuri põõsaid ning kõrgeid eukalüpte,” meenutab Rein mängu, mille nimel sai maha sõidetud meeletult pikk teekond.
Nii pika raja kohta on tuhandeid hektareid, kus pole hingelistki ning kui järgmise rajani on 300 kilomeetrit, tuleb kaasa võtta ka vett ja toitu.
Aega kulus Reinul mänguks kaks ja pool päeva, kuigi tavaliselt plaanitakse selleks mänguks viis päeva. Pärast seda unustamatut mängu tekkis tal ka mõte – miks ei võiks seda mängu rakendada Eestis? Nüüd sai see aastate eest tekkinud mõte reaalsuseks.
Missioon muuta golf populaarsemaks ja arendada golfiturismi
Austraaliast tagasi jõudes hakkas Rein mõtlema, kuidas Eestis analoogne golfiring luua ning hakkas otsima koostööks avatud inimesi ja golfikeskusi. Ta hakkas otsima võimalusi, kuidas kaasata olemasolevaid golfiväljakuid ja leida paiku, kuhu rajada täiesti uusi üksikuid radasid.
Silme ees terendas suur idee muuta Eestis golf populaarsemaks ning tutvustada Eestit välismaistele golfisõpradele läbi golfiturismi. On ju Eestis vaatamist palju ja loodus väga kaunis.
Nii joonistas Rein 1 m x 1,5 m Eesti kaardi ning hakkas märkima kohti. Eesmärgiks oli ka see, et mängu saaks alustada mitmelt poolt – kas Saaremaalt, Niitväljalt, Suurestalt või Otepäält. Näiteks Niitväljalt alustades võib liikuda Jõelähtmele, seejärel Ojasaare Golfi.
Tee peale jäävad aga muuseumid ja looduskaunid kohad, kus ringi vaadata, sest tegu pole mänguga kiiruse peale, vaid eesmärgiks on veeta mõnus golfipuhkus, kus rahulikult avastada ka ümbruskonda. Pärast pikki otsinguid ja läbirääkimisi jõuti 2021. aastal MTÜ Golf Ümber Eesti loomiseni, mille eesmärgiks luua golfirada ümber Eesti, kaasates erinevaid väljakuid ja innustades looma uusi radasid. Lisaks kõigile tegutsevatele golfikeskustele on liitunud ühe rajaga Sõtkasaare, Linnumäe, Plaani ja Haanjamehe talu.
Rajad ja juhendid leiab Golfümbereesti.ee kodulehelt
Tekst: Monika Kuzmina, Merje Miller
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 2/2021 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.