Starfish Academy asutaja ja rahalise vabaduse ekspert Vallo Arumäe selgitab veebikoolitusel „Kuidas väljuda väikeettevõtja lõksust ja luua skaleeritav ärisüsteem”, kuidas panna äri toimima nii, et see areneks, tooks sisse rohkem kasumit ning samas jätaks ettevõtjale rohkem vaba aega, näiteks et mängida golfi.
Loo endale vabadust
Vallo Arumäe sõnul on paljud on kahtlemata alustanud ettevõtlusega just selleks, et luua paindlikkust ja vabadust, et ei peaks muretsema raha pärast ja saaks töötada siis kui ise tahate. “Et leida selline mõnus harmoonia töö tegemise ja isikliku elu vahel,” kirjeldab Vallo Arumäe, mis motiveerib ettevõtet looma.
Küll aga võib ettevõtja ühel hetkel märgata, et ettevõte ei arene edasi ega tooda piisavalt kasumit. Vallo sõnul uskumused kujundavad meie tunded, emotsioonid kujundavad käitumise ja käitumine kujundab tulemused. “Kui me tahame lõpptulemusi muuta ja kui me ei ole täna seal, kuhu me tahame lõpuks jõuda, siis me peame minema algusesse ja hakkama oma uskumusi muutma,” selgitab ta.
Kui me tahame lõpptulemusi muuta ja kui me ei ole täna seal, kuhu me tahame lõpuks jõuda, siis me peame minema algusesse ja hakkama oma uskumusi muutma.
Üks põhjus võib olla selles, et ettevõtjad ei usalda oma töötajat ning tahavad ettevõttes ise kõigele käe külge panna.
Paljud äriomanikud kipuvad oma ettevõtetes tegema kõike ning neil on raske ohje käest anda ja töötajaid usaldada. “Üks inimeste põhiline uskumus on, et lihtsam on teatud tegevused ise ära teha ja pealegi, keegi teine ei tee neid nii hästi. “Ehk siis sageli on see tunne, et ma teen selle asja ise ära, siis saab kiiremini tehtud. Nendest 2-3 inimesest, kes meil võibolla meeskonnas on, olen mina see kõige parem, kes sobib neid mingeid tegevusi tegema,” selgitab ta, kuidas omanikud kipuvad justkui ametikohta ise täitma.
Ühel hetkel aga võib juhtuda nii, et aeg kaob käest ära ja äriomanikul ei jää aega tegeleda strateegia ja visiooniga, sest on võtnud endale nii palju erinevaid rolle, millega iga päev tegelema peab.
Ärisüsteemis on kaheksa vajalikku tükki, milleta äri ei toimi nagu vaja
Robert Kiyosaki on kirjutanud ärisüsteemi B kolmnurgast, mis iseloomustab ärisüsteemi ja millistest tükkidest see koosneb. “On kaheksa vajalikku tükki, mis on igas äris olulised, kui mõni nendest tükkidest on puudu või ei toimi piisavalt hästi, siis äri võib kaotada kiiresti raha või minna isegi pankrotti,” selgitab Vallo kõikide tükkide tähtsust.
Väljakutse on Vallo sõnul see, et kui me oleme äri omanikud ja meil ei ole ettevõttes ühtegi töötajat, siis me peame üksi täitma kõiki kaheksat tükki. Paraku on see tema sõnul praktiliselt võimatu ülesanne, sest me ei saa olla kõigis kaheksas tükis väga head.
Üks võimalus on teenuseid väljastpoolt sisse osta, ent ka see nõuab ettevõtjalt ajakulu.
Robert Kiyosaki on öelnud, et ettevõtja on nende tükkide meister, kes paneb need kokku. Aga mis need tükid täpsemalt on? Välimine tükk on Vallo sõnul äriomaniku põhifookus ning peaks leidma selle liidri, kes seda võiks vedada ja aidata kokku panna tiim koos potentsiaalse tegevjuhiga. Sisemistes tükkides on rahavoog, logistikasüsteemid, IT-süsteemid, juriidiline pool ja siis toode.
“Seega kui te olete korraga mitmetes tükkides, siis võibolla see ongi see põhjus, miks ettevõte ei kasva nii kiiresti või ei tooda piisavalt palju kasumit,” selgitab ta.
Küll aga ei tasu sellega kiirustada, vaid luuagi 3-5aastane plaan. Vahel võib juht ka otsustada, et tahabki ise 1-2 rolli täita, sest talle meeldib see ning ta suudab ettevõttele piisavalt palju väärtust pakkuda. “Siin ei olegi ühest lahendust, aga uskumusega, et ma pean olema selle asja juures ja ilma minuta ei toimi asjad üldse, on pigem müüt või valeuskumus,” toob Vallo välja levinud vea.
Usaldamine võib tuua positiivseid üllatusi
Üks võtmekoht on tema sõnul just see, et väikeettevõtjad sageli ei usalda teisi. “Kui me õpime usaldama ja usume seda, et uued töötajad võivad teha seda tööd väga hästi või isegi meist paremini, siis see on üks müür, mis on vaja ära lõhkuda. Seni, kuni me neid asju ise teeme, ei ole väga lootust sealt välja tulla,” selgitab ta.
Kui me õpime usaldama ja usume seda, et uued töötajad võivad teha seda tööd väga hästi või isegi meist paremini, siis see on üks müür, mis on vaja ära lõhkuda. Seni, kuni me neid asju ise teeme, ei ole väga lootust sealt välja tulla.
Võib alati kaasata liidri ja palgata tegevjuhi, kes tiimi igapäevaselt veab ja samaaegselt võib ka anda lihtsalt liikmetele rohkem vastutust. “Määradki neile tegevusvaldkonna ära ja annad inimestele vabad käed,” selgitab ta. “See jällegi nõuab päris palju usaldust ja tihtipeale just väikeettevõtjad on need, kes ei usalda väga kedagi, tahetakse ise asjad ära teha.”
Kui lasta vastutus vabaks, võivad tulla tegelikult väga positiivsed üllatused, kus inimesed saavad väga suurepäraselt nende asjadega hakkama. “Põhjus, miks vastutust ei anta, on see, kui äriomanik kahtleb või kardab,” selgitab Vallo Arumäe.
Süstematiseerimine on oluline
Vallo Arumäe sõnul on ettevõtte arendamise võtmelahendus ärisüsteemi loomine ehk tegevuste süstematiseerimine. “Me tegelikult ju soovime oma ettevõtet kasvatada, me soovime laieneda ehk ka uutele turgudele, saada rohkem kliente,” selgitab ta, et kasv ja kasum on kaks pealmist põhjust, miks me oma äri tegelikult teeme. Reaalsus on aga see, et kui me ei saa süstematiseerida, siis me ei saa ettevõtet laiendada ja kui me ei saa laiendada, siis me jääme igaveseks oravarattasse kinni.
Lõksus olles tihtipeale ei oska leida lahendust, kuidas sellest olukorrast pääseda. “Põhjus on tavaliselt see, et me ei ole suutnud oma äri süstematiseerida ja me ei ole suutnud töid enda käest ära anda või me hoiame liiga kiivalt nendest asjadest kinni,” räägib Vallo, et lahendus tuleb pärast selget ja teadlikku otsust süstematiseerida, automatiseerida ning asju delegeerida.
Tekst: Merje Miller
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 3/2020 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.