TÄISPIKK LUGU! Jooga meestele. Mis on meestejooga?

0

Fotod: Terje Atonen

Raivo Juhanson on teadliku vabaduse poole pürgiv Eesti mees, kes on viimased 25 aastat olnud ettevõtja, ning tundnud ühest küljest, et on saavutanud, mida on soovinud, kuid teisest küljest kogenud ebakindlust, ärevust ja rahulolematust. Kümmekond aastat tagasi osales Raivo juhuse tahtel meditatsioonikursusel, mis sõna otseses mõttes muutis tema arusaama elu olemusest. Sellest kogemusest sai alguse huvitav ja inspireeriv teekond, mis Raivo elu tasapisi, kuid võimsalt muutma hakkas.

Varasemast elust kaasas olnud ähmane pilt hakkas muutuma iga päevaga erksamaks ja värvilisemaks ning nii ongi Raivo tänasel päeval lisaks ettevõtja staatusele ka enesearengu nõustaja ja terapeut, kes on läbinud mitmeid teadlikkuse kursuseid ja koolitusi. Lisaks tegeleb ta joogaõpetaja ja meditatsioonide juhendajana ning korraldab Vaba Mehe Tee suurseminare ning muidugi ei saa mainimata jätta ka Meeste väeringe. Mehed ongi vägevad!

Mis on meeste jooga ja kuidas see golfimängijat aitaks, sellest räägib Raivo juba ise lähemalt.

Mille poolest erineb meeste jooga tund tavalisest joogatunnist?

Meeste jooga ei erine tavalisest joogatunnist. Erinevad on ehk mõned harjutused, mis on otseselt mõeldud meeste väe aktiveerimiseks. Näiteks võib tuua sügava hingamisega tehtud kätekõverdused, kükid jne. Nende eesmärk on äratada meesenergia.

Kas naised pole oodatud?

Meeste jooga on mõeldud ainult meestele ja naised seal ei osale. Suurem osa joogatundides käijatest on naised ja meestel on tihti raske massi sulanduda. Eks siin võivad meestes aktiveeruda ka erinevad hirmud, mida naiste kohalolu võib tekitada. Meestega koos olles tunneb mees end vabamalt, kuna ei pea end kellelegi tõestama.

Meestega koos olles tunneb mees end vabamalt, kuna ei pea end kellelegi tõestama.

Kas pigem siis sportlik venitus või sisemise rahu leidmine – kumb on eesmärk?

Kindlasti on meeste jooga üks osa ka sportlik venitus, kuid see ei ole põhieesmärk. Eesmärk on erinevate harjutustega jõuda sisemise rahuni, taastada kontakt oma meesenergiaga, õppida keha tunnetama ja kuulama ning vabastada sisemised pinged ja emotsioonid.

Võõras küsimus mehele, kes joogaga ei tegele, aga tavaline küsimus ehk teile – jooga on tegelikult just meestele väga kasulik, vastab see tõele?

Nii mõnigi mees käib joogas seetõttu, et hakkama saada selles kiires maailmas, kus kohustusi ja vastutust on rohkem kui kunagi varem. Jooga on üks võimalus kehaliste harjutustega oma meelt rahustada ja eluenergia taastada. Kui oled tasakaalus ja harmoonias, siis on kergem ka eluliste ülesannetega hakkama saada ja olla parem kaaslane oma lähedastele.

Joogastiile on palju, millised meestele paremini sobivad?

Eks siin peaks iga mees ise tunnetama ja proovima, milline joogastiil talle kõige paremini sobib. Ise kasutan joogatunnis erinevaid stiile, mida olen pea kümne aasta jooksul enda peal praktiseerinud. Põhirõhk on siiski Hatha joogal, mida kombineerin erinevate hingamisharjutuste ja sügavlõdvestava meditatsiooniga.

Mis on mehe vaatevinklist jooga eesmärk?

Mehed arvavad sageli, et jooga on mõeldud naistele. See ei ole tõsiste meeste ala – on nii mõnegi mehe kommentaar. Võibolla on see hoopis hirm näida haavatava ja nõrgana? Meestel on ebamugav külastada joogatundi, kus enamik osalejatest on vastassoo esindajad, kes vaatavad meest kui teise planeedi esindajat. Kui heidame pilgu minevikku, siis tegelikult on joogat praktiseerinud just mehed aastatuhandeid – seda teadlike harjutuste kaudu. Jooga aitab meid väestada ja tasakaalu saavutada.

Jooga aitab meid väestada ja tasakaalu saavutada.

Jooga aitab vabastada tundeid ja emotsioone, mille allasurumine võib tekitada reaalse läbipõlemisohu ja haiguseid. Jooga annab võimaluse kontrollida oma mõistust ja meelt, saada teadlikumaks oma kehas toimuvast ning leida kontakt iseendaga. Paljud mehed, kes joogaga alustavad, märkavad, et nad on muutunud palju rahulikumaks, saanud parema keskendumisvõime ja suudavad teadlikult oma emotsioone kontrollida. Innustan mehi joogasse julgemalt ja enesekindlamalt suhtuda, sest mina ei tea küll kedagi, kes oleks öelnud, et sellest elu oleks kehvemaks muutunud. Kõigil on asjad ikka paremuse poole hakanud liikuma.

Jooga ja sport – peaks see kokku käima?

Jooga ja sport võiksid üksteist täiendada. Ma ise näiteks käin jooksmas, ujumas, suusatamas ja rattaga sõitmas. See annab lihastele hea toonuse. Jooga aitab jällegi lõõgastuda ja lõdvestuda – seega on kõik tasakaalus.

Kas mees võib joogaga ka kodus ise alustada?

Alustada võiks siiski mõne õpetaja käe all. Oluline on aru saada erinevate harjutuste olemusest, hingamistehnikatest ja keskendumisest. Jooga eesmärk on lõpuks jõuda tasemele, et praktiseerida seda täiesti üksinda, olla oma kehaga täielikus kontaktis ja kuulata keha märguandeid, olles samal ajal enda vastu leebe ning armastav.

Kas golfimängijale võiks joogatund sobida enne või pärast golfiringi?

Kuna golf vajab piisavalt suurt pingetaluvust ja keskendumisvõimet, siis on väga oluline inimese vaimne seisund. Jooga annab hea võimaluse enne golfiringi oma meel rahustada ja sisemist tasakaalu saavutada, et siis parimaid valikuvõimalusi mängu ajal kasutada. Ja pärast golfiringi on hea teha lõõgastavaid ja lõdvestavaid harjutusi, mis annavad hea enesetunde ja aitavad kiiremini taastuda.

*Artikkel ilmus ajakirja Golf 2/2018 numbris.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga