Naasmine golfimaailma! Kuidas on läinud Hannes Võrnol?

0

Hannes Võrno. Fotod: ajakiri Golf, Rasmus Kooskora

Suvel otsustas tuntud telemees, näitleja, meelelahutaja ja kaitseväelane Hannes Võrno naasta golfi juurde, mille ta juba aastatid tagasi elulistel põhjustel katkestas. Koos treener Torel Neideriga on ta juba mõnda aega golfitarkusi meelde tuletanud ja uusi juurde õppinud, ning nüüd annab Hannes kaasaelajatele aru, kuidas tema treeningud on kulgenud, oma arvamuse ütleb ka Torel.

Hannes, pea kaks kuud on trenni tehtud, kuidas Teil läinud on?

Ma ei ole kahjuks saanud niipalju trenni teha, kui ma oleks tahtnud. Olen vahepeal päris pikalt Eestist ära, augustis teises pooles tekkis auk sisse, aga vahepealsel ajal olen püüdnud mõtlemist parandada. Sellest on veel vähe abi, aga loodan, et varsti on rohkem.

Treener ütles ka, et tehniline pool on hea, aga puudu jääb psühholoogilisest osast, väljakul häirivad Teid teatud tegurid. Mis tegurid need on?

Need tegurid on… kui ma kukun neid loendama, kukuvad inimesed naeruga toolilt maha, kuudes, mis asjad üht venda häirida võivad. Neid on väga erinevaid: muruniidutraktori kolin, see, et kinga peal on sodi või kepp on mingist kohast must, ühesõnaga, mingi asi jääb silma või kõrva ja ma tunnen ennast ebamugavalt. Komfort kaob ära, kui näen mingit pisikest asja, mis häirib, see on nagu juuksekarv supi sees, et võid välja võtta, aga toit käib ikka suus ringi — mul on golfis sama asi. Mul on liiga lühike aeg, et mängu sisse elada ja kõigest muust maailma pasast ennast välja lülitada. Ma arvan, et see on aus vastus.

Kui palju mänguringe olete selle aja jooksul jõudnud teha?

Täisringe kaks ja üheksa raja kaupa kolm.

Tunnete, et olete golfis tagasi ja jäätegi?

Katki ma ei jäta mingil juhul, see on kindel! Tagasi olen ma selles mõttes, nagu saunaline, kes seisab leiliruumi ukse, kõik karjuvad, et pane uks kinni, külma tuleb sisse, aga mina hoian ust lahti rõõmuks neile, kes veel tulevad, olen kahe ukse vahel praegu… Pooleli ma ei jäta, ma tunnen energiat enda sees, ma väga tahan ja mulle meeldib. Golf on minu jaoks tore asi.

Kuidas Te Torelit treenerina kommenteerite?

Täna ütlesin talle komplimendi, et tal on palju häid omadusi, mis teevad temast hea treeneri: esiteks on ta palju koolis käinud, teiseks suudab ta mõelda ja kolmandaks, ta räägib asjadest, mida ta ise ka teha oskab, ta ei anna korraldusi, mida ise täita ei suuda. Ja viimaks, ta on pedagoogina aus, ta annab vihjeid, mida annavad ainult head õpetajad, kes tahavad, et nende õpilased oleks tulevikus andekamad ja paremad. Mina olen Toreliga võrreldes vana ja hapu, minu rong on juba läinud, aga ta on mind aidanud, ta ei suhtu minusse kui lootusetusse, see on minu jaoks positiivne tunne. Torel on hea treener, ta võiks olla veelgi hinnatum. Iga kord, kui ma temaga kokku saan, tunnen ennast hästi, see on minu jaoks kasulikult veedetud aeg.

Kas selle treeningaja jooksul on olnud kahte äärmuslikku tunnet, kus visaks golfikoti lompi või teistpidi, et Te saavutasite selle, mis puudu oli?

Täpselt, küsimuses oli vastus olemas, ma olen tundnud tõeliselt mõnusat tunnet, kui avalöök lähen nii, nagu ma tahan, ja täpselt sinna, kuhu soovin, ja ma olen õnnelik. Olen ühe korra teinud ka seda, et läksin peale, tegin 5-6 rada, ja see lõppes nii, et tagusin ja tagusin, õigupoolest kõplasin, panin siis kaikad kotti ja pallid tasku ning tulin hambad ristis ja enda peale vihane olles otse üle väljaku auto juurde, viskasin koti pagasnikusse ja sõitsin minema. Torelile ütlesin, et mul läks kõik… ja tema küsis, et miks see juhtus. Ma rääkisin talle, mis juhtus, me harjutasime neid asju ja ma sain siis aru, miks ma endast välja läksin, olin ise loll.

Treener Torel Neider peab Hannes Võrno saavutusi märkimisväärseks, kuid samas on veel pikk tee käia, ja kumbki neist eriti ei kiirusta, vaadates golfitreeningut kui pikemat arenguprotsessi.

Torel, Hannes Võrnol on nüüd pea kaks kuud treeninguid täis, kuidas tal läinud on?

Üles ja alla, nagu golfis ikka.

Mis on üles läinud ja mis alla?

Löögitehniliselt oleme nii palju edasi jõudnud, et ei pea enam Hannesel kätt pulsil hoidma, ta saab põhimõtetest väga hästi ka ise aru. Toimub päris hea hoogne edasiminek, aga psühholoogiliselt on veidi keerukam lugu. Hannes on selline omamoodi inimene, keda teatud asjad väljakul häirivad, mingid välised tegurid, ja selle lahendamiseks olen ma kaasanud treeningusse spordipsühholoog Egert Põldma, et saada see asi lahendatud.

Kui sageli ta trenni teeb ja väljakule jõuab?

Praegu oleme trenni teinud 2-3 korda nädalas.

On ta hea õpilane, kuulab, mida Te räägite?

Ta on hea kuulaja ja saab väga hästi aru, mida on vaja teha, et löögid tuleks edukamalt välja. Vahest  muutuvad golfiõpilased veidi rutakaks, üritavad kõike saadud infot kohe heaks löögiks vormida, aga see on nii pikk protsess, et kõik detailid paika saada, nii et tagasilöök tuleb päris kiiresti.

Kas tema puhul võib öelda, et kõik tuleb tasa ja targu?

Jah, meil ongi selline pika vinnaga tegemine, me kumbki ei eelda, et saame üleöö maailmameistriks, pigem on meil aeglane minek ja me vaatame pikemaajalist perspektiivi.

Kas pärast kuuajast treeningut eesmärgiga, et tema HCP langeks 22-le, mis on maailmas keskmine, tundub see eesmärk realistlikuna?

Kindlasti!

Monika Kuzmina 

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga