Algajale golfihuvilisele

0

Golf on mõeldud kvaliteetajast lugupidavale inimesele, kes hindab tervist ja sportlikku eluviisi ning soovib nautida kaunist loodust. See on mäng, mis eeldab kehalist koordinatsiooni, keskendumist ja kannatlikkust ning millega saavad tegeleda nii noored kui vanad. Golfis on siiski säilinud väga tugevad traditsioonid ja reeglid, samuti on klubidel etikett.

Kui sa ei ole veel golfimängus kätt valgeks saanud, ei tea suurt midagi Eestis olemasolevatest golfiklubidest ja –väljakutest, kuid sinus on tärganud huvi, siis siit leiad põgusa ülevaate golfimängijate kohtumispaikadest üle Eesti. Vali nende seast koduklubi, pea aru ning küsi konsultatsiooni, omanda baasteadmised ja hakka vaikselt pihta! Seni pole golfimäng kedagi külmaks jätnud ning kogemuse saanud algajad ütlevad kui ühest suust, et see mäng on täis üllatusi, mida poleks osanud arvatagi.

Eestis tegutseb teadaolevalt 9 golfiklubi. Golfiklubid on reeglina eraisikutest golfimängijatest liikmeskonnaga mittetulundusühingud. Siinsed golfiklubid üldjuhul ei oma ega opereeri golfiväljakuid, seda teevad eraldi äriühingud, kelle osanikeks on erainvestorid, enamuses golfimängijatest eraisikud, aga ka finantsinvestorid. Mõnede golfiklubide liikmeks saamiseks peab omama või soetama endale golfiväljaku operaatorfirma osaku.

Golfiklubide üheks olulisemaks funktsiooniks on oma golfimängijatest liikmete händikäpi (HCP) arvestuse pidamine. Kuigi inimene võib olla mitme golfiklubi liige, peab ta igaks aastaks endale valima nn koduklubi, st golfiklubi, kes tema HCP-d peab ja arvestab. Golfiklubi liikmeks saamiseks on tavaliselt nõutav golfimängu oskuse tõendamine, tavaliselt on selleks autoriseeritud golfiõpetaja või golfikooli poolt läbiviidud green card kursuste edukas läbimine. Klubisse vastuvõtmisel omistab golfiklubi mängijale ka ametliku HCP, kursused läbinutele on esmaseks HCP-ks 54 (st ta võib golfiväljaku igal 18-l rajal lüüa par’ist 3 lööki rohkem, st 18 x 3 = 54). Oma koduklubisse edastavad klubiliikmed ka oma mängitud mänguringide tulemused (tulemuskaardid või edastavad tulemuse elektrooniliselt).

Avalikkusele rohkem tuttavad golfiväljakud asuvad Niitväljal, Jõelähtmel, Suurestal, Saaremaal, Otepääl, Pärnus ja Haapsalus. Väljakud on üldjuhul avatud maist novembrini, Otepääl saab mängida ka taligolfi. Tulevik toob veel meeldivaid uudiseid, kuid sellest edaspidi.

Niitvälja

NiitväljaNiitvälja on Eesti golfi kodu – Tallinnast ainult 30 km kaugusel asetsev väljak on kujunenud aastatega Eesti golfi sünonüümiks. Parkväljaku põhiasetuse ja vahelduva iseloomuga radade looja on Rootsi väljakuarhitekt Åke Persson ning 2006. aastal valminud edasiarenduse autor inglane Peter Chamberlain.

18-rajalisel väljakul on neljad erinevad tiid, võimaldamaks erineva tasemega naistel, meestel, juunioridel ja seenioridel valida just endale sobiv väljaku pikkus: valgetelt tiidelt on 6411m, kollastelt 5854m, sinistelt 5400m ja punastelt 5100m.

Niitvälja golfiväljakut iseloomustab eelkõige kaunis loodus, puhtad metsaalused, rohked veekogud ja 18 rada, mis kõik kokku tagavad suurepärase golfielamuse.

Niitvälja on olnud aastaid koduks Eesti meistrivõistlustele ja mitmetele teistele rahvusvahelistele võistlustele ning juba 20. aastat juuli alguses toimuvale Baltikumi vanimale golfiturniirile Niitvälja karikas, mille võitjatele jagatakse WAGRi (World Amateur Golf Ranking) punkte.

Peale tipptasemel parkväljaku on Niitväljal algajatele mõeldud 5-rajaline pay&play väljak ning Baltikumi suurimad harjutusväljakud: 3 putting green’i, 2 chipping green’i ja 2 pitching green’i kogupindalaga 5600 m2, 5 punkrit, 15-kohaline muru-range ja 30-kohaline range ning 9-rajaline naturaalne minigolf.
2015. aasta kevadel valmib Niitväljal uus klubihoone, mille kontseptsiooniks on „Sinu golfikodu“ ja see on kaks korda ruumikam kui senine.

Hoones avatakse tipptasemel à la carte restoran, seminariruumid ja laiendatakse oluliselt golfimängijatele mõeldud mugavusi.

Riietusruumide kompleksis avatakse minispaa erinevate saunadega, basseinidega ja isegi massaažitoaga.

Jätkuvalt saab klubihoones soetada golfitarvikuid ja Niitvälja Golfikool palkub abi nii algkoolituses, laste treeningutes ning juba edasijõudnute õppes.

Uuri lähemalt allikast: http://www.niitvaljagolf.ee

Jõelähtme

JõelähtmeEstonian Golf & Country Club’i (EGCC) maastik lookleb nii harmooniliselt mööda Läänemere rannikut ning Jägala jõe suudmeala, et kohalikud usuvad siinse rannikuala loomise juures olevat kõrgemaid jõude, kes oleks justkui planeerinud siia golfiväljakute rajamist.

EGCC Sea Course on juba kolmel korral valitud Golf World Magazine’i poolt Euroopa TOP 100 väljaku hulka. Esimest korda valiti väljak parimate sekka 2009. aastal, kus Sea Course hinnati 95. koha vääriliseks. Sealt edasi on väljak topis aina tõusnud. 2013. aastal valiti Sea Course 83. kohale. Värskeimas Golf World TOP100 eriväljaandes kirjutati Sea Course’ist kui väga võluvast väljakust, mis võib kergesti pääseda ka top 50 hulka.

EGCC on ainus Eestis, kus on korraldatud mitmeid rahvusvahelisi eksklusiivseid suurvõistlusi ning on Eesti meistrivõistluste koduväljak aastatel 2013-2016.

Sea Course

See on tõeline championship-väljak. Põlismetsa sisse rajatud golfirajad ulatuvad mereni ja Jägala jõeni. Kõrguste vahe on väljakul 30m, klubihoone terrassil istudes 40m – tammealleed, vanad kivirahnud ja looduslikud tiigid on võimaldanud rajada sellise golfipärli, mida naljalt maailmas ei leia. Oma golfiradade pikkuse ja keerukusega on Sea Course tõeline väljakutse ka kõige kõrgema tasemega golfimängijale.

Stone Course

Paekivist tasandikule kadakate, taastatud kiviaedade ja riikliku kaitse all olevate muinsusmärkide vahele on rajatud 9 erilist golfirada, kus igal rajal on rääkida oma lugu. Tuultele avatud Stone Course’ist õhkub vanadele briti väljakutele omast links-meeleolu. Tasakaaluks sellele jutustavad aga kümned ja kümned muinasmärgid ja -leiud loo enam kui 5000 aasta vanusest ajaloost.

Par 3 väljak Rising Star

Täpselt 8 aastat peale Stone Course’i ametlikku avamist, 28. mail 2013. aastal, avati PAR 3 väljak Rising Star. Väljak, mis koosneb üheksast 85-148m pikkusest par 3 rajast, on loodud juba olemasolevatele Stone Course’i radadele.

Rising Star väljak on eelkõige mõeldud lastele ning alustajatele, kuid ootame mängima ka kõiki teisi par 3 radade austajaid. Rising Star on kaasahaarav väljak harjutamaks lähimängu ning  põnev võimalus vaadata Stone Course’i võib-olla sellisest paigast, kuhu tavaringil ei satugi.

Harjutusalad

Jõelähtme Golfikeskuses on kõrgel tasemel harjutusväljakud nii puttamiseks, chippamiseks kui ka bunkritest löögi harjutamiseks.

EGCC pakub võimalust treenida PROde juhendamisel kohapeal tegutsevas Eesti Golfikoolis. Lisaks korraldatakse seminare, kõikvõimalikke üritusi, on villamajutus puhkuse veetmiseks ning õdus restoran, millega pakub klubi lisaks golfielamustele ka lihtsalt üht lummavat vaadet maitsvate roogade kõrvale.

Uuri lähemalt allikast: www.egcc.ee

Suuresta

SuurestaSuuresta Golf asub 19 km kaugusel Tallinnast Tartusse viiva 4 realise magistraaltee läheduses, Suuresta külas, umbes 20- minutilise autosõidu kaugusel Tallinna kesklinnast. Golfiväljak on kokku sobitatud kohaliku künkliku, looduskauni ja avara maastikuga.

Esimesed 9 rada

Need mängurajad kulgevad vahelduval maastikul omasoodu – väljaku avarus, maastiku vahelduvus ja radade konkreetsus teevad Suuresta golfiväljaku huvitavaks kogenud mängijatele, kuid pakuvad mängurõõmu ka algajatele. Üheksa esimese raja puhul on tegemist links-stiilis väljakuosaga.

Esimesel kolmel rajal tundub mängijale, et väljaku edelaosas asuvad rajad on lihtsad ja kerged mängida. Neljas rada tundub keerukam, sest väljaku idaosas olev jõgi ja järvestik nõuavad löökide suunamisel suuremat tähelepanelikkust. Rajad viis, kuus ja seitse, hoolimata nende lainjatest pinnavormidest ja vaatamata seal olevatele liivatakistustele, rahustavad erutunud meeled taas maha. 8. rada läänes ja 9. rada tagasiteel klubi poole on veetakistuste tõttu taas suuremat osavust ja tähelepanu nõudvad.

10.-18. rada

Väljaku teisele osale on iseloomulikud looduslik ilme ja veetakistuste rohkus. Tagumised üheksa rada on küll lühemad kui esimesed üheksa, aga see eest oluliselt kitsamad ja takistusterohkemad. Puude ja veetakistuste külluse tõttu on tegemist park-stiilis väljakuosaga.

Rajad 10, 11 ja 12 on park-stiilile omaselt kitsad ja veetakistusterohked, mistõttu pakuvad tõsist väljakutset. Rada 13 on lühike par 3, aga raskeks teeb raja seda ümbritsev jõgi. Rada 14 on pikk par 5, kus samuti kohtab rohkelt veetakistusi. Rajad 15, 16 ja 17 on puuderohked rahulikud rajad hoolimata vesi- ja liivatakistustest. Viimane rada, par 3, annab mängu lõpuks hea enesetunde ja rõõmsa meele.

Uuri lähemalt allikast: http://www.golfest.ee 

Saaremaa

JõelähtmeSaaremaa Golfikeskuse väljak on 18 rajaga championship-tüüpi väljak, mis paikneb vaid jalutuskäigu kaugusel unikaalsest Kuressaare Linnusest, kesklinnast, hotellidest ja spaadest. Väljaku teeb eriliseks ümbritsev maastik, mis meenutab väljakul viibides ideaalse kompositsiooniga maali. Tänu kaasaegsele golfiarhitektuurile pakub väljak elamusi ja väljakutseid igal tasemel mängijale. Saaremaa mereline pehme kliima pikendab golfihooaega meeldivalt. Nii on väljak reeglina mängitav novembrini, hilise talve puhul kauemgi.

Saare Golf on hea mõte nii era- ja ärikliendile, kui kogu perele: koostöös partneritega pakutav lai valik Saaremaa spaa-, spordi- ja muid meelelahutusvõimalusi tervitab nii suuri kui väikeseid. Väljaku on projekteerinud mainekas Soome golfiarhitekt Lassi Pekka Tilander. Golfiväljak avati täies ulatuses 2008. aasta augustis. Saare golfiväljak on ehitatud parimaid ehituspraktikaid järgides, seega kõik ehitised täidavad USGA (United States Golf Association) poolt ette antud normid.

Golfiväljaku arhitektuur on sujuvalt lainjaks vormitud, visuaalselt kaunis ja sulab ühte ümbritseva Saaremaise loodusega. Enam kui 500st Põhja-Euroopa golfiväljakust vaid mõnikümmend on ehitatud sarnast golfiväljaku ehitustehnoloogiat kasutades.

18 rajalise par 72 väljaku pikkus tagatiidelt mõõdetuna on 6310 meetrit. Selle ääres asub 2,6 hektari suurune driving range, mis võimaldab väljakul korraga harjutada kuni 30nel golfihuvilisel. Harjutusalal on lisaks veel bunkrid ning griinid chippamiseks ja puttamiseks. Klubihoone vastas oleval harjutusalal asuvad ka kaks Par-3 rada, kus kõigil huvilistel on võimalik tasuta harjutada nii lähimängu, kui kogeda päris väljakul mängimise emotsioone.

Uuri lähemalt allikast: http://www.saaregolf.ee 

Otepää

OtepääOtepää Golfiväljak on täismõõtmeline Par 73 golfirada. Ühtlasi on see Eesti üks parimaid ja kvaliteetsemaid golfiradu.

Rajad 1-9 koos väikese klubiga avati mängijatele 2006. aasta suvel, rajad 10-18 koos klubihoonega valmisid 2007. aasta juulikuus. Projekteerimise eesmärk oli luua huvitav väljak nii algajale kui elukutselisele golfimängijale. Igal rajal on võimalik mängida kindla tulemuse peale või riskida, üritades saavutada paremat tulemust.

Lõuna-Eesti kuppelmaastike vahel ahvatlevad sametiste griinidega golfirajad, põlismetsad, järved ja elamusi pakkuv põlisloodusesse sobitatud kaasaegne klubihoone, kus on avatud lastele mõeldud mängutuba koos lastehoiuteenusega, Eesti restoranide TOP 50 hulka valitud restoran Mr Jakob, A Le Coq lounge ja Davidoff sigarituba. Mängijatele on avatud saunad, riietusruumid ja Fullswinggolf golfisimulaator (üritusteks). Pakutakse nii pikaks kui lühikeseks puhkuseks olulisimat: naudingut loodusest, hoolitsetud maastikuvaateid ja tegevust värskes õhus, mille jooksul on võimalik igapäevased kohustused jäägitult unustada.

Looduspargis asuv golfiväljak on nauditav nii professionaalsele golfimängijale kui ka algajale, sest pole mängijatest väga üle koormatud ning igaüks saab teha oma golfringi rahulikult. Samuti on alati käepärast golfiõpetaja, kes oma teadmisi ja oskusi heal meelel jagab.

Golfikeskuses toimub igal aastal kümneid võistlust ja üritusi, mis sisaldavad ühel või teise moel kombinatsiooni golfimängu tutvustusest, elavast muusikast ja muust meelelahutusest. Paljudele üritustele on oodatud ka kõik need, kes soovivad tulla pealtvaatajana kaema ning võitjatele kaasa elama. Seega sobib golfikeskus oma ruumide ja võimalustega ideaalselt igat tüüpi ettevõtete ja eraürituste korraldamiseks.

Uuri lähemalt allikast: http://www.otepaagolf.ee

Valgeranna

ValgerannaPärnu lahe ilusaima ranna Valgeranna ja Villa Andropoffi puhkekeskuse vahetus läheduses, Pärnu kesklinnast 8 km kaugusel, asub Pärnu maakonna ainuke 18 rajaline golfiväljak White Beach Golf. Väljaku on projekteerinud Kosti Kuronen ning selle ehitust alustati sügisel 2002. Valgeranna (endise nimega Tahkuranna) Golfiklubi moodustati 2002. a oktoobris. Täismõõtmeline golfiväljak avati 1. juulil 2005.

Aastatel 2012-2013 sai väljak renoveerimisega korraliku värskenduskuuri, mille tulemusena on see nüüd üks paremini mängitavaid väljakuid Eestis. Seda on tunnustanud nii mängijad ise, aga ka Eesti Golfi Liit, kes nimetas 2013. aasta Eesti parimaks greenkeeper´iks Valgeranna head greenkeeper´i Aare Vägineni.

White Beach Golf`i harjutusväljak ulatub üle 4 ha ja on seega Eesti suurim. Harjutusväljakule mahub korraga harjutama ligi 70 inimest ning see on avatud kõigile, kuid 18 raja läbimiseks peab olema läbitud golfi algkursus (green card).

Lisaks White Beach Golf´i väljaku ääres looklevale Audru jõele võib väljakult leida hulgaliselt kaevatud järvesid, mille tühjendusmassist on tekitatud künkad ja tehiskuplid, mis toovad mängu põnevust ja pakuvad mängijaile silmailu. Väljak on avatud olenevalt ilmaoludest aprillist novembrini.

White Beach Golf´i seni suurimaks probleemiks olnud korraliku klubimaja puudumine leidis nüüd lahenduse – sel kevadel alustati uue eksklusiivse klubimaja ehitusega, millega ajakirja ilmumise hetkeks ollakse juba ühele poole jõutud! Uus klubihoone avatakse mängijatele 2015. aastal golfihooaja alguseks. Selles on riietusruumid, saunad, proshop ja kuni 150-kohaline restoran.

Valgeranna Golfiklubi on Eesti Golfi Liidu liige ning teeb koostööd ka teiste Eesti golfiklubidega. 2013. aastal tunnistati White Beach Golf Eesti Golfi Liidu poolt Eesti parimaks golfiklubiks.

Väljaku omanik AS White Beach Development on Eesti Golfiväljakute Ühenduse (EGVÜ) ja  Euroopa Golfiväljakute Omanike Liidu  (EGCOA) liige.

Uuri lähemalt allikast: http://www.wbg.ee 

Haapsalu

HaapsaluHaapsalu Golfiväljak asub Haapsalu kesklinnast vaid 5 kilomeetri kaugusel Pärnu suunas, Valgevälja külas, maanteest 700 m kaugusel. Kaugus Tallinnast on 100 km.

Haapsalu Golfiklubi on asutatud 6. veebruaril 2005. aastal ning on Eesti Golfi Liidu liige 10. maist 2005. Klubi eestvedamisel on läbi viidud Läänemaa ja  HGK meistrivõistlused. Klubil on 118 liiget, tegevust korraldab 3-liikmeline juhatus.

Haapsalu väljak on kompaktne ja rajad suhteliselt lühikesed. Kogupikkus punastelt tiidelt 1897 meetrit ja kollastelt 2135 meetrit. Rajad on lihtsad, liivabunkreid on vähe, suhteliselt palju on veetakistusi. Rough on hästi niidetud ja mängijad leiavad palli hõlpsalt üles.

Haapsalu Golfil on maid 130 ha ja planeeringu järgi on võimalik sinna ehitada lisaks olemasolevale 9-rajalisele linksväljakule veel 18 rajaline parkväljak Par 72. Haapsalu Golfiväljakul on praegu võimalik mängida 9 rajalisel linksväljakul, mille Par on 34. Olemas murukattega range 30 löögikohaga pikkusega 250m ning chipping ja putting green. Pakutakse  golfivarustuse renti, müüakse golfipalle, golfijalatseid, golfikeppe jm golfivarustust ning korraldatakse golfi tutvumiskoolitusi algajatele. Klubi võimaldab pidada golfiväljakul erinevaid üritusi.

Väljak on rajatud tasasele ja lagedale maale, meil on kolm ilusat järvekest silmailuks. Kõrguste vahed on väikesed. Asume merepinnast  vaid 3 meetri kõrgusel. Soomaa tõttu on tegemist nõmmesoo-links tüüpi väljakuga. Väljakul puhub alati tuul, ei ole puid ja põõsaid. Väljak ei ole piiratud aiaga ja seetõttu pääsevad metsloomad vabalt liikuma – ei ole haruldane kohata väljakul rebast, metskitse, põtra, hanesid, kulle ja toonekurgi.

Haapsalu väljakul saavad mängida kõik, kes soovivad – ei nõuta green card`i.

Uuri lähemalt allikast: http://www.haapsalugolf.ee 

Erika Räpp

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga