
Tänavu 7. mail lahkus siit ilmast Seve Ballesteros, mees, keda õigusega on peetud Euroopa kõigi aegade parimaks golfimängijaks. Tuntud oma ületamatu võitlusvaimu poolest, pani Ballesteros kõvasti vastu ka raskele haigusele. Kuid jäi alla ebavõrdses heitluses vastasega, kes reegleid ei tunnista.
„Tema loovust ja leidlikkust ei ületa keegi. Ta surm tuli liiga vara,” ütles kauaaegne maailma esigolfar Tiger Woods 54-aastaselt lahkunud hispaanlase kohta. „Tundsin sügavat kurbust, kui kuulsin seda uudist. Olen alati nautinud temaga koos veedetud aega Mastersi tšempionite õhtusöögil. Seve oli üks kõigi aegade andekamaid ja huvitavamaid mängijaid.”
Mastersi kaks korda (1980 ja 1983) võitnud Ballesteros pidi õhtusöögil osalema ka tänavu aprillis. Traditsiooni kohaselt valib koosviibimise menüü ja vastutab arve maksmise eest tiitlikaitsja, kelleks tänavu oli Phil Mickelson. Ta tahtis Ballesterose auks pakkuda hispaaniapärase menüü, ent siis kuulis, et tervis ei luba ekstšempionil kohale tulla.
„Saatsin talle e-kirja teatega, et mul olnuks hea meel koos temaga paellat süüa. Tahtsin sel viisil talle au avaldada. Meie mõtted ja palved on sel õhtul koos temaga,” ütles Mickelson, kelle golfikarjääris on Ballesterosel eriline koht. Mickelson oli üheksaaastane, kui ta esimest korda käis emaga Mastersit vaatamas ja nägi, kuidas võitja roheline pintsak tõmmati Ballesterose selga. Tol päeval ütles Mickelson: „Tahan võita seda turniiri. Tahan olla selline nagu tema.”
Ajukasvaja diagnoositi 2008. aasta oktoobris
6. oktoobril 2008 kaotas Seve Ballesteros Madridis Barajase lennuväljal teadvuse. Golfiäss, kes aasta varem oli kannatanud südame rütmihäirete all ning emotsionaalsel lahkumistseremoonial teatanud golfikarjääri lõpetamisest, toimetati kiiresti Madridi La Pazi haiglasse. Kuus päeva hiljem avaldas Ballesteros ise teate, et tal diagnoositi ajukasvaja.
12-tunnine operatsioon, mis talle haiglas tehti, oli esimene neljast lõikusest. Kui Ballesteros kirjutati 18. novembril haiglast välja, kommenteerisid arstid: „Kuigi meil on häid uudiseid, palume kannatlikkust. Raviprotsess kestab kaua ning paranemiseni on veel pikk tee.”
Arstidel oli õigus. Mingil hetkel polnud lõikus enam võimalik, appi sai võtta vaid keemiaravi. Kuigi vahepeal räägiti, et Ballesteros naaseb 2010. aasta British Openil väljakule, keelasid arstid hispaanlase osavõtu. Haiguse võit oli seekord pöördumatu.
Ryder Cupi kangelane
„Teda pole võimalik üle hinnata, Seve oli Euroopa kõigi aegade parim golfimängija,” ütles Ballesterose surmapäeval Bernard Gallacher, kelle kaptenikäe all mängis Ballesteros kolmel Ryder Cupil.
Ryder Cupi ajaloos on Ballesterose osa lausa revolutsiooniline. 1979. aastal algas turniiri uus ajajärk, kui USA-le astus vastu Euroopa koondis, kus lisaks brittidele ja iirlastele mängis kaks hispaanlast – Ballesteros ja Antonio Garrido. Varem oli USA vastane kas Suurbritannia või brittide ja Iirimaa ühiskoondis – neid oli USA enne 1979. aastat kümme korda järjest võitnud.
Veel kolm korda võitis USA, siis pööras Euroopa Ballesterose juhtimisel uue lehekülje. Hispaanlane oli Ryder Cupi võitjate hulgas viis korda (1985, 1987, 1989, 1995 ja 1997 kaptenina). Eriti võimas oli Ballesterose koostöö kaasmaalase Jose Maria Olazabaliga, kellega koos sai ta Ryder Cupi paariskohtumistes 11 võitu, 2 viiki ja 2 kaotust.
British Openil sajandi noorim võitja
Ballesteros on pärit Pedre?a väikelinnast, mis asub Põhja-Hispaanias Cantabria maakonnas. Ta oli pere viiest pojast noorim. Üks vendadest suri lapsena, ülejäänud neljast said golfimängijad. Ballesterostel oli ka eeskuju – emapoolne onu Ramon Sota tuli 1960-ndatel neljakordseks Hispaania golfimeistriks ning tuli kuuendaks 1965. aasta Mastersil.
Kuigi onu oli Seve eeskuju, polnud kuues koht see, mida ta jahtima läks. Alustanud profikarjääri 16-aastaselt (1974), juhtis ta enne viimast päeva 1976. aasta British Openit, kuid lõpuks jagas teist kohta koos kuulsa Jack Nicklausiga.
Suurte võitudeni ei läinud enam kaua. 1979. aasta British Openil sai 22-aastasest Ballesterosest turniiri eelmise sajandi noorim võitja ning ühtlasi esimene Mandri-Euroopast pärit võitja pärast prantslast Arnaud Massyd (1907). 1980. aasta Mastersi esikoht aga tähistas seda, et Ballesteros tõmbas esimese eurooplasena selga võitja rohelise pintsaku. 23-aastasena oli ta tollal ka noorim võitja, ent selle saavutuse lõi Woods 1997. aastal üle.
Kokku sai Ballesteros profikarjääri jooksul 87 individuaalset tiitlit ning võistkonna liikmena mitmesugustel võistlustel kümme esikohta, neist neli kaptenina. Ballesteros võitis mängiva kaptenina ka omanimelise karikavõistluse, Seve Trophy, mille ta algatas 2000. aastal. Tegemist on Mandri-Euroopa ning Briti+Iirimaa koondise matšiga, mille „maamehed” esimesel korral võitsid, seejärel aga viis korda on kaotanud. Maailma edetabeli esinumber oli Ballesteros aastatel 1986–1989 kokku 61 nädalat.
Langus golfis ajas ka abielu lõhki
Ballesterost tunti kui karismaatilist isikut, ta ei hoidnud väljakul tagasi emotsioone. Loovusest ja leidlikkusest rääkis juba Woods – Ballesteros oskas raskest positsioonist teha parimaid lööke. Meenutatakse 1988. aasta British Openit, mille Ballesteros võitis, olles võistluse käigus teinud ühe löögi parklast autode vahelt!
Kuid Ballesterose emotsionaalsus tähendas ka seda, et kui 1990-ndate lõpus tema mäng enam endisel viisil ei sujunud, tekkis pahatihti närvilisus. 2003. aastal kees Ballesteros pärast kohtuniku kaht hoiatust niivõrd üle, et läks õigusemõistjale kallale. Ta pääses karistuseta, sest esines siira vabandusega.
Väidetavalt alavormi tõttu läks lõhki ka Ballesterose 16 aastat kestnud abielu, millest varalahkunud golfi legendil on kaks poega ja tütar. Ta abiellus 1988. aastal Hispaania ühe rikkama pankuri Emilio Botini tütre Carmen Botin O’Shea’ga. Kuid raskused golfi – väljakul kandusid kodusesse ellu ning kooselust ei tulnud enam midagi välja.
Kui paljud arvasid, et Ballesteros on üks õnnelikumaid golfi mängijaid, kes on võitnud peaaegu kõikvõimaliku, ütles mees ise, et tegelikult oli tema isiklik elu tasakaalust väljas. „Tegin suure vea, et alustasin profi karjääri juba 16-aastaselt. Kaotasin oma kasvuaastad, ma pole saanud elada normaalse inimese elu,” ütles ta pärast lahkuminekut.
Käisid isegi kuulujutud, et Ballesteros üritas ebaõnnestunult enesetappu, kuid need lükkas ta 2007. aasta karjääri lõpu pressikonverentsil ümber.
Vana võistluskaaslane ei suutnud pisaraid varjata
Päeval, mil Ballesteros elust lahkus, käis parajasti tema koduturniir Spanish Open, mis peeti El Prati golfi klubis, kuhu kunagi ka Ballesteros kuulus. Lipud lasti poolde vardasse, välja kuulutati minutiline leinaseisak, kuid võistlus siiski jätkus.
Colin Montgomerie, üks Euroopa suurtest golfaritest, oli Spanish Openil kohal ning rääkis ajakirjanikele ka Jose Maria Olazabali eest. „See oli meile kõigile emotsionaalne päev, eriti nähes Ollyt (Olazabali hüüdnimi – toim). Tal voolasid pisarad peaaegu kogu päeva. Ta kaotas ju peaaegu oma venna,” rääkis Montgomerie. „Uskusime kõik, et see kurb päev ei tule kunagi. Elasime kaasa tema võitlusele ja lootsime, et õudne haigus taganeb. Ta oli meie Arnold Palmer, Pele, Muhammad Ali – ta oli suur nimi.”
Seve Ballesterose põrm maeti 11. mail kodulinna Pedre?a kalmistule. Liigutav oli hetk, kui matuserongkäigus liikusid lasuursinisesse värvi riietatud lapsed, kes kandsid raud-kolm golfi keppi. Roostetanud raud-kolm oli esimene golfi kepp, millega Ballesteros seitsmeaastaselt lõi kodulinna lähistel rannas kivisid. Lasuursinist värvi särk oli Ballesterosel aga seljas paljude suurte võitude ajal, ka siis, kui ta 1984. aastal legendaarsel Saint Andrewsi väljakul karjääri teise British Openi võitis.
Pikkus: 183 cm
Profikarjäär: 1974–2007
Turniirivõite: 87
Suure slämmi turniiride võite: 5 (British Open 1979, 1984 ja 1988, US Masters 1980 ja 1983)
Ryder Cupi võite: 5 (1985, 1987, 1989, 1995, 1997 kaptenina)
Euroopa tuuri aasta mängija: 1986, 1989, 1991
Maailma esigolfar: 61 nädalat (vahemikus 1986–1989)
Valitud golf i Kuulsuste Halli: 1999
Tekst: Ants Põldoja
Foto: golfista_espanol
Ajakiri Golf on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.