Joogaõpetaja Karolin Tsarski: enne golfilööki võiks mõne hetke hingamisele keskenduda

Septembris algas õppetöö Isvara Joogakoolis, mis on rahvusvahelise Agama Yoga joogakooli haru ja kus saab õppida põhjalikku, India ja Tiibeti tantrajooga traditsioonidel baseeruvat joogatarkust rahvusvahelise Agama Yoga programmi alusel.  Joogateadmisi saab kasutada terviseprobleemidest üle saamiseks, keha puhastamiseks, meele keskendumiseks ja kontrolliks, emotsioonidega hakkama saamiseks, tahtejõu kasvatamiseks, loovuse äratamiseks, paremateks suheteks, seksuaalenergia äratamiseks ja paljuks muuks, olenevalt sellest, mis harrastajal elus puudu on. Jooga kasulikkusest golfimängijatele on mõnda aega räägitud, sest jooga annab inimesele oskusi, mis on vajalikud just selles mängus. Neist oskustest räägib täpsemalt joogaõpetaja Karolin Tsarski.

Golf nõuab head keskendumis- ja hetkes oleku võimet. Kas on tehnikaid, mida inimene saab ise enne golfilööki kiirelt teha, et aidata kaasa paremale tulemusele?

Kõige kättesaadavam ja lihtsam on mõni hetk hingamisele keskendumine, et jälgida, kuidas õhk siseneb ninasõõrmetest ja liigub alla kopsudesse ning sealt taas välja. Välja hingates võib visualiseerida väljumas kõiki hetkel segavaid mõtteid või emotsioone ning paar sügavat rahulikku hingetõmmet võivad osutuda väga tõhusaks tehnikaks! Kui on palju segavaid mõtteid, võib ka näiteks peas vaikselt mõnda mantrat korrata, kõige lihtsam mantra on AUM. Korrates seda oma meeles, puhastame meele segavatest mõtetest ja tuleme keskmesse tagasi.

Mida jooga golfimängijale juurde annab?

Kui eelnevalt sai välja toodud, et golf nõuab head hetkes oleku ja keskendumisvõimet, siis täpselt seda jooga annabki. Kogu joogapraktika on keskendumise ja meele treening, mis on tegelikult vajalik eduks ükskõik mis valdkonnas ning seega saab kindlasti joogaga tegelemine tugevalt toetada golfimängu arengut.

Kuidas valida sobivat joogastiili?

Tiibetis on ütlus, et nii palju kui on munki, nii palju on ka teekondi. Sobiva stiili leidmiseks tuleks endale kõigepealt selgeks teha iseenda olemus, vajadused ja eesmärgid ning vastavalt sellele valida joogastiil. Kindlasti soovitaksin vaadata joogastiili tausta. Tänapäeval on väga palju jooga nime alla käivaid tunde, mis on algsest joogateadusest väga kaugel ning mida tegelikult ei sobiks joogastiiliks nimetada. Algtekstides on välja toodud neli põhistiili: jnana, bhakti, karma ja raja. Neid nimesid aga tänapäeval joogatunde otsides praktiliselt ei leia. Raja jooga all on hulganisti alamkategooriaid, nagu näiteks tuntumatest hatha, tantra, nidra,kriya ja kundalini jooga ja paljud muud. Seega soovitaksin kõigile, kellel on jooga vastu siiras huvi, ka selgeks teha, mis see jooga üldse on ning siis saab teadlikult ka otsustada, milline stiil kõige rohkem sobib.

Joogaharidus – millest golfimängija selles enim kasu saab?

Joogaharidus annab niivõrd palju praktilisi teadmisi nii igapäevaeluks kui ka põnevaid sügavaid arusaamu maailmast ja Universumist, seega võib ta eelkõige avardada paljuski maailmavaadet ning pakkuda seega ehk alternatiivseid vaatepunkte, kuidas oma golfimängu parandada. Tulemuse parandamiseks ei pruugi piisata lihtsalt tehnika lihvimisest, olulist rolli võivad mängida mitmed teised elus käimasolevad faktorid. Joogaharidus annab teadmisi, kuidas oma elu harmoonilisemaks muuta, ning see omakorda võib väga tugevalt mõjutada ka mängu golfiväljakul.

Millised baasteadmised annab joogaharidus eluks üldse? Milleks joogaharidus inimese ette valmistab?

Jooga on enesearengusüsteem või teadus, mille eesmärk on viia inimene tema evolutsiooni tippu ehk tuua välja inimesest tema täielik potentsiaal. Kuidas seda tõlgendada või kui kaugele igaüks seda viia tahab või mis valdkonnas, on juba individuaalne valik. Jooga on tohutult lai ja sügav teadus, seega, kuidas joogateadmisi eluks kasutada, on samuti täis võimalusi.

Jooga praktiseerimine toob eelkõige inimese kontakti iseendaga. Enda keskmes ja kohal olek võimaldavad elada harmoonilisemat elu, võtta vastu otsuseid, mis teenivad sinu arengut ja võimaldavad täisväärtuslikumalt ära kasutada seda aega, mis sulle elamiseks on antud. Elu on täis keeriseid ja üllatusi ning joogaharidus ei eemalda ilmtingimata keerulisi väliseid situatsioone, aga seades sisemaailma korda, võime kogeda väliseid tingimusi ja reageerida neile hoopis teistmoodi. Joogaharidus annab väga palju teadmisi, kuidas elada universumiga kooskõlas ning muuta oma teekond siin maal võimalikult harmooniliseks.

Mida teie koolis täpsemalt õpetatakse?

Isvara Joogakoolis õpetame joogateadust, mis on kooskõlas ja baseerub jooga algtekstidel. Algkursusel seletame lahti, kuidas täpselt joogapraktika toimib, nii üldiselt kui ka spetsiifiliselt iga tehnika, mida praktiseerime, räägime erinevatest joogastiilidest, keha ja meele puhastumisest, meele kontrollist, tervisest ja tervendamisest, seksuaalsusest, muusikast, jooga filosoofilistest põhialustest. Ühest küljest puudutab kursus väga sügavaid teemasid, samas käsitleb ka igapäevaelu puudutavaid praktilisi teemasid, seega on tegu tõeliselt elulise haridusega!

Millal algavad kursused?

Isvara Joogakoolis algab kooliaasta septembris. Alustamas on mitu erinevat 1. taseme gruppi erinevatel kellaaegadel, et erineva graafikuga inimestel oleks võimalus valida endale sobiv. Kursused algavad meie koolis tavaliselt nii sügisel kui kevadel, kuna ka traditsiooni järgi on joogaga kõige parem alustada nendel aastaaegadel. Samas võib meie 1. taseme kursusega liituda igal ajal aastaringselt, võib käia ka üksikutes tundides või läbida kursus omas tempos, kuna iga tund on eraldiseisev teema ning seega saab igaüks valida, kas läbida kursus algusest lõpuni või vastavalt oma võimalustele käia üksikutes tundides.

Meie koolis võib omandada nii jooga algteadmiseid, või kellel huvi, saab ka liikuda sarnaselt koolisüsteemile kursustega edasi, alustades esimesest tasemest ning selle läbides on võimalik liikuda kõrgematele tasemetele.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga