Tiger Woodsi elulooraamat “Suur möödalöök” avab tippgolfari elutee varjatud küljed

0

1. juunil ilmub kirjatuselt Oceanic elulooraamat “Suur möödalöök”, mis jutustab kõigi aegade suurimast golfimängijast Tiger Woodsist ja mis on kirjutatud tema treeneri Hank Haney pilgu läbi. See on Hank Haney avameelne ja üllatavalt läbinägelik jutustus Tiger Woodsi treenerina veedetud kuuest tormilisest aastast, ajavahemikust 2004-2010, mille jooksul võitis äärmiselt andekas golfimängija kuus suurturniiri ning tegi golfiajalugu. Hank oli üks vähestest inimestest, kellel lubati eesriide taha piiluda ja Tigerit peaaegu kõikides olukordades jälgida. Kunagi varem pole Tigerist kirjutatud raamatut, mis oleks nii intiimne, paljastav või pungil kogemustest, mida läheb vaja tõelise sporditähe treenimisel.

“Suur möödalöök” on kõige põhjalikum ja huvitavam Woodsi portree, mida lugeja ilmselt kunagi nautida saab. Raamat heidab valgust spordimaailma kõige läbipaistmatumale kuulsusele ja ainuüksi sel põhjusel ei saa sellest raamatust mööda minna.

Raske on mitte imestada Tiger Woodsi sihikindluse, ekstsentrilisuse ja tarmukuse üle, mis küllap on iga spordisõbra meelest parimate mängijate omadused. Raamatut lugedes ei teki hetkekski kahtlust, nagu oleks Haney dramaatilise efekti saavutamiseks midagi välja mõelnud. Tiger on töönarkomaan, kes armastab golfi, kellele meeldib areneda ja võita suuri võistlusi. Esimest korda golfikirjanduse ajaloos on lugejal võimalus vaadata lava taha ja näha, kuidas üks kõigi aegade parim mängija töötab. Sellel teekonnal, kuhu Haney golfisõpru kutsub, tuleb ette palju halbu hetki, kuid enamasti räägib see lugu järeleandmatust kirest areneda ajal, mil enamus professionaale näivad rahulduvat sellega, et aeg-ajalt võistelda ja kopsakaid auhinnarahasid taskusse pista.

“Kui peaksin soovitama edasipüüdlikule algajale golfimängijale mõnda raamatut, siis “Suur möödalöök” oleks minu esimene valik. Ja seda ennekõike põhjusel, et see annab kõigile Tigeri järgijatele motivatsiooni näha palju rohkem vaeva, kui nad seni on näinud. Lisaks aitab see raamat neil õppida, kuidas mitte käituda oma lähedaste inimestega,” ütleb Hank Haney raamatut tutvustades.

Haney peamine eesmärk oli dokumenteerida üht uskumatut perioodi spordi ajaloos ja tema enda väikest, kuid mõjukat rolli kõigi aegade parimas golfimängus. Ja mis veelgi tähtsam, “Suurt möödalööki” lugemata jääksid ambitsioonikad golfimängijad ilma võimsast motivaatorist, mis aitaks neil saada paremaks mängijaks ja ka paremaks inimeseks.

See raamat jutustab korraga nii Haney enda kui Tiger Woodsi loo. Haney analüüsib hoolikalt tema käe all aset leidnud olulisemaid meistrivõistlusi ning näitab samas seni salajas hoitud maailma, alates pealtkuulamisest harjutusväljakul kuni turvavööde kinnitamiseni Tigeri lennukis. Haney kaudu teab lugeja nüüd kindlalt, et Tiger mitte ainult ei mänginud Navy Sealsi videomänge, vaid „mängis“ seda ka päriselt, vigastades tõenäoliselt oma niigi õrna põlve ning saades pihta kummist kuuliga, mis jättis endast pesapallisuuruse armi.

Haney kirjutab: “Kui Tigerit peaks hindama selle järgi, mida ta püüdis saavutada, siis näib, et ta ei tahtnud mitte üksnes olla maailma parim golfimängija, vaid parim mängija üleüldse… Ta ajas taga midagi erilist – midagi, mille poole teistel polnud mõtet püüeldagi – ja osalt maksis ta selle eest oma inimlikkusega.”

Järgnevalt mõned arvamused menuraamatu kohta.

“Ma õppisin „Suurest möödalöögist“ Tigeri kohta rohkem kui üheteistkümne aasta jooksul, mil ma temast kirjutasin.”

Sports Illustrated

„Muret tekitav pilk sportlasele, kelle au ja hiilguse maski taga oli igapäevane sügav pinnapealsus.“

Golfweek

„Selle raamatu lugemine tekitab golfifännides tunde, et nad nägid oma silmaga golfiajalugu pealt,ning nad on selle lugemise eest tänulikud.“

Wall Street Journal

„Julge, avameelne ja ilustamata. Hea võimalus näha ühe maailma parima sportlase intrigeerivat teekonda, harva laiema publikuni jõudvaid inimlikke konflikte ning Tigeri „taltsutamist“. Põnev ja ehe lugemine.”

Eesti golfitreener Mari Suursalu

 “Suur möödalöök”, autor – Hank Haney, tõlkijad – Mari Suursalu, Mirjam Kaare, väljaandja – Kirjastus Oceanic, ilmub 1. juunil 2017.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga