TÄISPIKK LUGU! Swaasimaale golfi mängima – miks ka mitte?

0

Fotod: Nkonyeni golfi klubi, erakogu

Selline hull mõte tuli mul pärast seda, kui üks hea tuttav soetas endale oksjonilt golfiringi sisaldava reisipaketi Svaasimaale Nkonyeni golfikeskusse ja mind endaga kaasa kutsus. Vaatamata seitsmele Lõuna-Aafrikas elatud aastale polnud ma veel Svaasimaale sattunud. Minu ettekujutus sellest riigist oli üsna pessimistlik, ent sealt naasnud Eesti sõbrad sisendasid optimism ja uudishimu, et see riik tasub ikkagi oma silmaga ära näha.

Svaasimaa Kuningriiki ümbritsevad lõunast Kwazulu-Natali ja läänest Mpumalanga Lõuna-Aafrika
Vabariigi provintsid ning idast Mosambiik. Svaasimaale saab Lõuna-Aafrikast kas lennuki või autoga. Swaziland Airlink lendab sinna Johannesburgi OR Tambo lennujaamast ja lend kestab 45 minutit. Svaasimaa on Maputost tunnise ja Johannesburgist umbes neljatunnise autosõidu kaugusel.

See riigike on üks Aafrika kolmest kuningriigist. Riiki valitseb kuningas Mswati III koos oma 14 naisega. Tegu on riigiga, kus valitsevad iidsed traditsioonid ja puudub demokraatia tänapäevases mõttes. Peamine usk on kristlus, kuid esineb ka hõimudele omaseid religioone. Riigis on polügaamia legaalne, kuid kuningas olevat hiljuti avaldanud arvamust, et lahutused tuleks täiesti ära keelata. Hetkel võib lahutada vaid teatud tingimustel ja naisel tuleb tagasi minna oma vanemate juurde.

Riik on HIV-i levimuse poolest maailmas üks esimesi ja seetõttu on seal ka keskmine eluiga madal. Tundub aga, et Ühinenud Rahvaste Organisatsioon on asja käsile võtnud, sest suurim ja moodsaim hoone, mida pealinnas teiste aastakümneid tagasi valminud majade vahel märkasime, osutus just nende peatselt avatavaks peakorteriks.

Svaasimaa rahaühik on lilangeni, mis on üksühele võrreldav LAV-i randiga, mida samuti kõikjal aktsepteeritakse. Vahetusraha antakse tagasi siiski kohalikus vääringus. Teenindus on Aafrika kohta üllatavalt kiire ja sõbralik. Inglise keel on enamikel kohalikel lisaks kohalikule bantu keelele vabalt suus.

Svaasimaa on Eesti passi omanikele viisavaba. Piiripunkti läbimine toimub kärmelt ja lihtsalt.

Pärast piiri ületamist hakkas mulle silma Lõuna-Aafrikale omaste slummide puudumine, majad külades olid küll väikesed ja kehvapoolsed, kuid enamasti ehitatud plokkidest või telliskividest, mitte plekijääkidest, ja nende vahel oli piisavalt ruumi. Riigis tundus varade jaotus olevat ühtlasem, meenutades pigem küll üleüldist ressursside nappust kui heaolu, vastupidiselt kontrastiderohkele LAVile, kus võib näha Lamborghinit möödumas eeslirakendist.

Kiirtee viis meid pealinna Mbabanesse. Otsustasime sinna huvi pärast sisse põigata. Linn ise polnud midagi erilist, pigem kuidagi idaeuroopalik ja aeg oli seal selgelt mõned aastakümned tagasi seisma jäänud. Kui linn oli nähtud, liikusime edasi Manzini suunas. Teid ääristasid lummavad mäeahelikud ja vaated olid imelised. Svaasimaa rahulikkus ja turvalisus oli see, mis mind võlus, ja pakkus LAV-ist tulles märkimisväärset kontrasti.

Nüüd siis golfi juurde. Swaasimaa kaks tuntumat golfiväljakut on Royal Swazi ja Nkonyeni. Mõlemad on heal tasemel 18 rajast koosnevad põneva disainiga väljakud koos majutusega väljaku ääres ja lähistel. Royal Swazi väljakut, mis asub Ezulwini orus, me seekord ei mänginud, kuid see tundus pigem lääne turistile mõeldud olevat –luksushotelli, spaa ja kasiinokeskusega.

Swaasimaa kaks tuntumat golfi väljakut on Royal Swazi ja Nkonyeni.

Nkonyeni seevastu pakkus ehedat Aafrika golfielamust. Keskus ise asub kinnisel territooriumil looduskaitseala kõrval ja on rajatud 400 hektarile, mis asub Manzini linnast 20 kilomeetri kaugusel. Väga heas korras olev väljak meenutas mulle natuke Leopard Creeki ja Sun City’t, mis on vaieldamatult LAV-i parimad väljakud. Hiljem selguski, et väljaku on disaininud Phil Jacobs, keda varem seostati Gary Playeri disainimeeskonnaga ja kelle käe all on valminud üle 40 väljaku üle maailma, sealhulgas ka eelmainitud kaks väljakut. Olgu veel lisatud, et Louis Oosthuizen, üks LAV-i kuulsamaid professionaale, plaanib Nkonyeni golfikeskuses veel teisegi 18-rajalise väljaku avada, mille ehitustööd olid käimas.

Esimesel õhtul, kui kohale jõudsime, oli veidi pilvine, kuid vihma ei sadanud. Kohalik ettevõte pidas klubihoones jõulupidu. Kõigile töötajatele anti ettevõtte poolt kingitus. Laul ja tants ei tahtnud lõppeda. Nautisime paketis olnud õhtusööki ja Louis Oosthuizen 57 veini ning jälgisime allkorrusel toimuvat melu. Elamine rookatusega majakestes keset metsa jõe kaldal ning krokodillide eest hoiatavad sildid ei lasknud tõelist Aafrikat kordagi unustada.

Laupäeva hommikul säras taas päike ja sooja oli üle 30 kraadi. Hakkasime mängima kella 8 paiku hommikul. Teisel rajal liitus meiega Muzi, ehitusettevõtja Gautengist. Kuna klubijuhataja meid ka võistlusele registreeris, püüdsime anda endast parima. Ilmselt aitasid kaasa nii kuumus kui ka väljaku uudsus, miks parimad tulemused jäid seekord saavutamata. Pärast esimest 18 rada otsustasime uuele ringile minna. Mängisime raja kaks korda läbi ja alles teisel ringil tekkis vajalik enesekindlus. Võin kinnitada, et golfisõpradele pakub Nkonyeni väljakutseid kuhjaga.

Vähegi ebatäpne löök väljaspool fairway’d lõpeb enamasti palli kaotusega metsa, kuhu sellele järele minna ei ole madude rohkuse tõttu soovitav. Seega on kahtlase löögi puhul mõistlik igaks juhuks lisapall teele saata. Mitte kõige kindlama käega golfaritel tasub varuda veidi enam palle kui tavaliselt.

Hunnituid vaateid jagub enam peale 10. rada, kus väljak kulgeb rohkem allamäge. Väljaku esindusrajaks on nr 18 par 3 rada, kus tuleb sooritada löök üle Usutu jõe klubihoone ees asuvale saarele.

Golfidirektor Frans tutvustas meile kahe mängu vahel sõbralikult oma valdusi ja seal olevaid võimalusi. Golfi keskuses asub lisaks veel Nedbanki harjutusväljak, harjutus-green ja võimalik on saada golfi õpet. Klubihoonest leiab golfi poe, hunnitu vaate ja väga taskukohaste hindadega restorani, spaa ja juuksuri, hoone kõrval asub aga laste mänguväljak ja minigolfi rada.

Lisaks golfile tasub Svaasimaad külastada ka selle kauni looduse pärast. Seal leidub matkaradu, jugasid, ja seiklusparke. Kohalikku kultuuri saab nautida klaasikodades, külades ja festivalidel. Pakutakse võimalust giidiga matkama minna, või omal käel maad avastada. Samuti saab minna ratsutama, kanuutama või rattamatkale. Majutust on võimalik leida igale maitsele ja erinevas hinnaklassis. Golfiringi eest küsitakse 10–16 Eurot, Royal Swazis pisut enam.

Kohalikud oskavad turiste hinnata. Vaatamata vaesusele on nad õnnelikumad kui nende hõimuvennad lõunapoolses naaberriigis ja väga abivalmid. Neis leidub motivatsiooni auga tööd teha ja elus kuhugi jõuda. Uhkus oma kuningriigi ja kultuuri üle oli hoomatav. Lõuna-Aafrikale omast rassikonflikti ei olnud kuskil märgata. Muidugi tundus ka valgete osakaal seal maal pea olematuna. Kurtmist kuulsime vaid kuninga naisterohkuse üle. Lisaks kõigele on see riik ka väga turvaline reisisihtkoht Aafrika mandril.

Seega on Svaasimaa igati külastamist väärt ning kindlasti tasub ka mõned golfiringid oma reisiplaanidesse lisada. Elamus on igal juhul garanteeritud.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga