TÄISPIKK LUGU! Saare Golf House – metsikult lähedal

0

Fotod: Martin Gorris

Golfiväljak 50 meetri kaugusel kodust kõlab umbes sama luksuslikult nagu šampusevann maasikatega. Ja golfiväljak 30 kilomeetri kaugusel pole oluliselt halvem variant. Vähemalt tallinlase jaoks mitte. Sest autosse istumise ja kohale jõudmise vahele jäävad minutid pihustuvad hetkega olematusse.

Aga kui ma selle pealinna väljakute 30-kilomeetrise “metsiku läheduse” idee Saaremaal välja käin, saan ma maakler Anli Alliksoon-Juursalult vastuseks ehmatuse: “Metsikult kaugel!” Comedy show’s oleks siin aplausikoht. Aga päriselus mattub vestlus naeru. Sest laupkokkupõrkesse läinud käsitlused on lihtsalt liiga erinevad. Eriti kui need puudutavad kinnisvaraarendusi – näiteks korterelamut, millel on golfiväljakuga peaaegu et kontaktpind.

“Me asume tõesti lähedal: 50 meetri kaugusel on viimane puttamise ala,” ütleb Anli.

“Kolmandalt korruselt avaneb tegelikult vaade üle kogu golfiväljaku,” sekundeerib Kaido Kruut.

Sellesse detailplaneeringusse oli kaasatud kaheksa korterelamut – kokku 131 korteriga. Esimeses etapis neli neljakordset maja ja teises etapis neli kolmekordset, mis on golfiväljaku pool.

Kuulan ega saa lahti täiesti asjassepuutumatust mõttest, et Anli nimi hääldub mandariini keeles nagu “juhtum” – 案例. Ja kaidō tähendab jaapani keeles teed. 街道. Vallatu briis tõmbab katuse kergelt sõitma ja läbi udu ilmub mällu kevadises Saarte Hääles avaldatud päikseline foto, millel Anli ja Kaido panevad Kotkapoja 2 arendusele nurgakivi – artiklis on juttu energiasäästlikkusest ja rohelisemast tulevikust.

“Need korterelamud, millest me räägime, asuvad iseenesest Kuressaare Linnulahe looduskaitseala
kõrval, teises küljes on golfiväljak, kolmandas meri, neljandas Põduste jõgi. See kõik on keset loodust. Ehituskvaliteet on tänapäevale kõikidele nõuetele vastav ja vaata et isegi ületab seda,” räägib Anli.

Fakte Saaremaa valla kohta

PINDALA: 2922 km² (6,5% Eesti pindalast)
SUUREMAD SAARED: Saaremaa, Muhu, Ruhnu, Abruka, Vilsandi
LINN: Kuressaare (rahvaarv 13 541 1.10.2017)
ADMINISTRATIIVNE JAOTUS: Saaremaa vald, Muhu vald, Ruhnu vald
RAHVAARV: 33 946 (1. 12. 2017) – 2,6% Eesti rahvaarvust
RAHVASTIKU TIHEDUS: 13,1 inimest/km²
RAHVUSLIK KOOSSEIS: 98% eestlasi, 1% soomlasi, 0,2% venelasi, 0,8% teisi rahvusi
KESKMINE ÕHUTEMPERATUUR: suvel +19º, talvel -1ºC
KOHALIK AEG: Eesti on Ida-Euroopa ajavööndis: talveaeg (GMT+2 tundi), suveaeg (GTM+3 tundi). Suveajale minnakse Eestis märtsi viimasel pühapäeval kell 3.00 ja tagasi standardajale oktoobri viimasel pühapäeval kell 4.00.
PARKIMISINFO: Kuressaare linnas on parkimine tasuta

Räägib nii mulle kui ka ilmselt potentsiaalsematele klientidele, kellele müüakse meie vestlushetkel teist etappi – kolmekordseid maju, igas majas viisteist korterit. Saadaval on kaks viimast maja – neist eelviimases on veel kaheksa korterit alles. Ja kõige golfiväljakupoolsemas kortermajas on neliteist korterit järel. Viimase fakti pealt ei lähe pusle justkui enam kokku. Uurin seepeale Heidi Puppartilt igaks juhuks, kas golfimängijate hulgas üldse omanikke on.

“Uutes, sel aastal valminud majades teadaolevalt veel ei ole, kuid esimestes analoogsetes majades oli küll golfimängijatest korteri ostjaid. On ju väga mugav peale hommikukohvi oma korteri rõdul kohe lähedal asuvale rajale mängima minna,” vastab Heidi.

“Ega golfar niiväga muudest inimestest ei erine. Inimene tahab, et tal oleks turvalisus, et tal oleks mugavus ning kaunis elukeskkond – siin on need kõik olemas. Elukeskkond on kordades kvaliteetsem,” ütleb Anli, kes kolis kogu selle turvalisuse, silmailu ja kvaliteetümbruse ajel ka ise Tallinnast kodusaarele tagasi. Tuli ja tegi muide green card’i samuti kohe ära, kui golf saarde tuli ja väljak valmis sai.

Tavatul moel tähendab Saaremaa parem elukeskkond ühtlasi odavamat kinnisvara kui mandril. Kui tehakse turuülevaateid, räägitakse alati Tallinnast, Tartust, Pärnust, Viljandist ja alles seejärel Kuresaarest. Kui numbreid vaadata, jääb Tallinna ruutmeetrihind 2600–3600 euro vahemikku. Kuresaares aga 1600 ja 2100 vahele. Viimane number on absoluutne maksimum. Rohkem saab maksta ainult palumise peale.

Mandrieestlane, kelle jaoks on Kreetale lend vähemalt mõttetasandil teinekord lihtsam kui Kuressaarde tulek, vajab motivatsiooni, selgeksvaagimist, kastist väljapoole mõtlemist ja teatud emotsionaalset tulurida, et selline korter ära osta. Ja ta vajab ka vastust küsimusele, mida Saaremaal üldse teha.

“Meil on siin palju spaasid ning need on kõik oma olemuselt erinevad,” ütleb Kaido.

“Nendest saab lõõgastuspakette vanematele ja lapsehoiuteenused on samuti olemas. Ühes spaas on väga suur saunakeskus. Aga sõltub, kellel millised huvid on. Siin saab ratsutamas ka käia,” räägib Anli. “Korter ise ei vaja üldse palju, et seda korras hoida, keerate ukse lukku ja kõik. Võimalus on see ka muidugi teenima panna – golfarid käivad muidu hotellides, aga plaan B oleks hoopis Air BnB kaudu lühikeseks perioodiks korter võtta.”

Kuidas edasi?

Siin on 5 sammu eduka tehingu vormistamiseks

 1. Võta ühendust maakleriga
 2. Lepi kokku aeg näidiskorteriga tutvumiseks
 3. Vaata kohapeal üle näidiskorter ja juba valminud kortermaja
 4. Lepi kokku notari aeg
 5. Allkirjasta müügileping notaris

10 kohta, mida Saaremaal külastada

 • Kuressaare piiskopilinnus – Kõige paremini säilinud keskaegne linnus Baltikumis
 • Vilsandi Rahvuspark – Kõige merelisem rahvuspark
 • Kaali meteoriidikraater – Euraasia kõige efektsem kraatrijärv
 • Panga pank -Kõige lummavam päikeseloojang
 • Angla Tuulikumägi -Kõige rohkem tuulikuid ühes paigas
 • Mihkli Talumuuseum – Kõige terviklikum ja ehedam talumuuseum
 • Sõrve Säär ja tuletorn – Kõige edelapoolsem punkt Eestis ja ainuke külasajatele avatud tuletorn Saaremaal
 • Koguva küla Muhu Saarel -Kõige silmapaistvam näide taluarhitektuurist
 • Saaremaa kirikud – Kõige pühamad paigad Saaremaal
 • Saaremaa Spaad – Kõige lõõgastavam puhkus

*Artikkel ilmus ajakirja Golf 3/2018 numbris.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga