TÄISPIKK LUGU! Mis on spordiennustus ja kuidas sellega tutvust teha?

0

Enne ennustama asumist teeme selgeks mõned mõisted. Traditsioonilises spordiennustuses pakub kihlveokontor ennustamiseks erinevaid valikud või sündmusi, mille saabumise tõenäosust hinnatakse koefitsientidega (mida väiksem number, seda suurem tõenäosus).

Kõige levinum on nn 1X2 (1-2) tüüpi ennustus. See tähendab, et ennustaja panustab näiteks ühe või teise meeskonna võidule (või viigile). Kui spordiennustaja pakkumine läheb täppi, siis saab ta oma tehtud panuse tagasi valemiga: panuse suurus x koefitsient. Näiteks panustades Inglismaa – Eesti jalgpallikohtumises Inglismaa võidule 5 eurot koefitsiendiga 1.20, saab panustaja Inglismaa võidu korral tagasi 6 eurot. Sõltuvalt spordiala liiga populaarsusest pakutakse mängule veel tavaliselt 10-200 muud panustamisvõimalust – nt täpne skoor, geimivõidud tennises, väravalööjad, võidumarginaal golfis jne.

Kas teadsid, et …

Spordiennustuses saab teha panuseid nii mängueelselt (pre-match betting) ning ka reaalajas juba käimasolevale sündmusele (live-betting).

Esimesed ennustused

Oma esimeste ennustuste tegemiseks tuleks valida omale sobivaim kihlveokontor. Kindlasti peaks see olema usaldusväärne ja Eestis litsentsi omav ettevõte. Tavaliselt pakutakse uutele ennustajatele proovimiseks tasuta panustamise võimalust. Tutvu pakkumistega ning uuri, kas nende panuste tegemisel on ka agasid (läbimängimise kohustus, minimaalne koefitsient jms).

Tee alustuseks väikseid panuseid (minimaalne panus võib olla ka 0.10€), et aru saada, kuidas ennustuskeskkond töötab, milliseid nuppe vajutada (peale panuse tegemist tuleb see tavaliselt ka kinnitada), kus näeb oma ennustuste ajalugu jms. Ole valmis selleks, et su panus võib kaotada ning vali summa, mille kaotamisest sul kahju ei oleks.

Vali omale strateegia ja jää selle juurde

Ennustamisel võta eesmärgiks teha esialgu konservatiivseid otsuseid ning kasvatada vaikselt konto jääki. Esimesed panused võiks olla kindlasti üksikpanused vähem riskantsematele mängudele. See tähendab muu hulgas seda, et panuseid tuleks teha tuntud liigadele, kus meeskonnad näitavad stabiilsemaid tulemusi ning mille kohta on võimalik koguda ka usaldusväärset infot. Info kogumine ja analüüsimine on spordiennustuses sama oluline, kui börsil kauplemisel ettevõtete majandusnäitajate uurimine ning majandusuudiste jälgimine. Vastasel juhul on tegemist loteriiga…

Kas teadsid, et …

Ühele mängule pakutakse sadu erinevaid ennustusi. Näiteks jalgpallis saab panustada mängu võitjale, täpsele skoorile, poolaja tulemustele, väravalööjatele, punastele-kollastele kaartidele, nurgalöökidele, värava löömise ajale jne.

Panustamine golfile

Golfile panustamine ei ole kõige kergem, kui küsimuseks oleks: “Kes võidab turniiri”? Võib-olla oleks see kõne alla tulnud n.ö Tiger Woodsi ajastul, kui ta järjest võite noppis. Õnneks on aga ka teisi valikuid. Tasuks vaadata panustamist näiteks top-5 või top-20 kohale või miks mitte ka cut’i läbimisele. Andunud golfihuviline võib kõhutunnet usaldada, kuid siiski oleks mõistlik uurida, kas antud väljak ja tingimused mängijale sobivad. Kas väljak soosib pika draivi mehi (või naisi) või on olulisem lähimäng? Kas mängija saab hakkama tuulise links-väljakuga? Enne võistlust pakutakse tavaliselt ka H2H (head-to-head) valikuid, kus saab ennustada, kumb mängija parema tulemuse saab või hoopis seda, kes ühes või teises flight’is parima tulemuse teeb. Kui päris peensusteni minna, siis võib alati ennustada ka seda, mis tulemuse võitja viimasel rajal teeb.

Andunud golfihuviline võib kõhutunnet usaldada, kuid siiski oleks mõistlik uurida, kas antud väljak ja tingimused mängijale sobivad.

Vastutustundlik mängimine

Kuigi spordiennustus võib olla mõnele inimesele igapäevaseks tuluteenimise allikaks, siis tuleb arvestada, et tegemist on ikkagi meelelahutuse ja hasartmänguga ning sellesse tuleb suhtuda vastutustundlikult. Soovitame kõigil enne ennustama asumist seada omale mängukeskkonnas kindlad limiidid (nt maksimaalse summa määramine, mille piires mängida saab, sissemaksete piiramine või mõne mängukategooria külmutamine).

Kas teadsid, et …

Ennustamisel on abiks statistika ja meeskondade/sportlase taustauuring. Pea kõikide mängude juurest leiab statistika nupu, mille kaudu pääseb ligi meeskonna või sportlase viimase aja tulemustele.

Rohkem infot vastutustundliku mängimise kohta leiab näiteks Pafi kodulehelt: www.paf.com/play-it-safe

*Artikkel ilmus ajakirja Golf 4/2018 numbris.

Tegemist on sisuturundusartikliga. 

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga