TÄISPIKK INTERVJUU! Richard Teder! Eesti golfi tulevikulootus mängib iga päev 7 tundi golfi

0

Fotod: Kadri Palta

Eesti golfi imelapse seitsmes golfisuvi on kulgenud väga edukalt. Kui kahe aasta eest võitis Richard Teder Estonian Junior Openi U12 vanuseklassis, esikohad Läti ja Leedu juunioride MV-l ja möödunud aastal sekkus ta noorima osalejana tippkonkurentsi Eesti Meistrivõistlustel, siis sel hooajal sai tema nimele kirjutatud võidud Estonian Tour Openil, Pärnu Bay Golf Linksil peetud Ideal Baltic Openi löögimängus ja Latvian Junior Openil vanuseklassis U14. TEAM 2020 meeskonna noorim liige on tänavu langetanud handikapi 4-lt 3-le ja seadnud hooaja eesmärgiks saada händikäp 1 peale. Ees ootab Venice Open Itaalias, kuhu poisi sõnul „tuleb kokku terve maailm“. Golfist ja pühendumisest sellele aristokraatsele mängule räägime Richardi, tema ema ja treeneriga.

Millest kõik alguse sai, Richard?

Minu tädi võitis ühe tenniseturniiri ja sai auhinnaks green cardi kümnele. Ta kutsus meid kaasa, läksime ja kõigile meeldis.

Kas said kohe aru, et golf on selline mäng, mis võibki hakata sinu elu väga palju mõjutama?

Ei saanud, mulle lihtsalt öeldi, et nii võib juhtuda.

Millal sa tundsid, et seda mängu tõeliselt naudid?

Siis, kui ma läksin oma esimesele võistlusele ja võitsin seejärel umbes kümme võistlust järjest.

Mäletad seda esimest võidutunnet?

Ikka, ma väga ei uskunud seda.

Mängid golfi seitsmendat aastat. Sinu praegune hooaeg on olnud ülimalt edukas, milline selle hooaja võistlustest on olnud sinu lemmik?

Kindlasti Estonian Tour Open, sest sinna tuli palju inimesi, mängisin seal väga hästi, sain hea tulemuse ja õnneks võitsin ka.

Kas sul läheb tuju väga ära kui sa mõnda võistlust ei võida?

Ei lähe, ma tean, et tuleb veel võitusid.

Kes on golfimaailmas praegu sinu eeskuju?

Kindlasti Tiger Woods, sest ta on palju saavutanud. Tahaksin samaoodi jõuda.

Tahaksid samasuguseks mängijaks saada?

 Jah, see on üks eesmärk küll, tahaksin mängida nii hästi, kui vähegi saan. Proovin endast kogu aeg parima anda ja mitte kunagi alla anda.

Proovin endast kogu aeg parima anda ja mitte kunagi alla anda

Kes on sinu treener ja kes sinu suurim toetaja?

Minu treener on Enrico Villo ja mul on ka Hispaanias üks treener, kelle juures ma talvel käin. Ka Toomas Kull käib minuga palju mängimas. Ta on nagu minu mentor. Ma ise annan talle ka väikesed nippe. Ja kindlasti minu vanemad toetavad mind.

Milline oli sinu händikap selle hooaja alguses ja mille oled endale hooaja lõppeesmärgiks pannud?

Selle hooaja alguses oli see 4 ja nüüd on 3. Minu eesmärk on saada 1 peale.

Sa teed vist iga päev golfitrenni? Mitu tundi päevas väljakul veedad?

Jah, see on tõsi. Väljakul veedan umbes neli tundi, aga harjutan range’il kolm tundi päevas. Vanemate toetus on see, mis sind aitab. Kas sa soovid oma emale mõned tänusõnad öelda? Ja ikka. Ma tänan teda, sest ta käib minuga igal pool reisidel kaasas. Ta toetab mind alati, isegi siis, kui mul läheb halvasti, paneb ta mind uskuma, et kõik on alles ees ja võimalik.

Keda sa seal suurimaks konkurendiks pead?

Seal on palju mängijaid, kõik minuvanused. Näiteks on seal üks sakslane, kes mängib väga hästi ja talle on keeruline vastu saada.

Kas raske vastane motiveerib või hirmutab sind?

Ei hirmuta, see paneb mind ennast paremini mängima.

On sul vahel ka raske ennast iga päev trenni minema motiveerida?

Ei, ma proovin alati harjutada nii palju kui suudan ja loodan, et see kunagi annab midagi.

Kas sul on enne võistlusi välja kujunenud omad traditsioonid?

Kui ma lähen väljakule või range’ile, siis seal ma kellegagi juttu ei räägi, olen omas maailmas, hästi keskendunud.

Kust sa seda nippi õppisid?

Ma olen seda alati teinud ja see on mind aidanud. Ma lähen tavaliselt üks tund enne võistlust harjutama ja siis alles mängima.

Kui mõni sinuvanune noormees mõtleb, et tahaks ka golfi mängima hakata, kuidas sa teda julgustaksid?

Ma kutsuksin ta endaga mängima ja prooviks talle kuidagi golfipisku sisse saada. Mul ei ole õpetamise vastu midagi. Kui ma näen, mis valesti on, siis juhendan. Kui ma ei näe, siis ei ütle midagi.

Kui palju oled sõpru golfi mängima meelitanud või lihtsalt kellelegi nippe jaganud?

Sõbrad on lihtsalt küsinud, kuidas ma mängin ja palunud, et ma neid õpetaksin.

Terje Teder, Richardi ema: meie perest ei ole keegi selle alaga tegelenud

Millal te aru saite, et golfimäng on teie poja endasse neelanud?

Ma arvan, et juba algusest peale kui ta golfirajale läks. Talle meeldis, ajas end igal hommikul üles, et lähme-lähme-lähme, muidu jääme hiljaks. Juba päris algusest peale talle kuidagi “istus” see ala.

Enne olid tal väga head tulemused jalgpallis, kas golfivalik tuli emale üllatusena?

Seda kindlasti, sest meie perekonnast ei ole keegi selle alaga tegelenud. Ka Richard tegi varem kõike muud – mängis jalgpalli, korvpalli, piljardit, tennist ja lauatennist, aga miskipärast golfi klammerdus ta kohe.

Mis on olnud teie rolliks lisaks emaks olemisele tema teekonnal, tema kõrval olles?

Mul on toetav roll. Läbisin isegi abitreeneri õppe, et teda mingil määral aidata, aga ta kasvas sellest kiiresti üle. Emana püüan pakkuda eelkõige tuge, teda suunata, luua võimalused, leida sobivad võistlused ja siis korraldada logistika. Palju tuleb ringi sõita, sest ta peab mängima erinevatel väljakutel, et saada erinevaid kogemusi. Ükski väljak ei sarnane teisega.

Emana püüan pakkuda eelkõige tuge, teda suunata, luua võimalused

Te olete palju harjutanud ka väljaspool Eestit ja elanud aasta Lõuna-Hispaanias, et õppida ja treenida. On mõni väljak kohe eriti meelde jäänud, kasvõi looduse poolest?

No ikka. Ma arvan, et kõige paremad ja raskemad väljakud on Šotimaal. Seal on väga kiired ja suurte kalletega greened, kus peavad olema ikka väga head oskused, et hästi mängida. Hispaanias harjutasime Santa Maria ja Marbella Golf&Country Club väljakul. Eesti väljakud on ka kõik mõnusad, EGCC-s talle väga meeldib ja Niitväljal, kus me alustasime, oleme ka päris palju mänginud.

Mida ütleb ema süda, kui Richard parasjagu võistleb?

Ma eriti ei muretse, sest tean, et ta saab hakkama. Kogemusi on juba piisavalt palju, et teada – golfimängu ajal võib juhtuda nii mõndagi. Tuleb nendest situatsioonidest ise välja tulla, ise otsustada. Õnneks on talle antud oskus üsna kiiresti end tagasi mängu tuua, teades, et sul on mängu jooksul 72 lööki ja mis kepiga, tuult ja vihma trotsides neid lüüa, sellest sõltub tulemus.

Kas see hea otsustamiskiirus on emapiimaga kaasa tulnud?

Ma arvan, et see on inimloomuses, analüütiline mõtlemine on tal hea.

Mis on teie enda salajane unistus, et kuhu Richard ühel päeval golfis jõuab?

Tal endal on muidugi suured plaanid, mina nii kaugele ette veel ei mõtle, aga ehk USA ülikooli ta ikkagi saab. Golf on niivõrd raske ala ja sõltub väga paljudest asjadest, konkurents on metsik.

Kui palju te ise otsustamises kaasa lööte, mis võistlustele poiss läheb ja millistele mitte?

Eks me ikka koos arutame, kõik sõltub ju ka finantsidest. Me teeme aastaplaani ära ja siis vaatame, et võistlused ei kattuks. Teinekord on see keeruline, sest aasta alguses ei ole veel kõik võistlused teada. Suvi on see kõige põhilisem võistlusperiood.

Enrico Villo, Richardi treener: nii palju trenni ei tee temaealistest mitte keegi!

Richard on väga võistluslik, tahab võita kogu aeg. Ta teeb palju trenni ja viibib pidevalt golfiväljakul. Kahjuks näeb sellist pühendumist noorte seas järjest vähem. Aastaid käib ta hommikust õhtuni golfiväljakul, tuleb hommikul ja läheb õhtul, nagu seda on kõik tänapäeva staarid teinud. Tuleb jälgida, kuidas kasvamisega läheb ja kas see golfihuvi säilib. Ise loodan, et ikka säilib.

Perekonnal on golfis väga suur roll, sul peab olema pere täistugi ja eks vanemad peavad nii mõnestki asjast loobuma. Sõltub muidugi ka pere võimalustest, aga üldiselt on vanemate tugi igal spordialal alguses väga oluline. Richardil on see olemas ja see on positiivne. Ema on nõus teda viima-tooma ja vajadusel treeninguteks ka teise riiki kolima.

Temavanuseid võistlejaid Eestis ei ole. Nii palju trenni ei tee temaealistest mitte keegi. Andekus on tänapäeval küll oluline asi, aga andekust peab väga palju toetama ka töö. Tuleb jätkata seda, mis ette võetud – treenida, treenida ning mängida ja mängida, läbi selle tulevad tulemused.

Elviira Eessaar

*Artikkel ilmus ajakirja Golf 3/2018 numbris.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga