Psühholoogianurk: Padraig Harrington

0

Foto: Shutterstock

Kolmekordne suurturniiride võitja Padraig Harrington usub, et spordipsühholoogiata oleks ta viletsam mängija.

Harrington räägib Golf Worldile, kuida ta 18-aastasena kaotas Iirimaa noorte meistrivõistlustel. Juhtis kahe löögiga kolm rada enne lõppu, aga puterdas ära ja läks Iirimaa tipp-psühholoogi juurde, kes selgitas talle, et ta hakkas võitu uskuma ja kaotas fookuse. Sama tunne tekkis tal 2007. aasta British Openil, kus ta juhtis kohamängus kahe löögiga pärast kolme rada, aga nüüd ütles Harrington endale, et võit pole veel käes ja võitles lõpuni.

Kui Harrington treenib, mõtleb ta küsimustele stiilis „Mida golf mu jaoks tähendab?“. Vaatab, et elu oleks tasakaalus ja üle ei treeniks. Vaeb iga lööki enne ja pärast. Harrington teab mängijaid, kes rikuvad mänge sellega, et lähevad hotelli ja tusatsevad pärast ebaõnnestunud päeva. Teab mängijaid, eriti amatööre, kes harjutavad talv läbi ja lähevad siis õhtul enne võistlust napsitama. „Kaitsemehhanism,“ vangutab ta pead.

Ta kurdab, et Touri harjutusväljakud on erakordselt igavad. Ta 20 minutit harjutab, aga siis hakkab fookus kaduma ja ta hakkab harjutama valet asja. Vanasti korjasid ise palle pärast ja see andis aega mõelda, aga nüüd tuuakse uus korvitäis.

Harrington mõõtis Suunto kellaga löögiaegu ja selgus, et harjutusväljakul kestis tema löök 1,2 sekundit, võistlusel aga 0,89 sekundit. „See on see, kui hakkad mõtlema,“ ütleb ta.

Üks asi, mida Harrington pidevalt näeb, on mängija 18. rajal, löögiks 5-meetrine putt, millest sõltub kohamängule saamine. Mängija teab, et kommentaatorid hakkaks kohe hurjutama ja lööb seetõttu pigem tugevasti. Ei tohi meediale mõelda, sõnab Harrington. Ei tohi ka liiga lühikeselt lüüa. Tuleb lüüa pall auku.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga