Parima teleri valimine golfi vaatamiseks – OLED vs LCD

0

Hea teler toob terava pildina huvitavad golfivõistlused otse koju kätte. Detailne pilt ja selge heli tekitavad peaaegu kohal olemisega võrdse tunde. Internetist detailset 4K otsepilti telerisse saates jääb mulje ekraanilt teravamgi, kui tegelikus elus.

Kuid missugust uut telerit valida, kui vana ei täida enam oma rolli? Vaatame siinkohal kahe levinud tehnoloogia, LCD ja OLED alusel valmistatud telereid, nende plusse ja miinuseid.

LCD ja OLED telereid on küllaltki raske võrrelda, sest LCD telereid on igasuguses hinnaklassis ja võimalustega. OLED on samas uus ja alles leviv tehnoloogia.

Mõttetöö lihtsustamiseks võrdleme OLED telereid pigem kallima otsa LCD teleritega, mis kasutavad võimalikult kaasaaegseid tehnoloogiaid hea kontrasti ja tõetruude värvide saavutamiseks. Valikuvõimalused resolutsiooni osas on mõlemat tüüpi teleritel sama head, kuid kõiges muus on need tehnoloogiad siiski erinevad.

OLED ja LCD telerite suurim erinevus 

OLED ehk orgaaniline LED koosneb pikslitest, mida saab igaüht eraldi põlema lülitada. Enamlevinud LCD ekraanid individuaalselt piksleid sisse ja välja lülitada ei saa. Need vajavad LED taustavalgust.

Taustavalguse puudumine ongi peamine OLED teleri erinevus ja ka eelis tavalise LCD teleri ees. Veel nüansse lisaks siinsetele on välja toodud ka Kaup24.ee blogis telerite võrdluse artiklis.

OLED võidab kontrastis 

LCD teleri peamiseks negatiivseks küljeks on vähene kontrast. Must värv ei ole tegelikult must vaid see on pigem tumehall, sest taustavalgus kumab tumedatest aladest läbi. OLED teleri pikslid lülituvad täielikult välja ja seetõttu on musta värvi alad ekraanil tõeliselt mustad.

Pilt on tõetruum ja sama pikslite arvu puhul ka meeldivalt teravam.

LCD ekraanid pakuvad erksamaid toone 

See-eest on LCD telerid üldjuhul erksamad kui OLED telerid. LCD telereid on päevasel ajal parem vaadata, sest pilt erksamal ekraanil paistab ka sellele paistva päikese käes hästi välja. OLED on parem pimedas toas kinoelamuse saamiseks, sest pikslid ei ole nii erksad.

Siinkohal räägime siiski kõrgema otsa teleritest, mis tähendab, et ka päikesevalguse käes on tegelikult pilt iga tehnoloogiaga väga heal tasemel. Teatud oludes jääb LCD-le toonide erksuse osas eelis.

Vaatenurk 

Veel üks positiivne külg OLED teleritel on see, et pilt näeb iga nurga alt samasugune välja. Võibolla oled näinud, kuidas LCD ekraani külje pealt vaadates on värvid teistsugused ja mõnikord ilmuvad isegi suured tumedad varjud ekraani peale.

OLED teleritega seda probleemi ei ole.

Mõned LCD telerid üritavad seda muret kumera ekraaniga vähendada, kuid tegelikkuses see probleemi ei lahenda. Sinust kaugemal asuv ekraani pool näeb küll parem välja, aga lähemal asuv ekraani pool on see-eest oma kumeruse tõttu mõnevõrra halvemini nähtav.

Teleri välimus 

Lisaks kvaliteetsele pildile näevad OLED telerid ka ilusamad välja, sest neid saab imeõhukeseks teha. LCD telerid vajavad korpuses rohkem ruumi ja kuna tänapäeva tehnikamood on kaldu võimalikult õhukese ja kerge poole, siis ka kõige õhemad LCD telerid ei suuda võistelda OLED telerite mõõtudega.

Kui OLED nii hea on, siis miks seda igal pool ei ole?!

Põhjus on selles, et OLED tehnoloogia on praegusel hetkel palju kallim kui LCD telerid. Päris alguses olid OLED telerid keskmise ostja jaoks liialt kallid – mitukümmend tuhat eurot ühe teleri eest. Tänaseks on hind langenud paari tuhandeni ja tulevikuks ennustatakse veel rohkem langust.

Miks OLED nii kallis on? 

Peamiseks kõrge hinna põhjuseks on hetkel OLED-i uudsus ja veel vähene levik. Nagu iga tehnoloogiaga, muutub see aja jooksul järjest odavamaks ja kättesaadavamaks. LCD televiisoreid leidub praeguseks igas hinnaklassis, kuid lähimal ajal ei ole oodata ühtegi sama odavat OLED telerit.

Quantum Dot LCD

Seni kuni OLED kallis püsib, ei kao LCD kuskile ja telerite tootjad üritavad jätkuvalt LCD tehnoloogiaid edasi arendada. Uusim läbimurre on quantum dot (kvanttäpp) tehnoloogia, mis on võimeline lahendama paljusid tuntud LCD probleeme nagu madal kontrast ja halb kvaliteet suurema nurga alt vaadeldes.

Kvanttäppkuvar koosneb 2-3 nanomeetri läbimõõduga kristallidest. Sellised kuvarid ei vaja üldist taustavalgust, vaid igal pikslil on oma taustavalgustus. Quantum dot annab ka LCD ekraanile särava ja selge pildi.

Kokkuvõttes suudavad nii OLED kui LCD ekraanid kuvada imeilusat pilti. Tõsi, kui sa oled ükskord OLED ekraaniga ära harjunud, siis on väga raske tagasi minna LCD ekraani kasutamisele, kuid paljudel meist ei ole huvi ega vajadust valida koju teleritest turu kõige kallim ja kvaliteetsem teler. Aga kui sina imetledki kõige kallimaid LCD mudeleid, siis meie soovitame kaaluda hoopis OLED telerit.

OLED telerite hinnad langevad iga aastaga.

Tõenäoliselt paari aasta pärast on need telerid ka igale keskmisele ostjale kättesaadava hinnaga.

Suure valiku hea hinnaga telereid leiad Kaup24 e-poest.

Tegemist on reklaamartikliga. 

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga