Mark Suursalu mängis esimese eestlasena Euroopa Tuuri kvalifikatsiooni

0

MarkSuursalu20.-23. septembrini toimus Saksamaal golfiklubis Fleesensee Golf and Country Club meeste Euroopa Tuuri (ET) kvalifikatsioonivõistluste esimene ring. Esimese eestlasena pani end proovile ka Eesti PGA’d esindav 2011. aasta jaanuarist professionaalina mängiv Mark Suursalu.

Igal aastal mängib kvalifikatsiooni umbes tuhat meest ning järgmise hooaja mänguõiguse ehk kaardi kindlustavad endale 30 paremat. Saksamaal peetud võistlustelt pääses 98 mängija hulgast järgmisse ringi 22 mängijat. Edasipääsejad selgitatakse peale 72 rada ning peale kolme päeva on cut.

Mark valis väljaku kaheksa variandi seast, uurides eelnevalt, milliseid väljakuid Nordea ning Ecco tuuri mängivad varem kvalifikatsioonivõistlustel osalenud profid eelistasid ja miks. Kvalifikatsioonivõistlused toimuvad nii Briti saartel kui ka Mandri-Euroopas. Fleesensee Golf & CC kasuks rääkis ennekõike sobiv layout.

MarkSuursalu2Tegemist on European Tour’i väljakute ketti kuuluva kompleksiga, kus par-72 6301 m pikkune Scandinavian Course on varem korduvalt võõrustanud ET kvalifikatsioonivõistlusi.

Saksamaale saabusime neli päeva enne esimest ringi. Esimese päeva pärastlõunal tegi Mark kerge treeningu, kus käidi üle järgmised mänguelemendid: puttamine, chippamine, bunkrilöök, lähestumised ja rangel löömine. Kõige olulisem on griinidega harjumine, sest hea tulemus sõltub just puttamisest. Esmamulje oli Markil väga positiivne ning järgmisel päeval rada läbi kõndides sai ta üha enam kinnitust, et väljak sobib tema mängustiiliga.

Mõlemad ametlikud treeningringid mängis Mark kindlalt ja sai hea ülevaate radadest, kus tasub riskida ning millised rajad eeldavad konservatiivsemat mänguplaani. Par-5 olid kõik kahega peale löödavad.

Närvesöövad päevad

MariJaMarkSuursalu

Mari ja Mark Suursalu

Esimese võistluspäeva hommikul oli õhus pinget, kuid õnneks mängupartnerid olid Nordea tuurilt tuttavad: rootslane Mathias Johansson ja taanlane Simon Gundorph. Esimesed rajad mängis Mark ebakindlalt, kuid kolmanda raja birdie andis enesekindlust ja esimese päeva lõpetas tulemus +1.

Teist päeva alustas Mark samuti natuke ebakindlalt, kuid jällegi kolmandal rajal tehtud birdie tõi mängu tagasi ning mida rajad edasi, seda paremaks mäng läks. Ka teise ringi tulemus oli +1 (73 lööki). Esimesed kaks ringi lubasid tegelikult ka alla par’i tulemust, kuid par-5-te mängimine ebaõnnestus.

Kolmanda ringi hommik oli emotsionaalselt rahulikum ja kannatlikum võrreldes kahe esimesega, kuid puttamise tunnetus oli sel päeval koju jäänud. Mark jättis endale pidevalt 1,5–2-meetriseid par’i putt’e, mis olid äärmiselt närvesöövad, kuna need peab sisse lööma. Griinide mittetunnetamisega kees lõpuks ka mehe pea üle ning 13. ja 15. rajal tehtud kolme-put’i bogey’dest ei suutnud ta lõpuni üle olla. Suutmata rahuneda, eksis Mark 16. ja 17. raja avalöökidega ning lahkus mõlemalt griinilt bogey’dega. Viimasel rajal tõusis tugev tuul ja hakkas sadama jäist vihma. Mark lõi avalöögi vasakule põlvini heavy-rough’i, kust jätkamiseks võttis mitte-mängitava, läks lipu suunas tagasi ja droppas palli kruusateele. Sealt lõi topper’i samasse heavy-rough’i, mis valvas mõlemal pool kitsast teerada nagu sein. Mark võttis veelkord mittemängitava ning droppas uuesti teele. Viies löök leidis fairway, kuid sealt järgmise kandis tugev tuul bunkrisse. Viimasel rajal tegi Mark 9 lööki ja lõpptulemus 80, mis nullis edasipääsu neljandale võistluspäevale.

Emotsioonid võtsid võimu

Pärast mängu tunnistas Mark, et ei saanud emotsioone kontrolli alla: „Viimased kolm rada oleks nagu keegi teine mänginud. Tean, et olin rumal, sest ei suutnud oma mänguplaanist kinni pidada ja kannatlik olla. Kripeldasid nii putid, mis ei kukkunud kui ka kõikidel päevadel pettumuse valmistanud par-5-d. Mängu sees olles kaob vahel kaine mõistus ja pean tulevikus seda poolt kindlasti arendama. Oli väga õpetlik ja hea kogemus ning järgmisel aastal on kindel eesmärk edasi pääseda.”

ET kvalifikatsiooni mängimise kogemus oli väga vajalik, et tõelise pinge all mängides oma oskused tulevikus 100% ja rohkemgi realiseerida.

Tekst ja fotod: Mari Suursalu

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga