Justin Rose: Ryder Cupi sõprussidemed on igaveseks

0

Foto: Shutterstock

Keegi ei ütle sulle, et sa oled Ryder Cupi meeskonda saanud, räägib Justin Rose Golf Worldis. Ei saada telegrammi ega ametlikku kutset. Kui on palju punkte, tead muidugi ise oma seisu, kui aga oled piiripeal, dokumenteerib tegemisi meedia. Rose saabus enne 2008. aasta karikavõistlust ühelt võistluselt ja talle tulid lennujaama šampusega vastu ema ja caddie. Siis ta teadis, et on Cupile pääsenud.

Mängijad hakkavad Cupi lähenedes harjutama mängijatega, kellega pole sel aastal palju mänginud. Rose tahtis tänavu harjutada Jon Rahmiga. Rose ei arva, et mängija peaks kaptenile ütlema „ma tahan olla paaris selle ja sellega“, aga võiks vihjata, kellega oleks meeldivam.

Esmakordselt kohtutakse meeskonnana esmaspäeva õhtul. Teisipäeva hommikul tehakse ametlikud tiimifotod ja neljapäeva õhtuni tegeletakse meediaga. Rose üritab nautida avatseremooniat. Pidulik õhtusöök võib olla meeldiv, kui satud toredate inimeste kõrvale. Ameeriklased pannakse seal segamini eurooplastega.

Sõbrunemine ei tohiks olla pealesurutud, arvab Rose. „Me oleme golfimängijad ja võidame palli lüües, mitte üksteisele viisi visates,“ ütleb ta. Hea sõbrunemisvõimalus on lauatennis. Vahel löövad ka naised kaasa ja jutt voolab sujuvamalt. Söögilauda keegi kammitud juustega ei tule. Ollakse nagu kodus.

Harjutusajad määrab kapten. Aastate jooksul on diskuteeritud, kas harjutama peaks kaks päeva 18 rada ja viimasel üheksa või kõik kolm päeva üheksa. Eesmärk on väljakut võimalikult hästi tundma õppida, aga katsetada ka paarilisi. Rose tunnetab survet reede hommikul võistkonda saada. See, kes viletsalt mängib, avapäeval kindlasti ei võistle. Vahel mängivad uustulnukad paremini kui vanad olijad, aga kõik on ikkagi maailmaklassi mängijad.

Võistluspäevad algavad väga vara. Kell 4.30. Arvatakse, et kui sa ei mängi, mine toeta vähemalt semusid, aga Rose peab tähtsamaks oma mänguga tegelemist. Pärastlõunased mängijad sõltuvad hommikustest tulemustest. Oli plaan, et mängid pärastlõunal, aga see võib aknast välja lennata. Paul McGinley hoidis plaanist kinni.

Kõik räägivad pärast matšidest, annavad tagasisidet. Kapten Jose Maria Olazabal hurjutas 2012. aastal mängijaid, kui need olid liiga suurde kaotusseisu jäänud. Ta arvas, et nad vajavad väikest ergutust. Euroopa võitis.

Kui võistlus lõpeb kaotusega, ei taha keegi mõnda aega riietusruumist väljuda. Kui aga võidetakse, pidutsetakse enne pressikonverentsi vähemalt tund. See pole mängija jaoks kerge koht. Järgmisel päeval mingit väga suurt hüvastijättu pole. Kõik lähevad lihtsalt oma teed. Need sõprussidemed jäävad aga igaveseks.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga