Jõelähtme golfiväljak tahab ilusa mängu igaüheni tuua

0
Foto: EGCC

Foto: EGCC

Kui küsida Eestis golfimängus kõvaks käeks peetavalt inimeselt, kus ja kuidas ta selle huvitava alaga tegelema hakkas, siis paljudel juhtudel võib tõenäoliselt kuulda, et esimene löök tehti Jõelähtmel. Aastaid golfi arendamisega tegelenud Estonian Golf & Country Clubi (EGCC) tegemistest räägib klubi juhataja Hanno Kross.

Kuidas on EGCC jõudnud sellisesse jõudsasti arenevasse hetkeseisu? Kas golfi maaletoomine ja tutvustamine oli vaevaline protsess?

Oleme teinud kogu aeg oma asja ja algusest saati hästi palju olnud seotud maailma tipp-know-how’ga läbi European Touri. Alustasime nendega koostööd 2005. aastal ning paljud otsused, mille oleme teinud, on tänu European Touri julgustusele mitte mõelda vaid kohalikult. Oleme tegelikult konkurentsis väljakutega üle Euroopa ja maailma, kui püüame Eestisse tuua rahvusvahelisi tiitlivõistlusi või miks mitte ka golfimängijaid kaugetest riikidest. Ka meie uue etapi planeerimise juures, mis saab valmis 2019. aastal, on European Touri abi olnud märkimisväärne. Nii maailma läbi aegade parima naisgolfimängija Annika Sörenstami kui European Golf Designiga lepingu allakirjutamine on eelkõige vaatamine kogu Põhja-Euroopa regiooni ning positsioneerimine turule, kus täna midagi sellist pakkuda ei ole. Rõõm on näha, et paljud eestlased on uskunud meisse ja klubiliikmete arv järjest kasvab – eelmise aasta lõpus oli meil juba 701 klubiliiget. Ilma kohalike mängijate kasvuta ei oleks meil võimalust pikaajaliselt golfi Eestis edukalt arendada.

Foto: EGCC

Foto: EGCC

Golfi on peetud elitaarseks mänguks ehk siis rikaste ja ilusate pärusmaaks. Kuivõrd on selline uskumus takistanud mängu arengut Eestis ja kas inimesteni jõuab juba arusaam, et golfiväljakule pole vaja minna rahakott seljas?

See pole nii mitte ainult Eestis, vaid kogu maailmas. Eks golf maksab meil enam-vähem sama palju kui 10-15 aastat tagasi, kuigi raha väärtus on olulisel määral muutunud. Loomulikult, kui esmased vajadused on rahuldamata, siis golf ei ole esimene mõte, mis pähe tuleb, aga täna on enamikel eestimaalastel, võrreldes maailma teiste riikide sissetulekutega, majanduslikult hea olla ning see annab golfi arengule tugeva vundamendi. Meil maksab aastane piiramatu mänguõigus 450-1000 eurot, mis on võrreldav Tallinna kesklinna aeroobika või jõusaaliga. Golf on põhjamaades rahvasport ja see saab olema nii ka Eestis, lihtsalt ajalugu on meil lühem ning golfis suurt hüpet korraga teha ei ole võimalik, kõik võtab oma loomuliku aja.

Kas EGCC tõmbab ligi välismängijaid ja kuidas levib golfihuvi kodumaal? Kes viib Eestis golfi edasi – on see kildkond entusiaste või juba golfihuviliste kogukond?

Estonia-Sea-3rdKõik väljakud viivad golfi edasi. On olnud tohutult suur risk ja samas silmipimestav usk, et võtta Eestis 20 või 10 aastat tagasi julgus golfiväljak ehitada. Eesti Golfi Liit on viimastel aastatel kõvasti arenenud, eelmisel aastal näiteks turundati mänguvõimalusi koos väljakuomanike ühendusega nii Pärnu Juhtimiskonverentsil kui ka Teeviidal. Eesti PGA on teinud golfituvustust kaubanduskeskustes, arenenud on golfikoolid ja laste ning juunioride tegevus – kogukond, kes golfi arendab, on järjest laienev. Uued golfimängijad saavad ise fännideks ning toovad oma pereliikmeid, kliente ja kolleege ettevõttest mängima. Eesti golfimängijate hulk on viimastel aastatel kasvanud 10-15% aastas, mis on maailmas üks suuremaid kasve.

EGCC Eesti golfimaastikul – kui suurt osa siinsest golfikeskkonnast on koondunud nende nelja tähe taha? Millised on eelised võrreldes teistega?

Kõik golfiväljakud on Eestis väga erinevad ning kõikjale jätkub ka pikemas perspektiivis mängijaid. Kui võtta käibe või klubiliikmete arvu järgi, siis Jõelähtme golfil on täna suurim turuosa loomulikult, aga see üksi ei ole oluline. Meie jaoks on kõige tähtsam, et meie aktsionär/klubiliige oleks iga kord õnnelikum, kui väljakult lahkub ja tagame selle nii hästi kui oskame. Küsime pidevalt nõu ka väljast ja väljakutelt, kus golfi on mängitud aastasadu. Meil on veel palju õppida ja palju seisab ka vahendite taga, et kõike pakkuda, aga teeme nii mõndagi efektiivsemalt ja paremini kui väljakujunenud golfiturgudel. EGCC on valitud kolmel korral järjest ajakirja Golf World poolt Euroopa TOP100 väljaku hulka, oleme korraldanud World Cup Qualifieri ja Euroopa meistrivõistlusi – kõik see ei tule niisama ja on tegelikult mitte ainult meile, vaid kogu Eesti golfile hästi suur tunnustus golfimaailma poolt.

Kindlasti on EGCC ridades üsnagi auväärseid golfinimesid. Kes need on ja mida nad on ära teinud golfi heaks, kui pole saladus?

Ühte või kahte isikut välja tuua ei oleks kena, kuna nii paljud jääksid veel nimetamata. Meil on väljaku hooldusmeeskonnas neid, kes on üle 10 aasta töötanud ja 10-aastaseks saame ametlikult alles selle aasta maikuus. On palju neid, kes on andnud pere kõrvalt ja vabast ajast väga palju Jõelähtme golfi arenguks. Töötunde, mida on panustatud, on tohutult. Tegelikult ei ole keegi kunagi nii palju palunud inimestelt, kõik oleme teinud seda armastusest spordiala ja töö vastu ning soovist pakkuda oma klientidele parimat võimalikku teenust ja teenindust.

Tahan tänada kõiki, kes on meisse siiani uskunud ning edu soovinud!

Millisena näete vaimusilmas Jõelähtme golfi aastal 2025?

See pilt on täiesti selge – kaks täismõõtmetes väljakut, millest Sea Course on aktsionäride ja klubiliikmete kasutuses ning selleks ajaks 5 aastat avatud Annika Course on maailmas tuntud. Viietärnihotell ja spaa on leidnud oma koha nii eestlaste aktiivse puhkuse veetmiseks, kui neile peredele ja sõpruskondadele välismaalt, kes tahavad golfi mängida. Meie klubiliikmed ei võta mängu liiga tõsiselt, vaid naudivad olenemata tulemusest nii mängu kui üksteise seltskonda ja oluline osa on koosolemisel nii sõpradega kui perekondadega. Golf on ühendav lüli. Meie golfiklubi aktsia on äärmiselt nõutud elustiiliaktsia, inimesed investeerivad oma tervisesse ning need, kes tahaksid paati hüpata, mõtlevad, et oleks võinud ikka 10 aastat tagasi hüpata!

Kas Eesti golfi edasiviimine nõuab suuri investeeringuid? Mis võiks olla see eriline ja uus golfis, mida tahaksite kindlasti tulevikus Eestis näha?

Suuri investeeringuid golf Eestis ei nõua. Ma arvan, et Eestis toimub järgmised 20-30 aastat just vastupidi – mitte uue ja huvitava pakkumine, vaid traditsioonidele ja väärtustele tuginemine, mis toob golfi juurde uusi mängijaid. Me kõik oleme oma vidinate ja telefonide küljes ja ühest küljest pidevalt suhtleme, aga aega üksteise jaoks jääb järjest vähemaks – me ei näe enam nii palju, ei rõõmusta üksteise üle, kuna tundub, et elu on muutunud nii kiireks. Muide, lugesin 1932. aastal kirjutatud raamatut, mis algas lausega, et: „Tänapäevases ülikiires maailmas…“ Golf on võimalus inimestel nädalas korra või kaks selle ratta pealt maha hüpata, telefon autosse jätta ja nautida sõpradega ühiselt aktiivselt aega. Ei ole palju alasid maailmas, mis pakuvad nii erinevate võimetega ja vanuses inimestele ühist tegevust. Vanaemad või -isad võivad mängida lastelastega või algajad elukutselistega. Ma usun sellesse, et golfi olulisus ühiskonnas aina suureneb, kuna järjest enam on inimesi, kes tahavad nautida loodust ja aktiivset eluviisi. Golf on üks võimalikke alternatiive.

Mida ütleksite inimesele, kes kõhkleb, kas hakata golfi mängima või mitte?

Kui arvad, et on liiga ajamahukas, võta ühendust ja me tõestame, et golfi võib mängida ka poolteist tundi, 9 rada, hommikuti enne tööd. Ei pea iga kord 5 tundi väljakul olema. Kui arvad, et on kallis, võta ühendust ja me näitame, et ei ole! On täiesti tavaline kulu, mis on võrreldav mistahes teise spordialaga. Kui arvad, et on keeruline, siis on sul õigus, see ongi tehniliselt maailma kõige keerukam ala, aga see on ka väljakutse – inimene areneb hästi kiiresti ning golf tuletab meelde, et areneda saab ka 60-70selt. Ma ei ole näinud ühtegi inimest, kes alustab golfiga ja ta elu pole muutunud huvitavaks – sotsiaalses mõttes tekib tohutu baas, tervisele mõjub väga hästi, kuna liigutakse aastas kuni 1000 kilomeetrit kõndides aeroobselt ning annab võimaluse tihendada juba olemasolevaid sidemeid nii sõprade kui pereliikmetega.

Tekst: Jüri Kukk

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga