Griinide lihtsad saladused

0

Griinide lihtsad saladusedIlusa muru saladus on lihtne – niita, niita, niita… ja nii sada aastat järjest, kui inglasi uskuda. Tegelikult on pilkupüüdva murulapi, iseäranis griinide saladus pisut keerulisem, muu hulgas nõuab see ilu ja rohelus ränka tööd, palju raha ning sobilikke ja võimsaid hooldusmasinaid. Lööme lahti Jõelähtme golfiklubi kuuri uksed ja seal seisab mitte üks-kaks niidukit, vaid korralik masinapark.

Kokku on tehnikat – niidukeid, külvikuid, väetiselaotur, rehad, labidad jm – golfikeskusel umbes poole miljoni euro eest. Saabumas on uued aeraatorid ehk õhutajad, millest Jõelähtme head greenkeeper Herki Laanemets kõige suuremat puudust tunneb.

Laanemets on Jõelähtme väljakut hooldanud kaheksa aastat. Tõsi küll, 2003. aastal tööle asudes olid väljakul rohkem mulla- ja liivahunnikud, mis ootasid golfiväljakuks kujundamist. Kõige rohkem aega võtabki griinide hooldus. Ilupuid ja -põõsaid eriti ei ole, mõned lilleklumbid klubihoone juures ja väljaku servades. „Soovime hoida looduslikku kooslust ja omapära,” selgitas Laanemets. Ikka hommikul vara, enne mängijate saabumist griine niitma – ja nii iga jumala päev. Hooaja algusest lõpuni välja.

Tekst ja fotod: ajakiri Golf

griininiiduk

Mõnikord niidetakse griine koguni käsitsi. Ikka selleks, et griinid viimase peal vinged välja näeks.

bunkrisiluja

See kolmerattaline masin on bunkrisiluja.
Liivatakistusi tuleb siluda 2–3 korda nädalas.

Mururull

Sellel masinal on niidukite asemel mururull, mis kergelt vibreerib, ja teisel pool seade, mis muru külvab. Laanemetsa sõnul külvati Jõelähtmel sel kevadel muru kaks korda, sest karm talv kahjustas muru kõvasti.

griininiiduk2

John Deeri griininiiduk 2500B, võimsus 19,6 hobujõudu. Niidukõrgus 2–19 mm. Greenkeeper’i sõnul hinnatakse John Deeri muruhooldusmasinat omataoliste seas üheks paremaks ja Jõelähtmel on alates 2009. aastast Jacobseni masinate kõrvele ka John Deeri tooteid soetama hakatud. Greenkeeper’il kulub sellise masinaga kõikide griinide niitmiseks 3–4 tundi. Griine niidetakse iga päev varahommikul. Võistluspäeval algab niitmine isegi kella viie paiku. Muru kogutakse kokku ja visatakse metsa alla lennutades hästi laiali.

Aeraator

Aeraator ehk muruõhutaja.
Tööasendis käivad masinal rattad alt ja masin sõidab ise edasi veotrumli peal, kopeerides maapinda.

Traktor

Golfikeskusel on oma traktor, ees on kopp ja taga rull. Mullatööde tegemiseks. ATV – mugav asjade vedamiseks.

Veok tünni ja printsiga

Veok tünni ja pritsiga. Tünn on väetise või taimekaitsevahendite tarbeks. Golfiväljaku umbrohi on ristik ja teised laialehelised taimed. Ristikust lahtisaamine on pikk protsess – kuni kuus aastat.

Jacobseni fairway niiduk

Jacobseni fairway niiduk, millel on 38-hobujõuline mootor ja viis trumlit, mis niidavad 294 cm laiuselt. Ühe sellisega kuluks radade niitmiseks paar päeva, aga õnneks on neid kaks ja nii saab päevaga hakkama. Radu niidetaks kas kahe päeva tagant või kaks korda nädalas – oleneb sellest, kui kiire on murukasv.

Jacobseni rough’iniiduk

Vanem Jacobseni rough’iniiduk, ostetud juba 2005. aastal. Kui tavaliselt vahetatakse golfiväljaku niidukeid iga viie aasta tagant, siis Eesti väljakutel sellised võimalused puuduvad või ei ole tarvis nii sageli masinaparki uuendada. Meil on harjutud masinaid parandama ja iga väiksema vea pärast uut soetama ei kiirustata.

roughi niiduk

John Deeri rough’i-niiduk, mida veab edasi 48,5-hobujõuline turbodiiselmootor.
Viis rootorit niidavad 228 cm laiuselt. Et kogu golfikeskuse rough sellega üle käia, on kolme päeva töö. Rough’i niidetakse kord nädalas

autopuhvet

Ainult Estonian Golf & Country Clubi väljakul vurab ringi autopuhvet. Mängijaid tervitab alati heatujuline Risto.

Trummelterad

Niiduki küljes on trummelterad, mis annavad siledama tulemuse kui rootor. Ees olevad groomerrullid tõstavad muru üles, et see saaks eriti hea väljanägemise.

rest

Restiga tasandatakse liivatatud pinnast ja purustatakse õhutusest tekkivaid väikseid torujaid mättakesi.

veok külvikuga

Veok, mille on taha pandud külvik. Muruseeme ootab külvamist.

väetiselaotur

Väetiselaotur

rehad ja labidad

Rehad ja labidad

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga