Golfar edestas esmakordselt golfitriatlonil rattureid

0
AivarKöök

Aivar Köök

Golfitriatlon – mis see veel on? Eestis loodud ja maailmas pretsedenditu võistlus, mis ühendab golfi ja rattasõitu. Ning tänavu juhtus Niitväljal veel midagi pretsedenditut: triatloni 12-aastases ajaloos esimest korda saatis edu golfimängijaid, võitjaks tuli Aivar Köök.

Aare Heinla tuli ainulaadse võistluse ideele 1998. aasta suvel. „Vaatasime, et sügisel vajub maja tühjaks. Mõtlesime, et kutsume head sõbrad hooaja lõpuks kohale ja teeme ühe võistluse, mis ühendaks kaks asja ega annaks konkreetset eelist ühele või teisele poolele,” rääkis Heinla.

Võistlus peeti kaheaastase pausi järel

Golfitriatlonis ei asenda golf üht, vaid koguni kaht tavapärast triatloniala. Golfipalli lüüakse kaugusele (avalöök) ja täpsusele (puttamine), tulemused arvestatakse sekunditeks ümber ning starditakse Gunderseni meetodil rattarajale, mis kulgeb Niitvälja golfiväljaku kruusateedel.

Tõsi, 2008. aastal on golfitriatlon peetud ka Otepääl. Osavõtjate rekordarv on seni 69, tänavu tuli kohale 45 mitmekülgset meest ja naist. „Osavõtjate rekordit me ei saavutanud, sest vahepeal tekkis võistluses kaheaastane auk. Otepääl põles golfikeskus maha ning meie firma polnud enam Niitväljaga seotud. Kuid võistluse teenekad osavõtjad nagu Marko Kristal, Anti Arak ja teised avaldasid ise initsiatiivi. Veensid mind: jätka seda head traditsiooni!” ütles Heinla.

Täpsustuseks: firma, mida Heinla esindab ja mis võistlusi korraldab, on Hole in One Peoteenindus, mis loodi spordiürituste catering’i eesmärgil. Nagu toidulaua katmisega tegeleva ettevõtte nimigi ütleb, on ta golfiüritusteks justkui loodud.

Aivar Köök leidis valemi ratturite edestamiseks

JaanKirsipuu

Jaan Kirsipuu

Ent kes on kõvemad, golfarid või ratturid? See on sama küsimus nagu kahevõistluses: kas suusahüppajad või murdmaamehed. Talvisel alal on enamasti edu saatnud kõvemaid suusasõitjaid ning nii ka golfitriatlonis – tänaseni oli ülekaal ratturite käes. Või täpsemalt – rattasõidus end suurepäraselt tundvate vastupidavusalade sportlaste käes, sest näiteks suusataja Urmas Välbe on golfitriatloni kolm korda võitnud.

Nüüd leidis Aivar Köök valemi, kuidas rattureid edestada. Kui golfimängija on lisaks tugeva jala ja hea võhmaga spordimees, siis ta murul saadud edu käest ei anna!

8. oktoobri õhtupoolikul peetud 12. golfitriatloni 45 osaleja seas oli ratturite kogu „raskekaardivägi“. Kui juba kauaaegne liider Jaan Kirsipuu ja praegune esirattur Rein Taaramäe kaasa teevad, siis mida veel soovida! Lisaks Rene Mandri, Erki Pütsep, Mart Ojavee, Sigvard Kukk, naistest Maa- Jaan Kirsipuu ris Meier ja paljud teised Eesti paremiku esindajad. Kui keegi neist golfirajal hiilgaks, oleks võit peaaegu taskus.

Paraku mitte. Golfi järel haaras liidrikoha Priit Jalasto, kes viie avalöögi katsest parimal saatis palli 236 m kaugusele ning läbis viis griini 10 putt’iga. Aivar Köök sai löögi pikkuses sama tulemuse, kuid kaotas puttamises kolme löögiga. Avalöögi puhul maksis üks meeter 5 sekundit ja puttamises üks löök 12 sekundit kaotust rattarajal. Nii edestas Jalasto Kööki 36 ja kolmandana teele läinud Hanno Krossi 42 sekundiga.

Virgo Karu

Virgo Karu

Mõned ratturid puttasid päris hästi, näiteks Pütsep läbis viis rada 11 löögiga, kuid tema pall lendas ainult 54 meetri kaugusele… Taaramäe 146-meetrine avalöök polnud halb, aga 25 lööki puttamises tähendas tänavuse Tour de France’i 12. koha omanikule katastroofi. 15-kilomeetrisele rattasõidule läks Taaramäe liidrist koguni 10.29 hiljem, kuid siiski eespool Kirsipuust, Mandrist ja Pütsepast.

Parema golfitasemega olid kolm rattameest, kellest Virgo Karu kaotas liidrile 6.10-ga, vanameister Urmas Karlson 6.14-ga ja Alo Jakin 6.56-ga. Liider Jalasto oli kindel, et tema edust ei piisa. „Ma ei sõida üldse ratast, tulin kohale, sest üritus on huvitav,” sõnas Jalasto. Jalgpalli mängin, võibolla võhma jätkub, aga võidule ei looda. Siin on tugevamad golfimängijad läinud teele palju suurema eduga ja pole piisanud.”

 

 

Taaramäe mängis golfi esimest korda elus

Hanno Kross

Hanno Kross

See, mida Jalasto rääkis, osutus õigeks. Kuid ainult tema enda kohta. Köök arvas vastupidist. Esimeselt 5-kilomeetriselt ringilt tuli Köök liidrina, pisut oli temaga vahet vähendanud viiendana (liidrist 1.49 taga) rattasõitu alustanud Üllar Esinurm. Kui tulid Karu, Karlson ja Jakin, olid nad kaks minutit Köögi vastu tagasi sõitnud. Lihtne arvutus näitas, et läheb põnevaks – kui Köök lõpuringil väsib, võib ta ratturite triole jalgu jääda.

Kuid läks vastupidi: ligi kümne minutiga avaringi läbinud Köök tõstis tempot ja läbis teise ringi 9,5, viimase 9 minutiga. Nii hoidis ta Esinurme parajas kauguses, Karu ja Karlson kaotasid pisut üle minuti. Rattarajal oli absoluutselt kiireim mees Pütsep Mandri ja Taaramäe ees, kõik olid aga golfiga liialt minuteid ära andnud. „Rattatrenni enda tarbeks teen, aga rohkem olen golfimängija,” rääkis Köök, kes esikohta päris üllatuseks ei pidanud. „Ütleks, et nii ja naa. Lootsin edu hoida, kuid samas kartsin, et jälitajad saavad grupis sõita, mina pidin ees üksi tööd tegema. Proovisin oma tempos liikuda ja algul mitte liialt kiirustada.”

Rein Taaramäe

Rein Taaramäe

Heinla arvates polnud aga Köögi võit mingi üllatus: „Enne rattasõitu võis teda peasoosikuks pidada. Ta on ju nii kõva spordimees!”

Naistest võitis Piret Pärnik, kes golfi järel sai Maaris Meieri ees enam kui 8-minutilise edu. Meier ei suutnud sellest tagasi võita rohkem kui 2.50.

Taaramäe, kes kokkuvõttes sai 11. koha, mängis esimest korda elus golfi. „Simulaatoril olin varem löönud, väljas mitte. Nüüd harjutasin enne võistlust ka, kuid võiksin öelda, et olin rumal ja laisk. Sattusin avalöögi proovimisest hoogu ning ei viitsinud puttamist harjutada. Rattasõidu stardiaegu vaadates oli selge, et võiduvõimalusi pole. Kuid andsin endast maksimumi,” tunnistas Taaramäe. Kiirintervjuus õhtu juhile mainis Taaramäe, et hakkab nüüd Monacos koos prints Albertiga golfi mängima ja toob järgmisel aastal kogu Cofidise meeskonna golfitriatlonile, ent ajakirjale Golf ütles Taaramäe muiates: „Kui ausalt rääkida, siis golfi harjutamiseks aega ei jää.” Ent kohale püüab ta tulla ka aasta pärast.

Priit Jalasto

Priit Jalasto

Üldarvestus:
1. Aivar Köök 28.50,7 (golfi pikkuslöök 236 m, 1.-2. koht, puttamine 13 lööki, 7.-9. koht, rattasõit 28.14,7, 26. koht),
2. Üllar Esinurm +32,5 (219 m, 5. koht, 12 lööki, 5.-6. koht, 27.34,2, 18. koht),
3. Virgo Karu +1.03,2 (169 m, 15. koht, 13 lööki, 7.-9. koht, 23.42,9, 6. koht),
4. Urmas Karlson +1.05,0 (173 m, 14. koht, 15 lööki 16.-26. koht, 23.40,7, 5. koht),
5. Karl Lell +1.13,4 (208 m, 9. koht, 15 lööki 16.-26. koht, 26.44,1, 14. koht),
6. Raido Notton +1.16,7 (210 m, 7.-8. koht, 16 lööki, 27.-31. koht, 26.45,4, 15. koht).

Naised:
1. (kokku 16.) Piret Pärnik (159 m, 17. koht, 14 lööki, 11.-15. koht, 31.00,0, 35. koht),
2. (32.) Maaris Meier (63 m, 36. koht, 16 lööki 27.-31. koht, 28.10,3, 23. koht),
3. (36.) Agnes Kukk (69 m, 33. koht, 21 lööki 43.-44. koht, 29.52,7, 30. koht).

Golfi pikkuslöök:
1.-2. Aivar Köök ja Priit Jalasto 236 m,
3. Hanno Kross 230 m.

Puttamine:
1. Priit Jalasto 10 lööki,
2.-4. Hanno Kross, Erki Pütsep ja Marko Kristal 11 lööki.

15 km rattakross:
1. Erki Pütsep 22.52,6,
2. Rene Mandri 23.18,4,
3. Rein Taaramäe 23.37,0.

Tekst: Ants Põldoja
Fotod: Mati Hiis

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga